Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Nie mów nikomu co się dzieje w domu'. Wysyłała…
2023-10-12, 14:14 Autor: Agnieszka Stefaniak/ oprac. Agnieszka Pietrzyk

"Nie mów nikomu co się dzieje w domu". Wysyłała SMS do bliskich, że cierpi, że jest bita, poniżana, że partner zagraża życiu jej i 3-letniego syna i nikt jej nie pomógł... [INTERWENCJA]

Przemoc domowa [zdjęcie poglądowe - envato.com]
Przemoc domowa [zdjęcie poglądowe - envato.com]
Temat, który w ogóle nie powinien już zaistnieć w dzisiejszych czasach, a jednak takie rzeczy zadziały się za zamkniętymi drzwiami. Mowa o mieszkance Opola, która padła ofiarą domowego kata, który znęcał się nad nią przez rok i pomimo szukania pomocy nikt jej nie pomógł. Ona i jej 3,5-letni syn byli maltretowani i bici, a ich oprawca groził, że zabije się, jeśli nie dostanie pieniędzy lub jeśli ktoś na niego doniesie.

Tematem ofiar domowych i tego jak można im pomóc zajęliśmy się dziś (12.10) w paśmie interwencyjnym.
Sytuację zrelacjonowała nam asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu.

- W późnych godzinach wieczornych zadzwoniła do nas 30-letnia mieszkanka Opola i poinformowała nas, że potrzebuje pomocy, bo jest ofiarą przemocy domowej. To była, krótka informacja, krótki sygnał ze wskazaniem adresu, gdzie mają udać się policjanci.

- To są takie interwencje, takie chwile kiedy nie trzeba słów, żeby rzeczywiście realnie ocenić, że tej rodzinie dzieje się krzywda.

- To był mężczyzna, który według tej kobiety uzależniony był od hazardu, miał potężne długi i za każdym razem, kiedy brakowało mu pieniędzy, aby się odegrać albo spłacić te zadłużenia próbował wyciągnąć pieniądze od kobiety, kiedy ta oponowała straszył ją, groził jej, że popełni samobójstwo, a ją wyrzuci z balkonu, a na to wszystko będzie patrzył jej 3-letni syn.
Z asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu rozmawiała Agnieszka Stefaniak
Scenariusz horroru, który w tej rodzinie młodych ludzi i małego dziecka rozgrywał się przez dłuższy czas. To był pierwszy raz w tym miejscu, natomiast nie to w tej sytuacji jest najbardziej bulwersujące.

- Tam nie tylko dochodziło do przemocy psychicznej, do wyzwisk, do poniżania, do nieludzkiego wręcz traktowania, ale również do przemocy fizycznej, do podduszania, do kopania, do sytuacji, które rzeczywiście mogły wzbudzać niepokój.

- No nie ma możliwości, aby to środowisko nie słyszało. Pytanie - dlaczego nie reagowało? Dlaczego żyjemy jeszcze w myśl tych mitów - nie mów nikomu co dzieje się w domu?

- Powinniśmy reagować na takie sytuacje, nie musimy przedstawiać się dzwoniąc na numer alarmowy. My możemy być w pełni anonimowi i mamy do tego prawo. Natomiast każdy sygnał służby ratunkowe mają obowiązek sprawdzić.
Z asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu rozmawiała Agnieszka Stefaniak
Ona pisała SMSy do swojej rodziny, że się boi o swoje życie i zdrowie, że się boi o życie i zdrowie swojego dziecka. Kobieta mówiła do rodziny, a rodzina pozostała głucha na jej apele, dlatego zdecydowała się interwencję policji.

Ten mężczyzna został aresztowany, czeka na sprawę w sądzie.

- Następnego dnia pracowaliśmy nad tym, aby ta kobieta nie wycofała tych zeznań, aby w tym ferworze strachu, jakby godzenia się z tym jej losem nie wycofała zawiadomienia, które złożyła.

- Często się tak właśnie dzieje, że te osoby przez te kilka dni te przemyślenia zupełnie zmieniają. Jeśli ona już przyszła to należy z nią tak pracować, tak rozmawiać, aby zbudować to poczucie zaufania, takiego myślenia, że jesteśmy po to aby jej pomóc.
Z asp. Agnieszka Nierychła z Komendy Miejskiej Policji w Opolu rozmawiała Agnieszka Stefaniak
Dyrektorka Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Opolu - Tamara Tymowicz, odpowiadając na interwencję Radia Opole nakreśla, że przemoc domowa dla niektórych środowisk to nadal temat tabu.

- W XXI wieku tak naprawdę nic się nie zmieniło w naszej świadomości, jeśli chodzi o przemoc domową. Bardzo często jest to temat tabu. Zwykle jest tak, że wszystko to co się dzieje w domu, w naszym przekonaniu powinno zostać w domu.
Z Tamarą Tymowicz, dyrektorką Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Opolu rozmawiała Agnieszka Stefaniak
Tamara Tymowicz przypomina, że brak reakcji na jakiekolwiek złe zachowania to przestępstwo.

- W świetle nowej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej, jeżeli wiemy, że dochodzi do takich aktów przemocy to my powinniśmy zgłosić to, a jeżeli tego nie robimy to po prostu popełniamy przestępstwo.
Z Tamarą Tymowicz, dyrektorką Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Opolu rozmawiała Agnieszka Stefaniak
Zapytaliśmy opolan jak zareagowaliby na taką sytuację i gdzie udaliby się w pierwszej kolejności po pomoc.

- Zadzwoniłabym pewnie na 112, bo to byłby taki pierwszy numer alarmowy, który przyszedłby mi do głowy.

- Najszybciej na policję, oni już robią porządek odpowiedni z tymi ludźmi. Najlepiej zgłosić, nic nie mówić, bo jak się weźmie udział to czasami jest tak, że samemu można oberwać.
12

Zobacz także

2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej 2024-05-29, godz. 16:30 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA] Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie… » więcej 2024-05-28, godz. 14:33 Sytuacja zagrożenia - jak możemy zachować się na wypadek kataklizmu i czy można się do tego przygotować? [INTER… - Schronów nie ma, nie ma ustawy o obronie cywilnej. Tu chodzi nie o straszenie, ale działanie. Miejmy świadomość. To nie jest straszenie - mówi Jacek Gaj… » więcej 2024-05-27, godz. 16:13 Opole: Przejścia dla pieszych na tej ulicy brakuje. Czy jest szansa, że się kiedyś pojawi? [INTERWENCJA] Wracamy do tematu, którym zajęliśmy się w minionym tygodniu, ale nie wszystko zostało w związku z problemem powiedziane. Problem dotyczy braku przejścia… » więcej 2024-05-24, godz. 14:42 Uciążliwy hałas na ulicy Fabrycznej. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego skarżą się na instalację odstraszającą ptaki… Na problemy z hałasem skarżą się mieszkańcy ulicy Fabrycznej w Lewinie Brzeskim. Firma, która graniczy z ich posesjami, zamontowała instalację odstraszającą… » więcej 2024-05-23, godz. 14:55 Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji To nie pierwszy raz, kiedy na nasz interwencyjny nr 774 541 541 trafia zgłoszenie od słuchaczy Radia Opole, którzy apelują o wyznaczenie miejsca na przejście… » więcej 2024-05-23, godz. 09:52 O fatalnym stanie drogi z Chocianowic do Lasowic Małych i o świątecznej opiece medycznej w powiecie prudnickim [INT… Uwagi dotyczące świątecznej opieki medycznej w Prudniku zgłosiła nam niedawno jedna ze słuchaczek. W jaki sposób opieka jest zorganizowana i czy takie funkcjonowanie… » więcej 2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »