Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2024-08-14, godz. 09:36 Lato na płótnie, od Arcimbolda po Picassa w rozmowie z Martą Motyl Giuseppe Arcimboldo znany jest ze swoich niezwykłych portretów tworzonych z owoców, warzyw i kwiatów, który w malarstwie stał się symbolem interpretacji… » więcej 2024-08-13, godz. 10:23 Kamala Harris nową siłą na amerykańskiej scenie politycznej? Rozmowa z Elizą Sarnacką- Mahoney Gwałtowny spadek poparcia dla Joe Bidena zdawał się być idealną szansą dla Donalda Trumpa na powrót do Białego Domu. Jednak pojawienie się Kamali Harris… » więcej 2024-08-12, godz. 10:50 Wspinaczka ściankowa zyskuje na popularności – rozmowa z Jackiem Matuszkiem, alpinistą i paralotniarzem Wielki sukces Aleksandry Mirosław na arenie międzynarodowej sprawił, że wspinaczka ściankowa, dotychczas uważana za niszową dyscyplinę sportu, zyskuje… » więcej 2024-08-09, godz. 08:43 Dlaczego sport pełni ważną rolę w życiu? Igrzyska Olimpijskie to dobry powód, by zastanowić się jaką rolę pełni sport w naszym życiu. Nie każdy ma talent do uprawiania go w wersji wyczynowej… » więcej 2024-08-07, godz. 13:37 Jak ciekawie pokazać historię i historyczne postaci w muzeach - rozmowa z Izabelą Jasińską z Muzeum Śląska Opol… Nie interesuje Cię twórczość Marii Konopnickiej? Uważasz, że jest nudna i staroświecka? To zapraszam do muzeum poetki w Suwałkach, bo jest nowoczesne i… » więcej 2024-08-06, godz. 11:43 Granice prowokacji w sztuce. O refleksjach po ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich z prof. Kazimierzem Ożogiem Spadła temperatura sporu na temat kogo i jak obraziła ceremonia, a przynajmniej jej kulturalna część, otwarcia Igrzysk Olimpijskich. W związku z tym, na… » więcej 2024-08-02, godz. 11:54 Co łączy wedlowską czekoladę z zieloną sukienką i krową? Wbrew pozorom pytanie, co łączy wedlowską czekoladę z zieloną sukienką i krową, nie jest testem na inteligentne skojarzenia. To tylko kilka symbolicznych… » więcej 2024-08-01, godz. 11:56 Aleksander Sowa o ostatnim kryminale z postacią policjanta Emila Stompora Na zboczu klasztoru w Tyńcu znaleziono martwego księdza. Czy to samobójstwo czy zabójstwo? Policjant, który bada sprawę podejrzewa to drugie, a mur milczenia… » więcej 2024-07-31, godz. 13:30 "Sokołowsko polecamy, ale jest to jedna z wciąż niewykorzystanych szans na przyciągnięcie turystów" Polskie Davos, czyli Sokołowsko na Dolnym Śląsku przypomniała Olga Tokarczuk w powieści "Empuzjon". Z tą malowniczą miejscowością był związany pisarz… » więcej 2024-07-30, godz. 13:06 Jeść to czy nie jeść? O wakacyjnych przekąskach rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem Co robić, żeby w czasie wakacyjnego wyjazdu nie stać się ofiarą fastfoodów, nie wydawać kroci w restauracjach, ale też nie tracić czasu "przy garach"?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »