Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę…
2023-11-06, 14:50 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę. Jak do tego dochodzi i jak temu zapobiec? Trzeba szczepić! [INTERWENCJA]

Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Na straszną, nieuleczalną chorobę, czyli wściekliznę co roku na świecie umiera ponad pięćdziesiąt tysięcy osób! W Polsce ostatnie zachorowanie odnotowano prawie 20 lat temu u mieszkańca podkarpacia, natomiast wśród zwierząt zachorowania wciąż rosną. Dużo właścicieli zwierząt lekceważy obowiązkowe szczepienia, które wynikają z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. O tym poważnym problemie, bagatelizowanym, lekceważonym oraz wymaganym przez prawo rozmawialiśmy w paśmie interwencyjnym.
Sprawdziliśmy czy ludzie z Opola zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, co wiedzą o tej chorobie i czy orientują się jak często powinno się szczepić swoje pupile.

- Ogólnie zwierzęta domowe powinno szczepić się raz w roku - mówi mieszkanka Opola.

- Koty mogą przenosić wściekliznę, jeżeli są to koty wychodzące. Mogą przenosić te wściekliznę od myszy, ze względu na to, że koty lubią jeść myszy - dodaje.

- Ja jestem zdania, że koty faktycznie mogą przenosić wściekliznę. W końcu to są zwierzęta i nie wiadomo z jakich źródeł mogą posiąść takie schorzenia - zaznacza opolanin.

- Myślę, że ludzie świadomi i ludzie dbający i kochający swoje zwierzęta jak najbardziej szczepią te zwierzęta (...) Jeżeli chodzi o takie zwierzęta wiejskie typu no niestety pieski na łańcuchach może być to lekko zaniedbane - podkreśla opolanka.
Z mieszkańcami Opola rozmawiała Wiktoria Kramczyńska
Z przeprowadzonych rozmów wynika, że poziom świadomości opolan jest wysoki i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie wynikają z braku szczepień przeciwko wściekliźnie. Tymczasem w rzeczywistości różowo nie jest. Specjalistka od chorób zakaźnych prof. dr hab. Anna Grzeszczuk podkreśla, że Polska jest nadal krajem wysokiego ryzyka zakażenia, m.in. z uwagi na wciąż pojawiające się zakażenia wśród zwierząt udomowionych, nie tylko dzikich.

Zapytaliśmy również lekarza weterynarii Stanisława Firlika czy zdarza mu się jeszcze, że przychodzą do kliniki klienci, którym trzeba przypominać o okresowych szczepieniach.

- Wydaje mi się, że często jest to kwestia zapomnienia czy zabiegania. Myślę, że najlepiej sobie zapisać w kalendarzu i co roku o tej samej porze wybrać się do lekarza.
lek. wet. Stanisław Firlik 1
Problemem jest również brak szczepień i tych pierwszych szczepień wśród szczeniąt, które są podatne na różne choroby. Więc kiedy powinno się szczepić zwierzę po raz pierwszy?

- Tak administracyjnie jest to ustalone, że po ukończeniu trzeciego trzeciego miesiąca jest obowiązek szczepienia psa - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 2
A co z psami znalezionymi, bezdomnymi, tymi które niejednokrotnie w swoim życiu możemy napotkać na ulicy? Trzeba pamiętać, że chcąc pomóc czworonogowi trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza, jeśli chcemy przygarnąć zwierzę, a w innym wypadku zgłosić znalezienie do schroniska czy fundacji. Wtedy najczęściej dana instytucja na pewno przebada psa lub kota. Czy jednak w tej sytuacji można sprawdzić czy zwierzę było już zaszczepione, aby nie podwoić dawki?

- Są tu zasady takie, że jeżeli przygarnęliśmy zwierzę i nie wiadomo czy było szczepione czy nie to faktycznie czekamy dwa tygodnie. To jest taki okres, przy którym wytwarzają się ewentualnie przeciwciała i po odczekaniu dwóch tygodni można zaszczepić ponownie - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 3
Skoro to wszystko jest takie jasne i proste to czemu wciąż jest tyle chorujących zwierząt? Zapytaliśmy naszych słuchaczy o ich zdanie.

- Ja szczepię co roku, ale mam takie pytanie, dlaczego jest tak drogo? Ja w tym roku zapłaciłem 60 zł. Dlatego ludzie nie szczepią psów, bo jest za drogo - mówi słuchacz Radia Opole.
Słuchacz Radia Opole 1
12

Zobacz także

2023-09-18, godz. 13:10 Samochody elektryczne płoną na potęgę - fakt czy mit? [INTERWENCJA] Czy to prawda, że samochody elektryczne płoną na potęgę? Nasz reporter Krzysztof Dobrowolski wybrał się dziś (18.09) do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej… » więcej 2023-09-15, godz. 15:00 „Nieprzemyślana lokalizacja dla uciążliwych urządzeń” – skarżą się mieszkańcy sąsiadujący z placem zabaw… Cymbały i tyrolka na placu zabaw przy ul. Mickiewicza w Paczkowie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Plac został oddanych do użytku 1 czerwca. Dzieci… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 "Boimy się tu mieszkać" - alarmują lokatorzy kamienicy przy ul. Franciszka J. Buhla w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Strach mieszkańców ul. Franciszka Józefa Buhla w Opolu pojawił się po pożarze jednego z mieszkań, do którego doszło w czerwcu. Od tamtego czasu, jak mówią… » więcej 2023-09-13, godz. 14:20 "Barka" może zatonąć, remont w stoczni jest niezbędny [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji [ZDJĘCIA] - Najważniejsze na świecie dobro pochodzi od nas i jest w nas samych - tak podsumowuje sens swojej ponad 50-letniej pracy z młodzieżą harcmistrz Maria Markuszewska… » więcej 2023-09-12, godz. 13:30 "Ta historia czeka na uzupełnienie". Szukamy śladów "Dziuni" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Czy ktoś ze słuchaczy Radia Opole pamięta "Dziunię"? Z redakcją interwencji nawiązała kontakt wolontariuszka Muzeum Powstania Warszawskiego, która szuka… » więcej 2023-09-11, godz. 17:58 Za czy przeciw? Debata w Radiu Opole o planie budowy spalarni w opolskich Groszowicach [INTERWENCJA] Przeciwnicy i zwolennicy budowy przy ul. Podmiejskiej w Opolu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów spotkali się dziś (11.09) na debacie zorganizowanej… » więcej 2023-09-08, godz. 14:27 Miały być pomidory, będzie Centrum Logistyczne? Protestujący żądają całkowitego odstąpienia od inwestycji w Świerklach… Mieszkańcy Dzielnic Świerkle, Czarnowąsy, Borki, Brzezie, Krzanowice, Wróblin oraz gmin: Dobrzeń Wielki, Łubniany i Murów - protestują przeciwko inwestycji… » więcej 2023-09-07, godz. 13:35 Obowiązki kierującego pojazdem wobec pieszych tematem interwencji Radia Opole [INTERWENCJA] Wyobraźmy sobie, że jesteśmy kierowcą auta, w oddali widzimy przejście dla pieszych i zbliżającą się do niego osobę, która zatrzymuje się pół metra… » więcej 2023-09-05, godz. 14:05 Obiecali i nic? Mieszkańcy Murowa pytają o zapowiadany transport kolejowy z tartaku [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… "Obiecanki-cacanki, a dla nas nic!" - to fragment maila mieszkańca gminy Murów do Radia Opole po naszej informacji o zawieszeniu planów realizacji połączenia… » więcej 2023-09-04, godz. 13:25 Pasmo interwencyjne wraca po wakacyjnej przerwie. Dzwońcie, piszcie, czekamy! [INTERWENCJA] Z naszym pasmem interwencyjnym zrobiliśmy przerwę na czas wakacji, ale wakacje za nami – pasmo wraca! Kłopoty, z których trudno wybrnąć, sytuacje bez wyjścia… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »