Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę…
2023-11-06, 14:50 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

Wciąż rośnie liczba chorych zwierząt na wściekliznę. Jak do tego dochodzi i jak temu zapobiec? Trzeba szczepić! [INTERWENCJA]

Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Szczepienie zwierząt [fot. Envato.com]
Na straszną, nieuleczalną chorobę, czyli wściekliznę co roku na świecie umiera ponad pięćdziesiąt tysięcy osób! W Polsce ostatnie zachorowanie odnotowano prawie 20 lat temu u mieszkańca podkarpacia, natomiast wśród zwierząt zachorowania wciąż rosną. Dużo właścicieli zwierząt lekceważy obowiązkowe szczepienia, które wynikają z ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. O tym poważnym problemie, bagatelizowanym, lekceważonym oraz wymaganym przez prawo rozmawialiśmy w paśmie interwencyjnym.
Sprawdziliśmy czy ludzie z Opola zdają sobie sprawę z powagi sytuacji, co wiedzą o tej chorobie i czy orientują się jak często powinno się szczepić swoje pupile.

- Ogólnie zwierzęta domowe powinno szczepić się raz w roku - mówi mieszkanka Opola.

- Koty mogą przenosić wściekliznę, jeżeli są to koty wychodzące. Mogą przenosić te wściekliznę od myszy, ze względu na to, że koty lubią jeść myszy - dodaje.

- Ja jestem zdania, że koty faktycznie mogą przenosić wściekliznę. W końcu to są zwierzęta i nie wiadomo z jakich źródeł mogą posiąść takie schorzenia - zaznacza opolanin.

- Myślę, że ludzie świadomi i ludzie dbający i kochający swoje zwierzęta jak najbardziej szczepią te zwierzęta (...) Jeżeli chodzi o takie zwierzęta wiejskie typu no niestety pieski na łańcuchach może być to lekko zaniedbane - podkreśla opolanka.
Z mieszkańcami Opola rozmawiała Wiktoria Kramczyńska
Z przeprowadzonych rozmów wynika, że poziom świadomości opolan jest wysoki i zdają sobie sprawę z zagrożeń jakie wynikają z braku szczepień przeciwko wściekliźnie. Tymczasem w rzeczywistości różowo nie jest. Specjalistka od chorób zakaźnych prof. dr hab. Anna Grzeszczuk podkreśla, że Polska jest nadal krajem wysokiego ryzyka zakażenia, m.in. z uwagi na wciąż pojawiające się zakażenia wśród zwierząt udomowionych, nie tylko dzikich.

Zapytaliśmy również lekarza weterynarii Stanisława Firlika czy zdarza mu się jeszcze, że przychodzą do kliniki klienci, którym trzeba przypominać o okresowych szczepieniach.

- Wydaje mi się, że często jest to kwestia zapomnienia czy zabiegania. Myślę, że najlepiej sobie zapisać w kalendarzu i co roku o tej samej porze wybrać się do lekarza.
lek. wet. Stanisław Firlik 1
Problemem jest również brak szczepień i tych pierwszych szczepień wśród szczeniąt, które są podatne na różne choroby. Więc kiedy powinno się szczepić zwierzę po raz pierwszy?

- Tak administracyjnie jest to ustalone, że po ukończeniu trzeciego trzeciego miesiąca jest obowiązek szczepienia psa - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 2
A co z psami znalezionymi, bezdomnymi, tymi które niejednokrotnie w swoim życiu możemy napotkać na ulicy? Trzeba pamiętać, że chcąc pomóc czworonogowi trzeba niezwłocznie udać się do weterynarza, jeśli chcemy przygarnąć zwierzę, a w innym wypadku zgłosić znalezienie do schroniska czy fundacji. Wtedy najczęściej dana instytucja na pewno przebada psa lub kota. Czy jednak w tej sytuacji można sprawdzić czy zwierzę było już zaszczepione, aby nie podwoić dawki?

- Są tu zasady takie, że jeżeli przygarnęliśmy zwierzę i nie wiadomo czy było szczepione czy nie to faktycznie czekamy dwa tygodnie. To jest taki okres, przy którym wytwarzają się ewentualnie przeciwciała i po odczekaniu dwóch tygodni można zaszczepić ponownie - zaznacza lek. wet. Stanisław Firlik.
lek. wet. Stanisław Firlik 3
Skoro to wszystko jest takie jasne i proste to czemu wciąż jest tyle chorujących zwierząt? Zapytaliśmy naszych słuchaczy o ich zdanie.

- Ja szczepię co roku, ale mam takie pytanie, dlaczego jest tak drogo? Ja w tym roku zapłaciłem 60 zł. Dlatego ludzie nie szczepią psów, bo jest za drogo - mówi słuchacz Radia Opole.
Słuchacz Radia Opole 1
12

Zobacz także

2023-11-09, godz. 13:05 Pacjent został bez potrzebnych leków kardiologicznych przez kilka dni, ponieważ placówka nie znalazła terminu na wypisanie… Nasz słuchacz zgłosił się do nas z ciekawym pytaniem. Skąd ma wziąć receptę na leki, skoro przychodnia nie ma terminów do lekarza pierwszego kontaktu… » więcej 2023-11-08, godz. 13:32 "Nasze dzieci zamarzają" - skarżą się rodzice. Dlaczego na "Wodnej Nucie" jest zimno? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Na "Wodnej Nucie" w Opolu, czyli basenie rekreacyjno-sportowym można zamarznąć. Po wakacyjnym remoncie pływalni coś się "zepsuło". Od dwóch miesięcy największa… » więcej 2023-11-07, godz. 13:47 "Dalej niż za miedzę nie można wyjechać" - mieszkańcy Tułowic nie mają jak dostać się do szpitala. I co dalej?… Na wykluczenie komunikacyjne skarżą się mieszkańcy Tułowic. Chodzi o brak jakiegokolwiek połączenia m.in. z Korfantowem (zaledwie oddalonego o 14km w linii… » więcej 2023-11-01, godz. 15:28 "Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka, a nieboszczyk wciąż figuruje w licznych rejestrach żywych" - czyli… Korespondencje, które są adresowane do osób, których już nie ma wśród nas potrafią przychodzić latami. Firmy windykacyjne, banki, operatorzy sieci komórkowych… » więcej 2023-10-30, godz. 17:12 Ratusz jest na NIE w sprawie powstania spalarni na Metalchemie w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Przy ul. Oświęcimskiej w Opolu ma powstać spalarnia - dwuliniowa instalacja do spalania odpadów medycznych oraz odpadów niebezpiecznych. Mieszkańcy opolskiego… » więcej 2023-10-25, godz. 15:10 Mieszkańcy Wielołęki nie chcą farmy fotowoltaicznej [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "To nie jest zrozumiałe, aby w tak ekologicznym miejscu coś takiego budować" - grupa mieszkańców wsi Wielołęka w gminie Domaszowice kategorycznie sprzeciwia… » więcej 2023-10-24, godz. 13:45 Każda większa ulewa kończy się zalanymi piwnicami - mówią mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj… Mała ulica, ale problem wielki. Mieszkańcy ul. Stalmacha w Opolu (to boczna uliczka od ul. ! Maja) po każdej ulewie mają zalane piwnice. Podkreślają, że… » więcej 2023-10-23, godz. 14:39 Opolska onkologia pęka w szwach, a rządowego wsparcia brak [INTERWENCJA] posłuchaj całej audycji - Skazano nas na to, że braknie miejsca dla nowych pacjentów - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. Szpital nie otrzymał wsparcia… » więcej 2023-10-20, godz. 15:15 Śmiertelna pułapka – co dalej ze sprawą ginięcia ptaków w zderzeniu z budynku CUP w Opolu? [INTERWENCJA] Ze szklanym budynkiem Centrum Usług Publicznych w Opolu nieustannie wlatują ptaki, które nie widząc szklanej przeszkody, giną na miejscu. Po naszej pierwszej… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »