Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2022-08-31, godz. 19:55 Anna Karoń o boomie na podróże, mimo pandemii, wojny i inflacji Pandemia, wojna na Ukrainie i szalejąca inflacja nie zatrzymała Polaków w domach. Biura podróży są wręcz oblegane i zasypywane pytaniami o last i first… » więcej 2022-08-31, godz. 14:15 O słynnych mostach rozmawiamy z Andrzejem Hamadą Most to niezbędny element komunikacji, może być także pięknym obiektem architektonicznym, albo ciekawostką historyczną! Jak ten w Avignon, znany z piosenki… » więcej 2022-08-25, godz. 21:14 Z Izabelą Jasińską o tym, czy opolski haft cieszy się takim uznaniem na jaki zasługuje Haft z Dobrzenia Wielkiego może stać się dobrem narodowym, jeśli znajdzie się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A przecież nie… » więcej 2022-08-24, godz. 18:44 Pisarka Agata Suchocka o literaturze i radości jej tworzenia Agata Suchocka jest jedną z najbardziej uniwersalnych współczesnych polskich pisarek. Obszary jej zainteresowań to: fantasy, science fiction, horror, literatura… » więcej 2022-08-22, godz. 21:21 Z Piotrem Bojarskim o jego najnowszej książce i o modzie na kryminały retro "Mora" to tytuł najnowszej książki Piotra Bojarskiego. Autor po raz kolejny zaprasza do świata komisarza Kaczmarka, a my rozmawialiśmy też o kryminałach… » więcej 2022-08-17, godz. 21:22 Czy przetwory mogą być wyjątkowym rękodziełem? Okazuje się, że tak! Czy jedzenie może być motywem wakacyjnych wojaży? W Polsce to wciąż niedoceniany aspekt kultury. A przecież lokalne produkty: smaczne i i oryginalne, wypromowały… » więcej 2022-08-11, godz. 21:21 Joanna Kardasińska o tym, dlaczego warto odwiedzić Zamek w Niemodlinie Zamek w Niemodlinie tętni życiem, a na najbliższą niedzielę (14.08) i poniedziałek (15.08) przygotowano w nim wiele atrakcji (dowiedz się więcej!). O tym… » więcej 2022-08-10, godz. 14:17 O blaskach i cieniach eksplorowania śladów historii Sezon wakacyjny sprzyja poszukiwaniom przygód. Dla niektórych to dosłownie szukanie artefaktów w ziemi. Ale uwaga! Warto wiedzieć, że same chęci to za mało!… » więcej 2022-08-08, godz. 21:00 O piłce nożnej, stadionach i wielkich sportowych emocjach rozmawiamy z Albertem Ogioldą Przejście Roberta Lewandowskiego do Barcelony pokazało, że zawodowa piłka nożna stała się zjawiskiem nie tylko sportowym, ale i kulturowym. Ile w tym show… » więcej 2022-08-01, godz. 22:46 Amadeusz Majtka o polskich skarbach i tajemnicach oraz "Polskich skarbach i tajemnciach" Sierpień upłynie słuchaczom Radia Opole pod znakiem tajemnic - rozpoczynamy bowiem emisję fragmentów książki "Polskie skarby i tajemnice". Z tego powodu… » więcej
4344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »