Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka…
2023-12-20, 14:50 Autor: Agnieszka Stefaniak, Monika Biel / oprac. AL

Kłusownicy wciąż aktywni. Społeczna Straż Rybacka walczy z nielegalnymi połowami [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji

Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Kłusownicy na akwenie w Otmuchowie [fot. fb Społeczna Straż Rybacka - Opolszczyzna]
Nysa, Turawa, Otmuchów - zbiorniki wodne w tych miejscach "upodobali" sobie kłusownicy. Są cały rok, ale poza sezonem, w okresie okołoświątecznym, jest ich znacznie więcej i wciąż wyrządzają duże szkody na akwenach. Tworzą coraz to nowsze metody nielegalnego połowu ryb.

Czy kary dla kłusowników są zbyt małe? Jak zmniejszyć nielegalne praktyki kłusownicze? Skąd się to bierze? Co na to Państwowa Straż Rybacka? Tym tematem zajęliśmy się dziś
(20.12) w paśmie interwencyjnym Radia Opole.




- W naszym regionie problem z kłusownictwem jest dość duży - mówi Adam Podgórny, ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.

- Kłusownictwo, które u nas się odbywa, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy to są nasi wędkarze, którzy nie do końca przestrzegają przepisów, limitów ochronnych. Drugą sprawą są kłusownicy, którzy albo łowią sieciami, albo łowią narzędziami kaleczącymi. Robią więcej szkody, gdy łowią na metody kaleczące, czyli to są różne kotwice, haki, na "zacinę", czyli bardzo mocno szarpią te ryby, gdzie one się grupują, szczególnie w zimie, jak są na zimowisku - mówi ichtiolog z Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu oraz komendant Społecznej Straży Rybackiej w Nysie.
Adam Podgórny
Z czego wynika ten proceder, zapytaliśmy Jakuba Roszuka, dyrektora Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego z siedzibą w Opolu.
Jakub Roszuk
- Kłusownicy byli, są i będą, tego się nie pozbędziemy - mówi Maria Niedziółko, komendantka wojewódzka Państwowej Straży Rybackiej. Zapytaliśmy, jaka jest skala wykroczeń, jakie najczęściej są to wykroczenia, które ryby są najczęściej namierzane przez kłusowników i czy kary dla tych nielegalnych praktyk nie są zbyt małe.
Z Marią Niedziółką rozmawia Monika Matuszkiewicz-Biel
Podczas audycji otrzymaliśmy telefony od słuchaczy. Poniżej dwa z nich.
Telefon słuchacza
Telefon słuchacza (2)
Państwowa Straż Rybacką w Opolu i Komenda Powiatowa Policji w Nysie rozpoczęła ostatnio współpracę, która ma na celu nie tylko zwalczenie nielegalnych połowów ryb, ale także akcję edukacyjną. Z czego wynika to zaangażowanie i jak wygląda, m.in. o tym rozmawialiśmy z komendantem WOPR w Nysie i policjant Jarosław Białochwałkiem.

- My patrolujemy teren, ale podstawą działania jest sygnał od innych - mówi Jarosław Białochławek.

- Wędkarze boją się zgłaszać, że będą pomówieni o jakieś donosicielstwo. Ale prawda jest taka, że najważniejsze jest właśnie informowanie o takich aktach. To daje nam możliwość działania. Ostatnio mieliśmy przykład zgłoszenia. Kłusowników już na miejscu nie zastaliśmy, ale cały osprzęt, sieci wyciągnęliśmy.

Nyski WOPR do patrolowania terenu wykorzystuje łodzie oraz drona. Nadchodząca innowacja to wyposażenie dronów w noktowizory, co umożliwi patrolowanie również nocą, w czasie, gdy do aktów kłusownictwa dochodzi zdecydowanie częściej.
Z Jarosławem Białochwałkiem rozmawia Agnieszka Stefaniak
12

Zobacz także

2024-02-26, godz. 15:45 Wielbiciele zwierząt mają coraz bardziej dogodne warunki zabierania czworonogów do przestrzeni publicznych, a to wielki… Okazuje się, że już blisko co druga osoba ma alergię i jak tłumaczą specjaliści nie łatwo będzie odwrócić te statystyki. Epidemia alergii jest już… » więcej 2024-02-23, godz. 13:40 "Nic mi się nie zaświeciło, że to może być oszustwo" [INTERWENCJA] „Mamo, zepsuł mi się telefon - to jest mój nowy numer. Zapisz sobie” - wiadomość takiej treści otrzymała jedna ze słuchaczek Radia Opole. Niewiele… » więcej 2024-02-22, godz. 14:07 Bezdomność wymaga pomocy, ale na czym ona powinna polegać i dlaczego nie każde pomaganie jest dobre [INTERWENCJA] „Na jaką pomoc mogą liczyć bezdomni w Oleśnie?” – telefon z takim pytaniem trafił na interwencyjną skrzynkę Radia Opole. To jedno z takich pytań… » więcej 2024-02-21, godz. 14:40 "Ciarki przechodzą słuchając historii o znęcaniu się nad zwierzętami" [INTERWENCJA] Los zwierząt wielu słuchaczom Radia Opole nie jest obojętny, trafiają do nas m.in. sygnały o problemach, jakie towarzyszą interwencjom osób chroniących… » więcej 2024-02-20, godz. 15:30 Wyprzedzanie na autostradzie przez duże samochody ciężarowe - czy to jest dozwolone? [INTERWENCJA] Tym razem o bezpieczeństwie na autostradach. Na prośbę naszego słuchacza, sprawdzimy czy wciąż obowiązują na autostradzie przepisy związane z wyprzedzaniem… » więcej 2024-02-19, godz. 15:10 Kto wozi nas po mieście? Słuchacz Radia Opole pyta o kompetencje taksówkarzy [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Na taksówkarza, który nie zna topografii Opola, poskarżył nam się jeden z naszych słuchaczy. Czy jednak na pewno był to taksówkarz? A jeśli nawet, to… » więcej 2024-02-16, godz. 15:55 Czemu zamiatarki jeżdżą wieczorami, kiedy jest mniejszy dostęp do powierzchni zabrudzonych? [INTERWENCJA] Jaki jest sens wysyłania sprzętu do zamiatania ulic, gdy są na nich zaparkowane samochody i nie da się swobodnie dojechać do najbardziej zabrudzonych miejsc?… » więcej 2024-02-15, godz. 14:10 "Nic o nas, bez nas". Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej nie chcą magazynu odpadów [INTERWENCJA] - posłuchaj całej … Mieszkańcy Kolonii Gosławickiej w Opolu obawiają się inwestycji związanej z utworzeniem składowiska odpadów. Prywatny inwestor wystąpił do urzędu po… » więcej 2024-02-14, godz. 11:48 Mieszkanka wyspy Bolko skarży się na brak możliwości dojazdu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Na brak możliwości dojazdu autem "pod dom" skarży się Radiu Opole mieszkanka wyspy Bolko w Opolu. Wiele wskazuje na to, że problem powstał po remoncie parkingu… » więcej 2024-02-12, godz. 22:22 Mieszkańcy Suchego Boru nie chcą obwodnicy przez tereny leśne [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Mieszkańcy Suchego Boru i Lędzin protestują przeciwko wybranemu do dalszych prac czwartemu wariantowi obwodnicy DK46 w gminie Chrząstowice. To wariant, który… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »