Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2023-02-23, godz. 11:13 Jarosław Madzia o świecie influencerów Popularni youtuberzy a szczególnie influencerzy dyktują dziś nie tylko modowe trendy? Można powiedzieć, że stali się wyrocznią niemal w każdej dziedzinie… » więcej 2023-02-22, godz. 14:33 Krzysztof Dobies o proteście osób niepełnosprawnych i ich opiekunów W sobotę przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie odbył się protest osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. To czwarta tego typu akcja, która ma zwrócić… » więcej 2023-02-21, godz. 11:09 Waldemar Skomudek o świadectwie charakterystyki energetycznej W przyszłości domy będą miały swoje paszporty tyle, że bez danych osobowych. Chodzi o Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku co oznacza w praktyce… » więcej 2023-02-17, godz. 12:25 Marta Korzeniak o przemyśle futrzarskim w Polsce Polska jest drugim w Europie producentem futer, a to oznacza istnienie w naszym kraju wielu farm zwierząt, które swoje życie spędzają w klatkach. Czy weźmiemy… » więcej 2023-02-16, godz. 13:24 Wacław Mitoraj o rozwiązywaniu problemów przemocy na tle seksualnym W Polsce co roku ponad 85 tysięcy Polaków obojga płci staje się ofiarami przemocy seksualnej, a są to tylko szacunki, bo wiele osób się nie zgłasza. Tymczasem… » więcej 2023-02-14, godz. 11:09 W Walentynki o miłości w kulturze Można zżymać się na Walentynki, że obce, że kiczowate, ale nikt nie zaprzeczy, że miłość to siła napędowa ludzkości. A także jeden z głównych tematów… » więcej 2023-02-14, godz. 11:50 Rosnąca popularność "cudownych" preparatów W czasie pandemii znacząco wzrosła sprzedaż suplementów diety, które często traktowane są jak leki. Czy to efekt reklam czy chęci zysku firm, które rzucają… » więcej 2023-02-13, godz. 09:51 Elżbieta Kampa o swojej karierze, książkach i bibliotekach przyszłości Przez ostatnie 20 lat kreowała nowoczesny wizerunek biblioteki w Opolu i wraz z pracownikami sprawiła, że stała się jednym z ulubionych miejsc dla mieszkańców… » więcej 2023-02-10, godz. 13:24 O proputinowskich wystąpieniach Watersa i jego oskarżeniach o rusofobii Polaków rozmawiamy z politologiem dr. Błażejem… Prowokacja, ignorancja czy naiwność granicząca z głupotą - zastanawiają się wielbiciele talentu Rogera Watersa, którym nie podoba się polityczna aktywność… » więcej 2023-02-09, godz. 14:00 Jarosław Srębacz o największych i tych mniej znanych atrakcjach Nysy i okolic Nyska Informacja Turystyczna została wyróżniona czterema gwiazdkami za aktywność i pomysłowość . Z przewodnikiem Jarosławem Srębaczem, który jest prezesem… » więcej
3334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »