Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw…
2024-03-01, 15:24 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Witold Wośtak / oprac. AL

Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja [INTERWENCJA]

Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiali się potencjalnej inwestycji. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja
Mieszkańcy okolic ul. Fabrycznej w Kluczborku obawiali się potencjalnej inwestycji. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja
Temat ten poruszaliśmy w jednej z naszych audycji interwencyjnych na początku grudnia zeszłego roku, w tym wydaniu audycji powracamy, do to jedna z takich spraw, które zmierzają do finału oczekiwanego przez naszych słuchaczy. Mowa o planie budowy zakładu recyklingu odpadów tworzyw sztucznych w Kluczborku przy ul. Fabrycznej, kilkaset metrów od obszaru Natura 2000. Do Kluczborka miało przyjeżdżać co roku około 3 tys. ton odpadów celem ich przetworzenia, choć mieszkańcy dotarli do innych liczb. Inwestor ostatecznie wycofał się sam.

Mieszkańcy
Na spotkaniu w sprawie pojawił się między innymi Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski i kandydat na burmistrza Kluczborka.

- Dzisiaj jesteśmy na tym etapie, na którym jesteśmy. Nikt nie przypisuje panie burmistrzu jeszcze panu złej woli, opuśćmy te emocje, nie potrzebne one są, naprawdę. One były na wcześniejszych spotkaniach, których za wiele nie było i stąd też rodziły się pytania i są dzisiaj. Przypomnę 8 listopada upłynął termin zgłaszania uwag jako strony, wtedy korzystaliśmy z przepisów prawa, zgłaszając organizacje proekologiczne, które przystąpiły do postępowania na prawach strony. Pan od tego momentu cały czas nam powtarzał, że rozstrzygające w sprawie będą decyzje RDOŚ-u i Wód Polskich. Czy te decyzje zostały wydane? nie zostały wydane do dnia dzisiejszego. Jeżeli decyzje nie zostały wydane

- Czy pan wykonał analizę, którą pan zapowiadał w styczniu na spotkaniu, a która jest obligatoryjną pod kątem zgodności z planem?

- To, że inwestor, na skutek presji, wycofał się z Kluczborka, to dobrze, bardzo dobrze, bo nam przetapialnia plastiku żadną miarą nie jest potrzebna. Natomiast mnie interesuje to, czy zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego, o których pisaliśmy także w petycji, po analizie państwa, wskazuje, że taka inwestycja jest możliwa przy tych zapisach w planie? I to jest niebezpieczne, bo oznacza, że każdy inny inwestor taki wniosek może złożyć i uruchomić ponownie postepowanie? Czy też według analizy tutejszego urzędu miejskiego i pana osobiście, jako organu, przy tych zapisach w planie, tego rodzaju inwestycja jest tu niemożliwa? Chodzi mi o opinię. Czy taką opinię będziemy mogli poznać i czy pan ewentualnie planuje zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego? - pyta Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski i i kandydat na burmistrza Kluczborka.
Piotr Pośpiech
Kamila Kuźmicka i Grażyna Graczyńska, mieszkanki Kluczborka zaangażowane w sprawę, spodziewały się dzisiaj pozytywnych wiadomości.

- Chcemy mieć pewność, że to nie jest rozwiązanie "na teraz", jak mówi pan burmistrz, tylko sprawa zamknięta na zawsze. My tu mieszkamy dzisiaj, ale będziemy tu również za 10 i 20 lat. Chcemy mieć czystą wodę i czyste powietrze - mówią mieszkanki Kluczborka zaangażowane w sprawę.

- Jesteśmy zadowoleni z takiego finału sprawy. Chcę jednak podkreślić, że wszystko stało się dzięki kobietom. My to rozpoczęłyśmy, pociągnęłyśmy za sobą panów i stało się, tak jak stało się. Na szczęście obeszło się bez zbędnych awantur - dodają.
Mieszkanki Kluczborka zaangażowane w sprawę
- Firma, która wykonywała decyzję środowiskową złożyła wniosek o wycofanie i to definitywnie zamyka postepowanie związane z tym, że ten zakład miałby powstać w Kluczborku przy ul. Fabrycznej - podkreśla burmistrz Kluczborka.

- Uważam, że temat jest zgaszony i mieszkańcy mogą być spokojni - mówi Jarosław Kielar.
Jarosław Kielar
Tematem zajęli się Krzysztof Dobrowolski i Witold Wośtak. Cała audycja jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-04-18, godz. 16:55 Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się… » więcej 2024-04-18, godz. 14:30 Instalacja OZE na budynkach TBS w Opolu bez poinformowania mieszkańców [INTERWENCJA] „Nie wiedział, co się dzieje. Nikt go nie uprzedzał, jak było w zwyczaju. Widział obcych ludzi kręcących się po jego budynku. Przemieszczali się z parteru… » więcej 2024-04-16, godz. 14:33 Wyjąca "czujka" - jak się zachować w takiej sytuacji? [INTERWENCJA] Co zrobić w sytuacji, gdy u sąsiadów w bloku od dłuższego czasu „wyje” czujka i nikt nie reaguje? Powinniśmy interweniować? Czy możemy się niepokoić… » więcej 2024-04-15, godz. 20:30 Mieszkanka Niemodlina w walce o swoje dobro [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Mieszkanka Niemodlina od ponad 7 lat walczy z wymiarem sprawiedliwości. W 2017 r. otrzymała pismo o wszczęciu egzekucji komorniczej na kwotę niespełna 2 tys… » więcej 2024-04-12, godz. 15:55 Gdzie w Opolu są schrony? [INTERWENCJA] Czy w wypadku zagrożenia wiemy, gdzie się schronić, gdzie jest najbliższy schron? A jeśli nie, to gdzie można się tego dowiedzieć? To pytanie, które zadaje… » więcej 2024-04-12, godz. 13:40 "Czujemy się oszukani" – Tomasz Wyszkowski o braku realizacji inwestycji z Budżetu Obywatelskiego Opola [INTERWENC… Wymyślili, jak zmienić swoje najbliższe otoczenie, zbierali podpisy w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola, wygrali głosowanie i… czekają od 3 lat na realizację… » więcej 2024-04-11, godz. 12:33 Dziewiętlice: "Stan mostku jest krytyczny. Jak pogotowie przyjeżdża, to sanitariusz musi wysiąść z karetki i powiedzieli… Z interwencją do Radia Opole zgłosił się Krzysztof Zimkowski, który skarży się na stan przeprawy prowadzącej do domu jego matki w Dziewiętlicach. Nasz… » więcej 2024-04-10, godz. 15:10 Niemodlin: "Co to za Rynek? Proszę o interwencję szybką" [INTERWENCJA] "Kiedy przyjedziecie do Niemodlina zobaczyć ten Rynek, jak tu wygląda? Samochody stoją na chodnikach, ani przejścia dobrego nie ma, parking jest z tyłu Rynku… » więcej 2024-04-09, godz. 12:15 "Wyminięcie np. straży, karetki, śmieciarki, bywa czasem niemożliwe" - pisze do nas mieszkaniec Dzielnicy Grudzice… Tym razem temat do audycji zgłosił nam mieszkańców dzielnicy Grudzice w Opolu, a sprawa dotyczy problemów z dojazdem do osiedla przy ul. Joanny Chmielewskiej… » więcej 2024-04-04, godz. 19:30 "Ja ten wodomierz wyrzucę, nie oddam im za darmo, tylko wyrzucę. No, to chyba coś jest nie tak?" - pyta nasz słuchacz… Wodomierze – ich dotyczył piątkowy (05.04) magazyn interwencyjny, a to za sprawą telefonu od naszego słuchacza, który zwrócił się do nas z pytaniem dotyczącym… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »