Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kluczbork: Nie chcą zakładu recyklingu odpadów…
2023-12-06, 15:25 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Anna Kurc /oprac. Agnieszka Lubczańska

Kluczbork: Nie chcą zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji

Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiają się potencjalnej inwestycji
Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiają się potencjalnej inwestycji
Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiają się potencjalnej inwestycji
Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiają się potencjalnej inwestycji
Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiają się potencjalnej inwestycji
Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiają się potencjalnej inwestycji
Zakład recyklingu odpadów tworzyw sztucznych może powstać w Kluczborku. Potencjalny inwestor zwrócił się do burmistrza o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia. Firma miałaby lokalizację przy ul. Fabrycznej. Mieszkańcy są oburzeni tym pomysłem i twierdzą, że to zagrożenie dla ich zdrowia, a sprawa - ich zdaniem - nie była z nimi konsultowana. Adam Czaja, prezes firmy należącej do grupy potencjalnego inwestora, zapewnia, że jeśli chodzi o ekologię, zakład będzie spełniać najwyższe standardy. Postępowanie w sprawie trwa.

Tym tematem zajęliśmy się dziś (06.12) w paśmie interwencyjnym Radia Opole. Do studia zaprosiliśmy burmistrza Kluczborka Jarosława Kielara, by dopytać na jakim etapie jest wydanie decyzji w sprawie inwestycji i czy przewidziane są jeszcze konsultacje z mieszkańcami.
Na miejscu pojawiła się nasza reporterka Anna Kurc i rozmawiała z oburzonymi mieszkańcami.

- Taki zakład w odległości 300 metrów od zabudowań to zagrożenie dla naszego zdrowia. Nikt z nami tego nie konsultował - twierdzą mieszkańcy tej okolicy.

- Pytam się, gdzie te konsultacje, kto z kim? Nie chcą nam na to odpowiedzieć. Nie jesteśmy w stanie zobaczyć żadnej dokumentacji, żadnych atestów, żadnych zgód środowiskowych a wiemy, że takie postępowanie toczy się od sześciu miesięcy. Boimy się o nasze zdrowie, naszych dzieci, naszych rodzin. Kluczbork do tej pory był spokojnym miastem. Już mamy wysypisko śmieci, jeszcze będziemy mieli spalarnię, nam jest to potrzebne... Do czego? Nie ma zgody - mówią.
Mieszkańcy Kluczborka (1)
Mieszkańcy Kluczborka (2)
W trakcie audycji otrzymaliśmy m.in. telefon od słuchacza z pytaniem do burmistrza Kluczborka.
Telefon od słuchacza
Do naszego studia zaprosiliśmy Jarosława Kielara, burmistrza Kluczborka, którego poprosiliśmy o wyjaśnienie tej sprawy. Okazuje się, że to nie gmina była inicjatorem tej inwestycji, a osoba prywatna i dotyczy prywatnego terenu. Od tego momentu rozpoczęły się kroki związane z uzyskaniem decyzji środowiskowej. Do decyzji jest daleko.

- Ja też nie jestem gotowy do mówienia o całej technologii, to chemicy muszą się wypowiedzieć. Ja się ludziom nie dziwię, że jest niepokój - mówi burmistrz, ale dodaje: - Nie można wszystkich podejrzewać, czyli tę firmę, która tu działa, że ona wszystko będzie wykonywała źle. Jeżeli będzie decyzja, w którymś momencie negatywna RDOŚ-u czy Wód Polskich, to w ogóle nie ma tematu - mówi Jarosław Kielar.

- Jestem ostatnim, który chciałby do miasta ściągnąć coś, co będzie truć mieszkańców - powiedział na antenie burmistrz.
Z burmistrzem Jarosławem Kielarem rozmawia Krzysztof Dobrowolski
Czy władze gminy przed rozpoczęciem wszelkich procedur orientowały się, jaki rzeczywisty wpływ na okolice ma działalność o podobnym charakterze i czy nie jest ostrzeżeniem przykład miejscowości Trzebiszyn, gdzie przez kilka lat funkcjonował zakład recyklingu tworzyw sztucznych, a nieprzyjemny zapach plastiku unosił się w powietrzu na sporym obszarze?
Jarosław Kielar
Czy sprzeciw mieszkańców będzie brany pod uwagę, jeśli opinie instytucji odpowiedzialnych za ocenę sytuacji będą pozytywne?
12

Zobacz także

2024-03-14, godz. 13:10 "Żyjemy w absurdzie administracyjnym i cierpią na tym dzieci" - mieszkańcy Czarnowąsów czekają na decyzję w sprawie… Projekt na budowę placu zabaw w Czarnowąsach zwyciężył w głosowaniu mieszkańców 2 lata temu. Na jego realizację przeznaczono pół miliona złotych z… » więcej 2024-03-13, godz. 13:07 Gdzie się podział las? Słuchacz pyta o wycinkę w Kosorowicach [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Z terenu byłego wysypiska śmieci w Kosorowicach, które przed laty zostało zrekultywowane, zniknęła część drzew. - To przypadek czy planowe działanie?… » więcej 2024-03-11, godz. 14:45 Fałszywi "energetycy" w powiecie brzeskim. Mieszkańcy Rogalic i Lubszy apelują do policji o pomoc [INTERWENCJA] Mieszkańcy Lubszy i Rogalic w powiecie brzeskim zmagają się z oszustami i złodziejami. Po miejscowościach kręcą się fałszywi pracownicy zakładu energetycznego… » więcej 2024-03-08, godz. 15:30 Czy jest szansa na renowację kaplicy cmentarnej? [INTERWENCJA] Tym razem w paśmie interwencyjnym podjęliśmy temat miejsca określonego na kartach jednej z powieści jako wyjątkowego, bo ludzie umierają, by... się tam… » więcej 2024-03-07, godz. 16:00 Masz pilną wizytę kontrolną u lekarza? Posłuchaj! [INTERWENCJA] Magazyn interwencyjny Radia Opole, a w nim tematy podejmowane przez reporterów, a zgłaszane nam przez naszych słuchaczy. I wczoraj (06.03) na naszą skrzynkę… » więcej 2024-03-06, godz. 16:10 Opole: Czy to jest marnotrawstwo, czy jest jakieś uzasadnienie rozświetlenia parteru budynku CUP? [INTERWENCJA] Środowe popołudnie rozpoczniemy od kolejnego magazynu interwencyjnego. Tym razem powiemy o tym, co może zastanawiać niejednego z kierowców, jadących wieczorową… » więcej 2024-03-04, godz. 14:05 "Nie umiem sobie poradzić, walczę z nimi od września i nie ma żadnych efektów". Czy po interwencji coś się zmieni?… Zwisające kable, ale też biegnące przez środek ścian korytka z okablowaniem - tak wygląda instalacja jednego z operatorów - dostawców usług przy ul. Ligonia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:24 Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja [IN… Temat ten poruszaliśmy w jednej z naszych audycji interwencyjnych na początku grudnia zeszłego roku, w tym wydaniu audycji powracamy, do to jedna z takich spraw… » więcej 2024-02-29, godz. 16:30 Ulica Chełmońskiego w Opolu jako drogowa antywizytówka miasta [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "Pływający" chodnik, który jest przeglądem sztuki budowlanej i materiałów brukarskich z ostatniego półwiecza. Do tego droga z historyczną kostką, miejscami… » więcej 2024-02-29, godz. 12:10 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji O organizację na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »