Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2024-07-15, godz. 22:00 "Zamach na Donalda Trumpa zmobilizował niesamowicie jego elektorat" - dr hab. Stankomir Nicieja Po zamachu na Donalda Trumpa świat zadaje sobie pytanie, jak mogło do tego dojść i jakie mogą być tego konsekwencje. Próbujemy odpowiedzieć na te pytania… » więcej 2024-07-11, godz. 15:00 "Trudno jednoznacznie mierzyć muzykę skomplikowaniem" - Tomasz Wojtyłko Złożoność melodii najpopularniejszych przebojów muzycznych zmniejszyła się od 1950 roku, sugeruje nowe badanie. Naukowcy twierdzą, że zmiany mogą częściowo… » więcej 2024-07-10, godz. 09:45 "Jeszcze nie mówię ostatecznie, czy my się wyrobimy finansowo, ale wygląda na to, że tak. Dzięki wsparciu gmin" -… Planowany na lipiec VII Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2024" nie odbędzie się. Dlaczego? Pytamy o to organizatorkę Halinę Nabrdalik, które jednak… » więcej 2024-07-08, godz. 13:30 "Klasyczne aparaty analogowe wracają do łask" - Sławomir Mielnik To prawdziwa rewolucja, by nie powiedzieć nawet anty-rewolucja w fotografii! Coraz większej wartości, w tym finansowej nabierają znowu klasyczne aparaty fotograficzne… » więcej 2024-07-04, godz. 13:46 "To my, polscy dziennikarze ponosimy koszty powstawania informacji, tymczasem śmietankę spijają koncerny" - Tomasz Kapica… Polskie gazety wzywają dziś (04.07) masowo polityków, by uchwalili przepisy, które zagwarantują ochronę praw polskich mediów w starciu z zagranicznymi gigantami… » więcej 2024-07-04, godz. 11:50 Ostatnie Pokolenie w radykalny sposób walczy o zachowanie planety Zablokowana najbardziej uczęszczana trasa albo pomazany farbą znany obraz - z tym najczęściej kojarzy się aktywność Ostatniego Pokolenia - organizacji… » więcej 2024-07-03, godz. 12:55 "Postanowiłem, że każdy mój kryminał będę budował na podstawie prawdziwych wydarzeń" - policjant o swojej kolejnej… Pochodzący z Paczkowa autor kryminałów Aleksander Sowa wydaje właśnie kolejną powieść. Z autorem rozmawialiśmy o tym, w jakim stopniu bohater jego cyklu… » więcej 2024-07-01, godz. 15:50 Był samoukiem, tworzył powieści - wnuczka wspomina Stanisława Kluczka Bitwy z Tatarami, pożary i jasyr, a na tym tle miłość. Bohater powieści "Zamek Gardłorzeziec" w poszukiwaniu ukochanej trafia do Stambułu i zostaje uwięziony… » więcej 2024-07-01, godz. 11:30 „Uwielbiam śmiać się z głupkowatych komedii pod warunkiem, że twórcy robią coś z rozmysłem” – Dariusz R… Głupota wydaje się bardzo "fotogeniczna" , o czym świadczą liczne produkcje, których bohaterami są, powiedzmy delikatnie, nie najmądrzejsi ludzie. Wystarczy… » więcej 2024-06-27, godz. 13:02 Jak pomoc dziecku w cyberpułapce? Posłuchaj II części rozmowy ze współautorką poradnika Jak pomóc dziecku w cyberpułapce, gdy przegapiliśmy moment jego uzależnienia? Jak korzystać z technologii, a nie być przez nią wykorzystywanym? O tym, w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »