Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę…
2023-11-06, 14:50 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę. Jak do tego dochodzi i jak temu zapobiec? Trzeba szczepić! [INTERWENCJA]

Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Na straszną, nieuleczalną chorobę, czyli wściekliznę co roku na świecie umiera ponad pięćdziesiąt tysięcy osób! W Polsce ostatnie zachorowanie odnotowano prawie 20 lat temu u mieszkańca podkarpacia, natomiast wśród zwierząt zachorowania wciąż rosną. Dużo właścicieli zwierząt lekceważy obowiązkowe szczepienia, które wynikają z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. O tym poważnym problemie, bagatelizowanym, lekceważonym oraz wymaganym przez prawo rozmawialiśmy w paśmie interwencyjnym.
Sprawdziliśmy czy ludzie z Opola zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, co wiedzą o tej chorobie i czy orientują się jak często powinno się szczepić swoje pupile.

- Ogólnie zwierzęta domowe powinno szczepić się raz w roku - mówi mieszkanka Opola.

- Koty mogą przenosić wściekliznę, jeżeli są to koty wychodzące. Mogą przenosić te wściekliznę od myszy, ze względu na to, że koty lubią jeść myszy - dodaje.

- Ja jestem zdania, że koty faktycznie mogą przenosić wściekliznę. W końcu to są zwierzęta i nie wiadomo z jakich źródeł mogą posiąść takie schorzenia - zaznacza opolanin.

- Myślę, że ludzie świadomi i ludzie dbający i kochający swoje zwierzęta jak najbardziej szczepią te zwierzęta (...) Jeżeli chodzi o takie zwierzęta wiejskie typu no niestety pieski na łańcuchach może być to lekko zaniedbane - podkreśla opolanka.
Z mieszkańcami Opola rozmawiała Wiktoria Kramczyńska
Z przeprowadzonych rozmów wynika, że poziom świadomości opolan jest wysoki i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie wynikają z braku szczepień przeciwko wściekliźnie. Tymczasem w rzeczywistości różowo nie jest. Specjalistka od chorób zakaźnych prof. dr hab. Anna Grzeszczuk podkreśla, że Polska jest nadal krajem wysokiego ryzyka zakażenia, m.in. z uwagi na wciąż pojawiające się zakażenia wśród zwierząt udomowionych, nie tylko dzikich.

Zapytaliśmy również lekarza weterynarii Stanisława Firlika czy zdarza mu się jeszcze, że przychodzą do kliniki klienci, którym trzeba przypominać o okresowych szczepieniach.

- Wydaje mi się, że często jest to kwestia zapomnienia czy zabiegania. Myślę, że najlepiej sobie zapisać w kalendarzu i co roku o tej samej porze wybrać się do lekarza.
lek. wet. Stanisław Firlik 1
Problemem jest również brak szczepień i tych pierwszych szczepień wśród szczeniąt, które są podatne na różne choroby. Więc kiedy powinno się szczepić zwierzę po raz pierwszy?

- Tak administracyjnie jest to ustalone, że po ukończeniu trzeciego trzeciego miesiąca jest obowiązek szczepienia psa - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 2
A co z psami znalezionymi, bezdomnymi, tymi które niejednokrotnie w swoim życiu możemy napotkać na ulicy? Trzeba pamiętać, że chcąc pomóc czworonogowi trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza, jeśli chcemy przygarnąć zwierzę, a w innym wypadku zgłosić znalezienie do schroniska czy fundacji. Wtedy najczęściej dana instytucja na pewno przebada psa lub kota. Czy jednak w tej sytuacji można sprawdzić czy zwierzę było już zaszczepione, aby nie podwoić dawki?

- Są tu zasady takie, że jeżeli przygarnęliśmy zwierzę i nie wiadomo czy było szczepione czy nie to faktycznie czekamy dwa tygodnie. To jest taki okres, przy którym wytwarzają się ewentualnie przeciwciała i po odczekaniu dwóch tygodni można zaszczepić ponownie - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 3
Skoro to wszystko jest takie jasne i proste to czemu wciąż jest tyle chorujących zwierząt? Zapytaliśmy naszych słuchaczy o ich zdanie.

- Ja szczepię co roku, ale mam takie pytanie, dlaczego jest tak drogo? Ja w tym roku zapłaciłem 60 zł. Dlatego ludzie nie szczepią psów, bo jest za drogo - mówi słuchacz Radia Opole.
Słuchacz Radia Opole 1
12

Zobacz także

2023-10-19, godz. 13:23 Zasypać czy wyeksponować? Decyzja zapadła. Artefakty nie ujrzą światła dziennego [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Prace trwają już ponad rok, praktycznie każdego dnia odkrywano nowe artefakty. Katedra Opolska zamieniła się na ten czas w wykopaliska, badacze liczyli, że… » więcej 2023-10-18, godz. 17:16 Działkowcy mają problem z zaparkowanymi autami przy ul. Kurpiowskiej w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audyc… Zakaz parkowania albo po prostu znak strefy ruchu - o to walczą działkowicze ROD Szaniec z Opola. Do ogrodu prowadzi odnoga ul. Kurpiowskiej, która notorycznie… » więcej 2023-10-17, godz. 13:44 Egipskie ciemności po zmroku na osiedlu AK w Opolu. Mieszkańcy mówią dość [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Zmrok szybciej zapada, więc brak oświetlenia jest szczególnie teraz dotkliwy. "To jest niekończąca się historia" - alarmują mieszkańcy opolskiego osiedla… » więcej 2023-10-16, godz. 14:40 Martwe ptaki, szklana pułapka CUP w Opolu - czy można coś z tym zrobić? [INTERWENCJA] W maju tego roku przy ul. płk. Witolda Pileckiego w Opolu oficjalnie zostało otwarte Centrum Usług Publicznych. Obiekt kosztował ponad 75 mln zł. Budynek… » więcej 2023-10-17, godz. 13:23 "Ofiary systemu" - tak mówi o sobie 20 pracowników, którzy dostali wypowiedzenie z powodu likwidacji Młodzieżowego… Widmo likwidacji zawisło nad Niepublicznym Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Stobrawie. To miejsce, gdzie trafiają dziewczęta między 14. a 18. rokiem… » więcej 2023-10-12, godz. 14:14 "Nie mów nikomu co się dzieje w domu". Wysyłała SMS do bliskich, że cierpi, że jest bita, poniżana, że partner… Temat, który w ogóle nie powinien już zaistnieć w dzisiejszych czasach, a jednak takie rzeczy zadziały się za zamkniętymi drzwiami. Mowa o mieszkance Opola… » więcej 2023-10-11, godz. 20:11 W jaki sposób likwidacja Izby Wytrzeźwień w Opolu wpłynęła na życie mieszkańców? [INTERWENCJA] Od 1 kwietnia w Opolu nie funkcjonuje Izba Wytrzeźwień. Od kwietnia do końca września policja interweniowała w sprawie osób nietrzeźwych w Opolu ponad 700… » więcej 2023-10-09, godz. 13:30 Nie masz upoważnienia, a dziecko wymaga pomocy medycznej? Trudna sytuacja [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Pani Krystyna z Opola, jako babcia opiekowała się wnuczką. Dziecko skręciło nogę. Pojechano do szpitala, a tam okazało się, że babcia nie może jako opiekunka… » więcej 2023-10-06, godz. 13:08 "Zdrowa żywność" to absurd? Po proteście pod opolskim zakładem drobiarskim [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Pikieta działaczy stowarzyszeń Przebudzeni Konsumenci oraz Nowa Polska odbyła się wczoraj (05.10) pod zakładami Animex w Opolu. Uczestnicy chcieli nagłośnić… » więcej 2023-10-05, godz. 15:17 Oszustwa na polu kryptowalut - na czym polegają? Jakie są sposoby kuszenia oszustów? [INTERWENCJA] Jest rodzajem cyfrowej waluty, tworzonej i przetrzymywanej elektronicznie. Nie posiada fizycznej formy i w błyskawiczny sposób może zostać bezpośrednio wysłana… » więcej
1314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »