Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę…
2023-11-06, 14:50 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę. Jak do tego dochodzi i jak temu zapobiec? Trzeba szczepić! [INTERWENCJA]

Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Na straszną, nieuleczalną chorobę, czyli wściekliznę co roku na świecie umiera ponad pięćdziesiąt tysięcy osób! W Polsce ostatnie zachorowanie odnotowano prawie 20 lat temu u mieszkańca podkarpacia, natomiast wśród zwierząt zachorowania wciąż rosną. Dużo właścicieli zwierząt lekceważy obowiązkowe szczepienia, które wynikają z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. O tym poważnym problemie, bagatelizowanym, lekceważonym oraz wymaganym przez prawo rozmawialiśmy w paśmie interwencyjnym.
Sprawdziliśmy czy ludzie z Opola zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, co wiedzą o tej chorobie i czy orientują się jak często powinno się szczepić swoje pupile.

- Ogólnie zwierzęta domowe powinno szczepić się raz w roku - mówi mieszkanka Opola.

- Koty mogą przenosić wściekliznę, jeżeli są to koty wychodzące. Mogą przenosić te wściekliznę od myszy, ze względu na to, że koty lubią jeść myszy - dodaje.

- Ja jestem zdania, że koty faktycznie mogą przenosić wściekliznę. W końcu to są zwierzęta i nie wiadomo z jakich źródeł mogą posiąść takie schorzenia - zaznacza opolanin.

- Myślę, że ludzie świadomi i ludzie dbający i kochający swoje zwierzęta jak najbardziej szczepią te zwierzęta (...) Jeżeli chodzi o takie zwierzęta wiejskie typu no niestety pieski na łańcuchach może być to lekko zaniedbane - podkreśla opolanka.
Z mieszkańcami Opola rozmawiała Wiktoria Kramczyńska
Z przeprowadzonych rozmów wynika, że poziom świadomości opolan jest wysoki i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie wynikają z braku szczepień przeciwko wściekliźnie. Tymczasem w rzeczywistości różowo nie jest. Specjalistka od chorób zakaźnych prof. dr hab. Anna Grzeszczuk podkreśla, że Polska jest nadal krajem wysokiego ryzyka zakażenia, m.in. z uwagi na wciąż pojawiające się zakażenia wśród zwierząt udomowionych, nie tylko dzikich.

Zapytaliśmy również lekarza weterynarii Stanisława Firlika czy zdarza mu się jeszcze, że przychodzą do kliniki klienci, którym trzeba przypominać o okresowych szczepieniach.

- Wydaje mi się, że często jest to kwestia zapomnienia czy zabiegania. Myślę, że najlepiej sobie zapisać w kalendarzu i co roku o tej samej porze wybrać się do lekarza.
lek. wet. Stanisław Firlik 1
Problemem jest również brak szczepień i tych pierwszych szczepień wśród szczeniąt, które są podatne na różne choroby. Więc kiedy powinno się szczepić zwierzę po raz pierwszy?

- Tak administracyjnie jest to ustalone, że po ukończeniu trzeciego trzeciego miesiąca jest obowiązek szczepienia psa - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 2
A co z psami znalezionymi, bezdomnymi, tymi które niejednokrotnie w swoim życiu możemy napotkać na ulicy? Trzeba pamiętać, że chcąc pomóc czworonogowi trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza, jeśli chcemy przygarnąć zwierzę, a w innym wypadku zgłosić znalezienie do schroniska czy fundacji. Wtedy najczęściej dana instytucja na pewno przebada psa lub kota. Czy jednak w tej sytuacji można sprawdzić czy zwierzę było już zaszczepione, aby nie podwoić dawki?

- Są tu zasady takie, że jeżeli przygarnęliśmy zwierzę i nie wiadomo czy było szczepione czy nie to faktycznie czekamy dwa tygodnie. To jest taki okres, przy którym wytwarzają się ewentualnie przeciwciała i po odczekaniu dwóch tygodni można zaszczepić ponownie - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 3
Skoro to wszystko jest takie jasne i proste to czemu wciąż jest tyle chorujących zwierząt? Zapytaliśmy naszych słuchaczy o ich zdanie.

- Ja szczepię co roku, ale mam takie pytanie, dlaczego jest tak drogo? Ja w tym roku zapłaciłem 60 zł. Dlatego ludzie nie szczepią psów, bo jest za drogo - mówi słuchacz Radia Opole.
Słuchacz Radia Opole 1
12

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej 2024-09-20, godz. 19:54 "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o… Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać… » więcej 2024-09-20, godz. 14:00 Nowy Świętów: "Potrzebujemy rąk do pracy" [INTERWENCJA] Piątek (20.09) to kolejny dzień ze specjalnym wydaniem programu Radia Opole. Relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź… » więcej 2024-09-19, godz. 15:45 Dary dla powodzian od Radia Kielce dotarły do Głuchołaz Trzy busy z darami dotarły do zalanych Głuchołaz. Akcję zorganizowało Radio Kielce. W transporcie znalazły się dary przynoszone przez słuchaczy kieleckiej… » więcej 2024-09-19, godz. 15:10 Kietrz pomaga powodzianom [INTERWENCJA] Kolejny dzień ze specjalnym wydaniem audycji, podczas której relacjonujemy, jak przebiega sytuacja w miejscach doświadczonych przez powódź oraz na bieżąco… » więcej 2024-09-17, godz. 13:35 "Non stop transportujemy, wyładowujemy i dystrybuujemy dary" - Artur Wilpert z Caritasu. Dowiedz się, jak można pomóc… W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (17.09) nieustające relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze, ale udało… » więcej 2024-09-16, godz. 15:40 O pomocy doraźnej, ale też długofalowej - dowiedz się więcej [INTERWENCJA] W specjalnym wydaniu magazynu interwencyjnego dziś (16.09) bieżące relacje reporterów z rejonów, gdzie woda pokazała swoje najgorsze oblicze. Wiele osób… » więcej 2024-09-13, godz. 16:10 "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana… » więcej 2024-09-12, godz. 17:55 Ten rów nie należy do gminy. Co zrobić, by nie zalało pobliskiego domu? [INTERWENCJA] Dziś (12.09) w magazynie interwencyjnym wracamy do tematu, o którym rozmawialiśmy wczoraj (11.09). Tym razem skupimy się jednak na innym aspekcie sprawy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »