Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka…
2023-11-01, 15:28 Autor: Krzysztof Dobrowolski / oprac. Agnieszka Pietrzyk

"Upłynęło już 12 lat od śmierci człowieka, a nieboszczyk wciąż figuruje w licznych rejestrach żywych" - czyli co zrobić z listami, które przychodzą do osoby zmarłej? [INTERWENCJA]

Listy do zmarłego adresata [fot. Envato.com]
Listy do zmarłego adresata [fot. Envato.com]
Korespondencje, które są adresowane do osób, których już nie ma wśród nas potrafią przychodzić latami. Firmy windykacyjne, banki, operatorzy sieci komórkowych niejednokrotnie wydzwaniają przez długi czas do bliskich po śmierci członka rodziny. Czy możemy coś z tym zrobić? A może wystarczy poinformować Pocztę Polską o śmierci krewnego i przekierować listy? Niestety to wszystko nie jest takie proste jakie się wydaje...

Krystyna Machnik, zastępca dyrektora regionu sieci Poczty Polskiej zagościła w naszym studiu interwencyjnym i zabrała głos w tym temacie.

- Jaka jest rola w tym wszystkim Poczty Polskiej? My jesteśmy pośrednikiem między nadawcą, a adresatem. Tak de facto właścicielem tej przesyłki jest nadawca, on składa nam dyspozycję do kogo mamy doręczyć tę przesyłkę i życzy sobie, aby ta usługa była wykonana z jego wolą. Niejako nawiązuje z nami umowę, a my - jednostki Poczty Polskiej jesteśmy zobowiązani, żeby tą przesyłkę doręczyć zgodnie z życzeniem. - mówi Krystyna Machnik.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 1)
- Rodzina czy właściciel danego mieszkania może skontaktować się z nadawcą i przekazać taką informację, że adresat nie żyje. Natomiast ktoś ten adres do korespondencji wskazał, ten adres nie wziął się znikąd (...) Pewne instytucje są zobowiązane przez złożenie u nich różnego rodzaju spraw do przesyłania korespondencji zgodnie z życzeniem tej osoby, która jeszcze żyła. - dodaje Krystyna Machnik.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 2)
Czy jednak to wystarczy? Dla instytucji to jedynie jakiś sygnał, który niekoniecznie może zostać potraktowany poważnie, ponieważ każdy mógłby taką wiadomość podesłać. Czy w takim razie jest jeszcze inne rozwiązanie?

- Jest coś takiego jak prawo pocztowe i ustawa prawa pocztowego dopuszcza zwrot przesyłek nawet z taką adnotacją. W art. 39. § 1 jest mowa o tym, że przesyłka, która została niewłaściwie doręczona do dawczej skrzynki pocztowej może być zwrócona do operatora pocztowego, a takim operatorem pocztowym jest też Poczta Polska. I taką przesyłkę się opisuję, czyli na takiej przesyłce powinna być adnotacja "adresat zmarł". Taką przesyłkę możemy przynieść do urzędu pocztowego, pozostawić w skrzynce nadawczej lub w przegródce zwroty.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 3)
Sprawa byłaby łatwiejsza gdyby urząd pocztowy miał możliwość zwrócenia się do urzędu stanu cywilnego o pozyskaniu danych czy adresat zmarł. Natomiast z punktu prawa polskiego jest to niemożliwe.

W sytuacji, w której zmarł krewny czy bliska rodzina jest możliwość przełożenia w urzędach aktu zgonu. Jednak tej możliwości nie posiadają nowi lokatorzy mieszkania czy inne osoby postronne, do których trafiła przesyłka z danymi zmarłego.

- Tutaj sprawy są trochę skomplikowane. Jeżeli ktoś nabywa z rynku wtórnego mieszkanie, a poprzedni właściciel nie żyje, to też taką informację trzeba wziąć, bo jeśli umieszcza się taką adnotację, że adresat zmarł to bierze się odpowiedzialność. Można napisać, że ja jako mieszkaniem umieszczam taką adnotację po wcześniejszej konsultacji z rodziną.
Z Krystyną Machnik rozmawia Krzysztof Dobrowolski (cz. 4)
Jest to bardzo złożony temat. Każdą sprawę powinno się ustalać i sprawdzać indywidualnie, lecz jest to sytuacja, która ma jakieś wyjścia.

Tym tematem interwencyjnym zajął się Krzysztof Dobrowolski.

Cała audycja jest do przesłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-01-22, godz. 15:20 [INTERWENCJA] Czy Paczków i Korfantów odnajdą drogę wyjścia z ruin? - posłuchaj całej audycji Korfantów i Paczków odstrasza. Centra miast są zaniedbane i skutecznie zniechęcają do odwiedzin. Spacerując ulicami Paczkowa i Korfantowa, trudno nie zauważyć… » więcej 2024-01-19, godz. 14:15 Widzisz - reaguj. W czasie mrozów nie możemy być obojętni na innych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Zima nie odpuszcza. Ujemne temperatury mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych. Kiedy zauważymy taką osobą, ważna jest akcja -… » więcej 2024-01-18, godz. 14:27 Dlaczego jest wciąż tylu pijanych kierowców? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Pocieszające jest, że ilość pijanych kierowców w policyjnych statystykach nieznacznie spadła na przestrzeni ostatnich lat, ale i tak liczba ta jest zatrważająca… » więcej 2024-01-16, godz. 15:15 Studenci zawiedzeni zamknięciem przychodni i dlaczego tak długo czeka się do lekarza specjalisty [INTERWENCJA] - posłuchaj… Napisali do nas studenci, pytając, co z poradnią dla żaków z Opola. W styczniu zeszłego roku zeszłego roku przychodnia studencka w DS Spójnik została otwarta… » więcej 2024-01-15, godz. 14:50 "Na to są pieniądze, a na dokończenie budowy obwodnicy nie ma?" Mieszkańcy Dobrzenia Wielkiego chcą objazdu gminy… „Planują nam remonty dróg, a jedynym rozwiązaniem dobrym dla ludzi jest obwodnica” – piszą do nas członkowie społecznego komitetu dokończenia zakończenia… » więcej 2024-01-12, godz. 15:21 Do kogo należy teren? Spór o działkę w Czarnowąsach pod plac zabaw [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Złożyli projekt, zebrali głosy i zwyciężyli, a inwestycji zrealizować nie mogą. Mieszkańcy Czarnowąsów chcieli w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola… » więcej 2024-01-11, godz. 13:11 Droga we wsi Królowe czeka od lat na remont. Czy jest szansa na to w tym roku? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Dotarł do nas list od mieszkańców miejscowości Królowe w powiecie głubczyckim, którzy po raz kolejny apelują o przeprowadzenie generalnego remontu miejscowej… » więcej 2024-01-10, godz. 14:00 Uwaga, smog w powietrzu! Alert RCB dla mieszkańców województwa [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Zimno, niskie ciśnienie, dopalanie w piecach - kumulacja tego wszystkiego sprawiła, że stan powietrza w regionie stał się fatalny. Czujniki świecą na czerwono… » więcej 2024-01-09, godz. 14:00 Zmiany w finansowaniu pracy aptek. Czy grozi nam ograniczony dostęp do leków? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audy… Przyszło nowe, z nowym rokiem weszły w życie nowe przepisy dotyczące funkcjonowanie aptek "po godzinach". Chodzi o dyżury nocne, świąteczne, weekendowe… » więcej 2024-01-08, godz. 18:10 "Straż miejska nam nie pomaga" - skarżą się wolontariusze [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Sylwester to co roku dla jednych „wystrzałowe” powitanie Nowego Roku, dla innych koszmarna noc. To trudny czas dla zwierząt domowych, pierwsze dni 2024 roku… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »