Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2023-02-06, godz. 22:00 Prof. Romuald Jończy o przyczynach i skutkach malejącej liczby urodzeń Polska się starzeje i wyludnia - takie wnioski wypływają z ostatnich raportów GUS. Zmienia się także model rodziny i to, co zaskakuje, najbardziej na wsi… » więcej 2023-02-03, godz. 22:00 Dlaczego w Polsce w kilku miejscach przechowuje się tzw. starodawne zboża i nasiona? Na Spitsbergenie znajduje się Globalny Bank Nasion, ale takich pomniejszych jest więcej. W Polsce w kilku miejscach przechowuje się tzw. starodawne zboża i… » więcej 2023-02-03, godz. 09:59 Jak w cywilizowany sposób zastosować obywatelskie nieposłuszeństwo? O tym z Bartoszem Ryszką rozmawiamy, wspominając… Ćwierć wieku temu Opolszczyźnie groziło zniknięcie z mapy, politycy postanowili podzielić nasz region między Dolnym i Górnym Śląskiem. I wtedy nastąpiło… » więcej 2023-02-02, godz. 16:20 O tym, co to są inteligentne miasta, rozmawiamy z architektem Romanem Jabłońskim Polska nie jest liderem jeśli chodzi o rozwój tzw. smart city, ale po niektóre inteligentne rozwiązania sięgają nawet niewielkie miejscowości. Po co nam… » więcej 2023-02-01, godz. 09:30 Co dalej z transportem zrównoważonym? O tym rozmawiamy ze znawcą tematu Andrzejem Szarometą Szlachetne deklaracje Zielonego Ładu pozostają w Polsce, przynajmniej na razie, w sferze teorii. Bilety na bardziej ekologiczną kolej drastycznie podrożały… » więcej 2023-01-31, godz. 11:37 Ten drugi Piłsudski Uczą się o nim japońskie dzieci, jego pomniki stoją na Sachalinie i Hokkaido a w naszym kraju Bronisław Piłsudski wciąż pozostaje w cieniu Józefa, choć… » więcej 2023-01-28, godz. 10:27 O tym czego szukamy w filmie, rozmowa z Dariuszem Romanowskim Czego szukamy w kinie czy telewizji? Wyimaginowanego świata czy przeciwnie, czegoś, co bardzo przypomina rzeczywistość, w której żyjemy? Jak wytłumaczyć… » więcej 2023-01-27, godz. 14:25 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy stuknął 31. roczek, a mimo to nie zjadła jej rutyna i wypalenie. Ludzie, którzy w niej działają z własnej woli… » więcej 2023-01-26, godz. 10:16 O współczesnej sztuce z autorem kultowych rysunków, którymi zachwycali się znani artyści Kurtkami z jego malunkami zachwycali się: Sting, Bowie i Cocker. Pochodzi z Opola, mieszka i tworzy w Stanach Zjednoczonych, ale często wpada do kraju choćby… » więcej 2023-01-25, godz. 10:11 Powstanie Styczniowe okiem historyka prof. Antoniego Maziarza Okolicznościowe akademie i inne wydarzenia rocznicowe mamy już za sobą, więc możemy spokojniej porozmawiać o Powstaniu Styczniowym. Z historykiem Antonim… » więcej
3435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »