Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze…
2024-06-19, 15:10 Autor: Dawid Rajwa, oprac. Agnieszka Lubczańska

Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA]

Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu [fot. https://pixabay.com/pl]
Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu [fot. https://pixabay.com/pl]
Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami placów zabaw, czy innych terenów dużych blokowisk, to mały problem w porównaniu z tym, co... może pojawić się w naszym domu. O tym postanowiliśmy porozmawiać w audycji z biologiem dr. Grzegorzem Olosiem.
Do zajęcia się tematem zainspirował nas telefon od słuchacza z Brzegu.

- Jestem mieszkańcem Brzegu i zobaczyłem taką informację na Facebooku, że macie artykuł odnośnie ul. Rybackiej w Brzegu odnośnie gołębi, które zagnieździły się na balkonie. Powiem tak, na ul. Zamkowej, jak mieszkały gołębie po remoncie budynku doszło do tego, że zagnieździły się tam obrzeżki gołębie na ul. Jana Pawła. Tam też są gołębie i też tam są obrzeżki gołębie!. Nikt z tym nic nie robi - mówi słuchacz.
Telefon słuchacza
Telefon zainspirował nas do zgłębienia tematu: co to są te obrzeżki i jak się przed nimi ochronić.

Obrzeżki gołębie to kleszcze. Rozwijają się w gniazdach gołębi. Mogą zaatakować człowieka, kiedy stracą dostęp do naturalnych żywicieli (ptaków). Dzieje się tak na przykład podczas remontu budynków. Obrzeżki, podobnie jak inne kleszcze, mogą być wektorami groźnych chorób – m.in. boreliozy... O więcej szczegółów dopytaliśmy biologa dra Grzegorza Olosia.
- Istotnie gołębie mogą być rezerwuarem różnych chorób, a po drugie przez pasożyty, które na nich pasożytują, mogą przenosić te choroby na nas i tutaj słuchacz słusznie zwrócił uwagę na ów obrzeżek To jest kleszcz przy czym różni się od kleszczy, które możemy złapać gdzieś w parku czy na łące, bo to jest kleszcz, który przychodzi, kąsa w nocy i później odchodzi, nie znajdziemy go na skórze. Wróci kolejnej nocy jak zgłodnieje - tłumaczy biolog.

- Obrzeżek karmił się z reguły krwią ptaków głównie gołębi, ale jeśli była przeprowadzona na przykład jakaś termomodernizacja budynku albo jakieś prace remontowe i zablokowano dostęp gołębiom do wlatywania na przykład na stropodachy, to te obrzeżki będą automatycznie szukały innego żywiciela z głodu - zauważa biolog.
Dr Grzegorz Oloś (1)
- Obrzeżek jest dosyć duży. Może dorastać od pół do jednego centymetra. Charakterystyczną ma barwę, taką pomarańczową czasem nawet wpadającą w czerwoną także tym się różni. Jest taki obły. Nie da się go nie zauważyć, natomiast z reguły go na sobie nie czujemy, bo po pierwsze atakuje w nocy, a po drugie kleszcze w swojej ślinie mają szereg substancji znieczulających. Na pewno po pewnym czasie będzie nas to swędziało - mówi dr Grzegorz Oleś.
Dr Grzegorz Oloś (2)
- Niebezpieczny jest wstrząs anafilaktyczny w wyniku kontaktu z różnymi substancjami w ślinie kleszcza, a oprócz tego to jest wektor do bardzo wielu różnych chorób odzwierzęcych, takie które mogą przyjść na człowieka i podobnie jak kleszcze, które możemy spotkać na łące czy w lesie może, chociaż nie musi, ale może zarazić nas różnymi wirusami czy bakteriami i to z kolei może przełożyć się, w szczególności w przypadku osób starszych z jakimiś deficytami immunologicznymi na konieczność porady lekarskiej, hospitalizację i jakieś powikłania zdrowotne - zauważa biolog.
Dr Grzegorz Oloś (3)
Jak się zabezpieczyć przed tymi kleszczami? Nasz ekspert radzi, by przepędzać gołębie oraz zlikwidować powierzchnie, które mogą być potencjalnie potraktowane przez ptaki jako miejsce do gniazdowania. Absolutnie nie trzeba też dokarmiać gołębi.
12

Zobacz także

2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej 2024-04-04, godz. 21:53 "My się do szkoły spóźniamy notorycznie" - mówi słuchacz zgłaszający problemy na trasie kolejowej Nysa - Kędzierzyn-Koźle… Dojeżdżający do Kędzierzyna-Koźla z Głogówka uczeń poprosił Radio Opole o pomoc w imieniu nie tylko swoim, ale wszystkich pasażerów POLREGIO na trasie… » więcej 2024-04-02, godz. 20:30 Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA] "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka… » więcej 2024-03-29, godz. 14:37 Gdzie policyjny pies powinien spędzić emeryturę - w kojcu czy nowym domu? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Niespełna 300 komentarzy pojawiło się pod postem umieszczonym kilka dni temu w mediach społecznościowych na profilu Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach… » więcej 2024-03-28, godz. 13:40 Mieszkańcy Krapkowic skarżą się na odpady składowane przy ul. Opolskiej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji „Momentami tak śmierdzi, że nie można wytrzymać”. Do naszej redakcji zgłosili się mieszkańcy Krapkowic, którzy skarżą się na sterty odpadów przy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »