Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny…
2024-04-02, 20:30 Autor: Dawid Rajwa, Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Lubczańska

Zabytek może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny. Co dalej z "Barką"? [INTERWENCJA]

Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
Monika Ożóg, druhna Maria Markuszewska podczas audycji "Interwencja Radia Opole" [fot. Sławomir Mielnik]
"Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny" - pisaliśmy 13 września 2023 roku. W audycji interwencyjnej harcmistrz Maria Markuszewska, założycielka i drużynowa 41. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej z Opola, apelowała wówczas: symbol drużyny, słynna „Barka”, która stoi na przystani przy ulicy Wrocławskiej w Opolu wymaga remontu.

Co się wydarzyło od tego czasu? Czy jest szansa na pieniądze na ten cel? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(02.04) w paśmie interwencyjnym. Studio odwiedziły harcmistrz Maria Markuszewska oraz Monika Ożóg, nowa opolska wojewódzka konserwator zabytków.
Druhna Maria Markuszewska
- Ponad 44 lata utrzymywałam ją z harcerzami, szlifowałam, czyściłam. Do linii wodnej możemy wszystko zrobić, ale poniżej, kiedy kadłub ma już ponad 70 lat i jest zabytkiem, jedynym w Polsce - to bardzo bym prosiła o pomoc. Ja nie tracę nadziei, mam wiarę, że statek będzie dalej nam służył, gdzie się tysiące harcerzy, adeptów żeglarstwa uczy i szkoli na tej jednostce - mówi Radiu Opole druhna Maria Markuszewska.
'Barka' [źródło zdjęcia: https://www.41hdz.opole.pl/druzyna/historia/historia-barki.html]- Kiedy 44 lata temu brałam ten holownik, bo to jest holownik parowy Radgost, jako statek, a będę miała taką harcówkę, to ten statek już od 1949 pływał po dolnej Odrze z węglem, bo to był holownik, który ciągnął barki i kiedy poszedł już, że tak powiem, w odstawkę, bo przyszły barki motorowe, to powiedzieli: "Weź sobie Marysia ten kadłub, zrób sobie harcówkę". To druhna wzięła, bez szyb, nic tam nie było, bo było to zdewastowane i postanowiłam, bo tam jest ponad 30 pomieszczeń. Świetlica, modelarnia była, radiowęzeł... Postanowiliśmy zrobić sobie wspaniałą harcówkę, gdzie od wczesnej wiosny do późnej jesieni są tam zbiórki, bo jak jest 60 harcerzy, to trzeba mieć troszkę miejsca, a oprócz tego jeszcze 30 żaglówek obok tej przystani pływa i żegluje. I w Turawie też. No i fajnie jest, ale minęło już ponad 70 lat, statek od 14 lat jest wpisany w rejestr zabytków i powiem, że do linii wodnej już parę razy był piaskowany, czyszczony przez moich harcerzy, przez moich przyjaciół, którzy mi pomagali i fachowców, bo nie można powiedzieć, że druhna wszystko potrafi, ale dzisiaj musimy popłynąć do Kędzierzyna-Koźla, musimy zrobić zmianę poszycia, żeby dalej mogło to służyć - opowiada druhna Markuszewska.
Druhna Maria Markuszewska (1)
O historii powstania tego holownika oraz o tym, w jakim jest on teraz stanie, opowiedziała Monika Ożóg, opolska konserwator zabytków.
Monika Ożóg (1)
Jaki jest koszt przeprowadzenia remontu?

- Mamy szczegółowy kosztorys. Ponieważ druhna starała się o dofinansowanie jesienią, to jest 2 miliony 700 złotych. Taki jest koszt. Nie możemy tego też rozbić na etapy, ponieważ jeżeli już ten obiekt przetransportujemy do portu, nie ma możliwości, zby teraz zrobić trochę, potem później - mówi Monika Ożóg.

- Mój budżet na zabytki na całe województwo w ciągu roku, to jest 500 tysięcy. Z tych pieniędzy przez 2 i pół roku byśmy musieli dotować tylko barkę - zauważa opolska konserwator zabytków.
Monika Ożóg (2)
Jak rozwiązać cały ten problem? Jakie są pomysły?

- Już jesienią towarzystwo starało się o sfinansowanie tych kosztów, jako organizacja pożytku publicznego. Poszło pismo do wojewody, ówczesnego wojewody, bo to był wrzesień 2023 roku - opowiada Ożóg.

- Skończyło się na tym, że to były tylko jakieś czcze obietnice. Miały być to środki z rezerwy premiera, natomiast wojewoda nie wystąpił o te środki. I tutaj mamy ten problem, który jest obecnie, ponieważ z tym pismem nic się nie zadziało. Pan wojewoda ówczesny miał zwrócić się do właściwego ministra o wsparcie finansowe - mówi Monika Ożóg.

- Wracając do naszego spotkania z panią wojewodą Moniką Jurek, były podjęte już pierwsze rozmowy, żeby część kosztów dałoby się rozłożyć na kilka instytucji. środki wojewody to jest jedno. Wiemy też, że urząd marszałkowski również dysponuje pewnymi kwotami i byż może prościej by było pozyskać środki z kilku źródeł, ale to jesteśmy dopiero w środku tych wszystkich rozmów - podkreśla oposlka konserwator zabytków.
Z Moniką Ożóg rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Co można zrobić, żeby coś ruszyło?

- Ja będę się starała, żeby te informacje od nas do Warszawy wyszły i żeby już zaczął się ten proces debatowania nad tym samym wnioskiem, który został złożony w ubiegłym roku - zapewnia Monika Ożóg.
12

Zobacz także

2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej 2024-02-12, godz. 15:00 Wiaty zamykane nie zawsze... zamknięte. Niefrasobliwość, kłopot techniczny - czym to wytłumaczyć? [INTERWENCJA] Tym razem zajęliśmy się zgłoszeniem naszego słuchacza związanym ze śmieciami i ich usuwaniem, a także wiatami śmietnikowymi, które nie zawsze są zamykane… » więcej 2024-02-08, godz. 15:40 Jest karta, ale zniżki nie ma. Opole dyskryminuje rodziny z województwa? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Tańsze zakupy, bilety wstępu, przejazdy, ale i inne korzyści przynosi Karta Dużej Rodziny. Jednak dzieje się tak tylko w wybranych placówkach, które zniżki… » więcej 2024-02-07, godz. 16:29 Problemy rolników z dotarciem do pól. Farmerzy chcą zmiany przepisów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Gospodarze z okolic Pakosławic wskazują na problem dojazdu do pól oraz odbiorców płodów rolnych. Chcą w pełni korzystać z krajówki, czego na dziś nie… » więcej 2024-02-07, godz. 11:22 Pożar przedszkola w Niemodlinie. Czy jest szansa na pieniądze na nowy budynek? [INTERWENCJA] Zwarcie instalacji elektrycznej przy rzutniku - to prawdopodobna przyczyna pożaru przedszkola w Niemodlinie, do którego doszło w sobotę (03.02) rano. Zniszczenia… » więcej 2024-02-05, godz. 16:00 Pewne ulice w Nysie od lat czekają na remont. Czy jest na to szansa w najbliższym czasie? [INTERWENCJA] Wiadomo, gdzie leży, ale... do kogo należy? Chodzi o jedną z dróg, o stan której niepokoją się przechodzący przez nią mieszkańcy Nysy. Czy droga ma nazwę… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »