Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka…
2023-11-01, 15:28 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

"Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka, a nieboszczyk wciąż figuruje w licznych rejestrach żywych" - czyli co zrobić z listami, które przychodzą do osoby zmarłej? [INTERWENCJA]

Listy do zmarłego adresata [fot. Envato.com]
Listy do zmarłego adresata [fot. Envato.com]
Korespondencje, które są adresowane do osób, których już nie ma wśród nas potrafią przychodzić latami. Firmy windykacyjne, banki, operatorzy sieci komórkowych niejednokrotnie wydzwaniają przez długi czas do bliskich po śmierci członka rodziny. Czy możemy coś z tym zrobić? A może wystarczy poinformować Pocztę Polską o śmierci krewnego i przekierować listy? Niestety to wszystko nie jest takie proste jakie się wydaje...

Krystyna Machnik, zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej zagościła w naszym studiu interwencyjnym i zabrała głos w tym temacie.

- Jaka jest rola w tym wszystkim Poczty Polskiej? My jesteśmy pośrednikiem między nadawcą, a adresatem. Tak de facto właścicielem tej przesyłki jest nadawca, on składa nam dyspozycję do kogo mamy doręczyć tę przesyłkę i życzy sobie, aby ta usługa była wykonana z jego wolą. Niejako nawiązuje z nami umowę, a my - jednostki Poczty Polskiej jesteśmy zobowiązani, żeby tą przesyłkę doręczyć zgodnie z życzeniem. - mówi Krystyna Machnik.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 1)
- Rodzina czy właściciel danego mieszkania może skontaktować się z nadawcą i przekazać taką informację, że adresat nie żyje. Natomiast ktoś ten adres do korespondencji wskazał, ten adres nie wziął się znikąd (...) Pewne instytucje są zobowiązane przez złożenie u nich różnego rodzaju spraw do przesyłania korespondencji zgodnie z życzeniem tej osoby, która jeszcze żyła. - dodaje Krystyna Machnik.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 2)
Czy jednak to wystarczy? Dla instytucji to jedynie jakiś sygnał, który niekoniecznie może zostać potraktowany poważnie, ponieważ każdy mógłby taką wiadomość podesłać. Czy w takim razie jest jeszcze inne rozwiązanie?

- Jest coś takiego jak prawo pocztowe i ustawa prawa pocztowego dopuszcza zwrot przesyłek nawet z taką adnotacją. W art. 39. § 1 jest mowa o tym, że przesyłka, która została niewłaściwie doręczona do dawczej skrzynki pocztowej może być zwrócona do operatora pocztowego, a takim operatorem pocztowym jest też Poczta Polska. I taką przesyłkę się opisuję, czyli na takiej przesyłce powinna być adnotacja "adresat zmarł". Taką przesyłkę możemy przynieść do urzędu pocztowego, pozostawić w skrzynce nadawczej lub w przegródce zwroty.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 3)
Sprawa byłaby łatwiejsza gdyby urząd pocztowy miał możliwość zwrócenia się do urzędu stanu cywilnego o pozyskaniu danych czy adresat zmarł. Natomiast z punktu prawa polskiego jest to niemożliwe.

W sytuacji, w której zmarł krewny czy bliska rodzina jest możliwość przełożenia w urzędach aktu zgonu. Jednak tej możliwości nie posiadają nowi lokatorzy mieszkania czy inne osoby postronne, do których trafiła przesyłka z danymi zmarłego.

- Tutaj sprawy są trochę skomplikowane. Jeżeli ktoś nabywa z rynku wtórnego mieszkanie, a poprzedni właściciel nie żyje, to też taką informację trzeba wziąć, bo jeśli umieszcza się taką adnotację, że adresat zmarł to bierze się odpowiedzialność. Można napisać, że ja jako mieszkaniem umieszczam taką adnotację po wcześniejszej konsultacji z rodziną.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 4)
Jest to bardzo złożony temat. Każdą sprawę powinno się ustalać i sprawdzać indywidualnie, lecz jest to sytuacja, która ma jakieś wyjścia.

Tym tematem interwencyjnym zajął się Krzysztof Dobrowolski.

Cała audycja jest do przesłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-02-07, godz. 11:22 Pożar przedszkola w Niemodlinie. Czy jest szansa na pieniądze na nowy budynek? [INTERWENCJA] Zwarcie instalacji elektrycznej przy rzutniku - to prawdopodobna przyczyna pożaru przedszkola w Niemodlinie, do którego doszło w sobotę (03.02) rano. Zniszczenia… » więcej 2024-02-05, godz. 16:00 Pewne ulice w Nysie od lat czekają na remont. Czy jest na to szansa w najbliższym czasie? [INTERWENCJA] Wiadomo, gdzie leży, ale... do kogo należy? Chodzi o jedną z dróg, o stan której niepokoją się przechodzący przez nią mieszkańcy Nysy. Czy droga ma nazwę… » więcej 2024-02-01, godz. 16:40 Czy w Opolu mamy dobrą siatkę przystanków MZK? Są pomysły i pytania [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Tym razem - na prośbę słuchaczy - podjęliśmy temat związany z komunikacją miejską w Opolu. Okazuje się, że są przystanki omijane przez autobusy, są… » więcej 2024-01-31, godz. 13:53 Czy centra małych miast wymierają czy tętnią życiem? [INTERWENCJA] Tym razem zajrzeliśmy do Kluczborka, ale i do Olesna, a bardziej konkretnie to - do „serc” tych miast. Wiele samorządów pozyskało dotacje na rewitalizację… » więcej 2024-01-30, godz. 15:00 Obiecali remont i co? Ulica Alternatywy w Opolu po deszczu wygląda jak zalew [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji W porze deszczowej wysokie gumiaki, gdy sucho - zajęcze skoki przez przeszkody - takie dwie alternatywy na pokonanie dziurawej trasy mają mieszkańcy ulicy..… » więcej 2024-01-29, godz. 14:44 Chronią drzewa, ale łatwo o nie porysować samochód. Uszkodzone, szpecą krajobraz. Czy jest wyjście z sytuacji? [… W Opolu zainstalowano urządzenia chroniące młode drzewka. Dwie pionowe rury wykonane z metalu mają wysokość około 60 cm. Problem w tym, że choć ich celem… » więcej 2024-01-29, godz. 14:29 Społeczny protest w Kluczborku. Mieszkańcy zbierają podpisy przeciwko zakładowi recyklingu [INTERWENCJA] Mieszkańcy Kluczborka stanęli w obronie swojego środowiska naturalnego, wyrażając jednoznaczny sprzeciw wobec planów budowy zakładu recyklingu tworzyw sztucznych… » więcej 2024-01-24, godz. 16:34 Od inicjatywy społecznej do aktu wandalizmu. Dramat mieszkańców przy Pocztowej 4 [INTERWENCJA] Władze samorządowe często są głównymi motorami zmian w naszych miastach, starając się upiększyć przestrzeń publiczną i poprawić jakość życia mieszkańców… » więcej 2024-01-23, godz. 17:23 Kryzys infrastrukturalny na drodze z Wesołej do Szymonkowa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Wśród wielu wyzwań, z jakimi muszą zmierzyć się kierowcy na opolskich drogach, jedna trasa wyróżnia się nie tylko liczbą dziur, ale także tragicznym… » więcej 2024-01-23, godz. 16:33 Bezradność w obliczu mrozu. Namysłowianin czeka na ciepło od czterech lat [INTERWENCJA] Wielu z nas ceni sobie ciepło w swoich domach, szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatura na zewnątrz spada. Niestety, nie wszyscy mają szczęście cieszyć… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »