Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Zespół Szkół Specjalnych w Opolu czeka remont…
2023-12-28, 11:14 Autor: Krzysztof Dobrowolski, oprac. Agnieszka Lubczańska

Zespół Szkół Specjalnych w Opolu czeka remont, czy to rozwiąże problemy z ciasnotą w tej placówce? [INTERWENCJA]

Zespół Szkół Specjalnych w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Zespół Szkół Specjalnych w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Wracamy do Zespołu Szkół Specjalnych w Opolu. Placówka, która na mapie miasta jest już od 75 lat, działa dziś w dwóch lokalizacjach, a będzie w trzech. Rozproszenie po mieście jest jednym z jej problemów, ale nie jedynym. Po zmianach w przepisach podwójnie dała o sobie znać ciasnota.

Jaka jest przyszłość zespołu szkół, kiedy ruszy remont budynku przy ul. Książąt Opolskich i czy jest szansa, by powstał jeden nowoczesny budynek, w którym szkoła mogłaby się mieścić? Tym tematem zajęliśmy się ponownie w paśmie interwencyjnym.

Gościem audycji był dyrektor szkoły Marek Wróbel oraz Anita Aulakh, przewodnicząca Rady Rodziców
.
- Bardzo dziękuje Radiu Opole za zainteresowanie się sytuacją w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu, to jest jedyna jednostka specjalna tego typu na terenie miasta. chciałbym uzupełnić kontekst dotyczący sytuacji szkoły. Zacznę od tego nieszczęsnego dowozu dzieci do szkoły na Książąt Opolskich. To jest sytuacja zła i nieakceptowalna. Są dwa rodzaje dowozu dzieci do szkoły: rodzice, którzy mają pełny wstęp, wjazd na teren dziecińca, mają kody do bramy. Druga grupa to jest transport zorganizowany i to są autobusy, które na teren dziedzińca się nie mieszczą. Było kiedyś dobre rozwiązanie ponieważ ulica Konopnickiej, jak była dwukierunkowa wyznaczono tam kilka miejsc dla autobusów. Przed pandemią wprowadzono tam ruch jednokierunkowy i to ewidentnie pogorszyło sytuację - mówi dyrektor szkoły.
Marek Wróbel
- Na pewno szkoła boryka się z niewystarczającą ilością pomieszczeń, dlatego klasy są łączone, Dyrektor i nauczyciele muszą to sobie zorganizować, bo gdzie mają pójść? Sala gimnastyczna jest w fatalnym stanie, nie mamy boiska, nie ma placu zabaw, nie ma też parkingu. Kilka samochodów parkuje na dziedzińcu i na przerwie dzieci biegają pomiędzy tymi samochodami - mówi Anita Aulakh, przewodnicząca Rady Rodziców tej szkoły, która opowiedziała też o problemach, gdy autobusy przyjeżdżające po dzieci tarasują dojazd samochodom rodziców, którzy w tym czasie przyjeżdżają po dzieci - mówi przewodnicząca Rady Rodziców Anita Aulakh.

- Codziennie borykamy się z tymi problemami - zauważa Aulakh.
Anita Aulakh
Podczas audycji otrzymaliśmy e-maila od słuchaczki, jego treść podajemy poniżej.

Witam
Szkoła nie spełnia standardów dotyczących braków barier dla osób niepełnosprawnych. Córka drugi rok chodzi do klasy łączonej. Klasy są stare i nie doposażone. Część zajęć odbywa się w budynku obok, do którego prowadzi stary popękany beton, jak popada deszcz, to nie da się przejść. Sale. które tam są w piwnicy wyglądają jak stara mleczarnia bądź rzeźnia. Nie mamy parkingu!!!! Placu zabaw czy boiska. Nowoczesnego sprzętu jak na lekarstwo. Jak odbieram córkę ze szkoły a platfoma dla wózków jest otwarta przejście jest bardzo utrudnione. Smutne jest to, że dzieci, które mają problem z chodzeniem, nie mają nawet odpowiednich barierek czy oznaczeń, gdzie zaczynają się, a gdzie kończą schody. Można pisać i opowiadać tyle tego jest. Dlatego zapraszam do szkoły z kamerą. Pokażcie niech ludzie sami osądzą.
- Absolutnie się z tym nie zgadzam. Myślę, że tu wejście z kamera pokazałoby, że jest to obraz fałszywy - odpowiada dyrektor szkoły.

- Przypomnę, że pozyskaliśmy ponad 2 miliony złotych na zmianę tej sytuacji. Od kilkunastu lat piszę o potrzebie remontu sali gimnastycznej. Ze względu na koszt nie udało mi się tego nigdy przepchnąć. Były inne inwestycje, czyli budowa windy, kolejne platformy schodowe. Budynek jest całkowicie bez barier, żeby była jasność. Tam nie ma barier architektonicznych, ale budynek jest niedostosowany ze względu na swoją architekturę. To jest budynek XIX-wieczny z monumentalnymi schodami - mówi Marek Wróbel.

- Wreszcie doczekamy się remontu generalnego sali gimnastycznej z przyległościami, będzie wymieniona nawierzchnia całego dziedzińca - tłumaczy dyrektor.

- Kończą się prace projektowe i w przyszłym roku powinniśmy ruszyć - zapewnia dyrektor.

- Ze względu na specyfikę pracy szkoły, zależy mi, żeby roboty ruszyły w czerwcu i chcemy, żeby te roboty nie utrudniały potem powrotu dzieci do szkoły we wrześniu - tłumaczy dyrektor. Szkołę czeka wymiana okien, windy, która ma już ponad 20 lat.
Marek Wróbel
- W szkole na Osiedlu AK jest klaustrofobiczna szatnia. Nie można do niej wjechać z dzieckiem na wózku. Codziennie, aby rozebrać dziecko, odbywa się to na korytarzu. Nie ma jak kucnąć i pomóc przy ubieraniu czy ściągnięciu mu butów, kurtki. Codziennie tak mamy! - zauważa Anita Aulakh, przewodnicząca Rady Rodziców ZSS w Opolu.
Anita Aulakh
- Tutaj ważny jest też kontekst. My jesteśmy już 75 lat jesteśmy w Opolu, ale szkoła formalnie podlega pod miasto dopiero od 1998 roku. Faktycznie wtedy z kopyta ruszyły wszelkiego rodzaju remonty, przebudowy. miasto musiało zareagować na trudną sytuację szkoły, którą przejęło. Powstał pomysł, by powołać Centrum Kształcenia Specjalnego na Osiedlu AK. Podjęto tam pierwszą część inwestycji. Potem drugą. To był budynek dawnego żłobka.

Czy jest możliwe jakieś systemowe, strategiczne rozwiązanie, żeby wybudować taką szkołę od podstaw?

- Przed pandemią na Radzie Miasta powiedziałem głośno, że potrzebujemy jednego swojego stałego miejsce, gdzie wszyscy nauczyciele będą mogli wykorzystać cały swój potencjał do pracy z dziećmi. W tej chwili ten potencjał jest rozbity - wspomina dyrektor.

- Później mieliśmy pandemię, a wcześniej pisma wynikające z tego podziału, bo rok 2019 uderzył nas w placy tym, że nie dano szkołą specjalnym okresu przejściowego na wprowadzenie zmian na zmniejszenie liczebności. Nasza szkoła jest dostosowana maksymalnie do 32 oddziałów, w tej chwili jest ich 44. Wykorzystaliśmy wszystkie możliwe pomieszczenia - opowiada dyrektor.

- W 2021 roku była cała komisja, która odwiedziła jeden i drugi budynek szkoły, radni poświęcili cały dzień na to, bo byli we wszystkich zakamarkach budynków, zebraliśmy się później na sali gimnastycznej i dyskutowaliśmy, co dalej. I z tego co wiem, Rada Miasta taki plan ma, że taki jeden budynek musi powstać. Ja przedstawiłem sytuację, w jakiej się znajdujemy, radni to widzieli, przedstawiłem, co tracą dzieci, co tracą nauczyciele w tej sytuacji, w której się znajdujemy i w tej chwili decyzja jest po stronie Rady Miasta Opola. Czekamy na decyzje.
12

Zobacz także

2023-12-27, godz. 14:20 Dlaczego miejsca dla osób starszych i inwalidów są tak słabo oznaczone w autobusach? [INTERWENCJA] Tym razem podejmiemy temat zgłoszony nam przez słuchacza Radia Opole, który jednocześnie jest też pasażerem miejskich autobusów przemierzających codziennie… » więcej 2023-12-27, godz. 17:16 Są koncepcje studenckie, a co z realizacją? Pytamy o plac Mickiewicza w Opolu [INTERWENCJA] Najważniejsze, by przetrwała zieleń - to opinia mieszkańców opolskiego śródmieścia na temat rewitalizacji placu Mickiewicza. Przypomnijmy, studenci Politechniki… » więcej 2023-12-21, godz. 10:00 Działająca 32 lata prywatna księgarnia w Opolu już wkrótce zostanie zamknięta [INTERWENCJA] Ile trzeba sprzedać książek, aby wyjść na zero? - chciałoby się zapytać. Tym razem podjęliśmy temat bliski wydawcom i miłośnikom książek – to w… » więcej 2023-12-20, godz. 14:50 Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka walczy z nielegalnymi połowami [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Nysa, Turawa, Otmuchów - zbiorniki wodne w tych miejscach "upodobali" sobie kłusownicy. Są cały rok, ale poza sezonem, w okresie okołoświątecznym, jest… » więcej 2023-12-18, godz. 16:40 Radni w Zespole Szkół Specjalnych. Pytamy o kontrolę w opolskiej "13" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Do końca roku powinna zakończyć się kontrola radnych miejskich w Zespole Szkół Specjalnych w Opolu. Placówka, która na mapie miasta jest już od 75 lat… » więcej 2023-12-15, godz. 16:30 Ciemność panuje na osiedlu Armii Krajowej, dlaczego latarnie nie działają? [INTERWENCJA] "Dzieciaki boją się wychodzić, musimy chodzić z latarkami, czujemy się jakbyśmy byli w średniowieczu" - taki niepokojący telefon dostaliśmy od słuchaczki… » więcej 2023-12-14, godz. 16:05 Spór wokół pensji pielęgniarek ZOZ w Nysie ma różne oblicza [INTERWENCJA] – posłuchaj całej audycji Pieniądze, które otrzymujemy od funduszu zdrowia nie pozwalają na odzyskanie równowagi finansowej - tak kondycję szpitala w Nysie ocenia pełniący obowiązki… » więcej 2023-12-13, godz. 14:20 Kościół widmo... co się stało z zabytkiem spod Niemodlina, który został rozebrany w poprzednim wieku? [INTERWEN… "Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu jakie są dalsze losy drewnianego kościoła z drugiej połowy XVII wieku z Rogowa w gminie Niemodlin. Kościół stał… » więcej 2023-12-12, godz. 15:30 Mieszkańcy Zaodrza w Opolu bronią 30-letniego cisa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "To drzewo jest tu od 30 lat i nie pozwolimy na jego wycięcie". Mieszkańcy Zaodrza interweniują w sprawie cisa. Chroniony gatunek drzewa znajduje się przy… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »