Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-06-18, 10:52

"My tę wojnę zmuszeni jesteśmy wygrać" - były komandos ukraińskich Sił Specjalnych, obecnie wolontariusz wspierający żołnierzy na froncie

Roman Żuk [fot. Beata Granatowska]
Roman Żuk [fot. Beata Granatowska]
Roman Żuk [fot. Beata Granatowska]
Roman Żuk [fot. Beata Granatowska]
Był komandosem Sił Specjalnych Ukrainy, teraz - niezmordowanie wspiera swoich walczących rodaków jako wolontariusz. Roman Żuk opowiedział, jakie działania podejmuje, czego najbardziej potrzeba teraz Ukraińcom i jak wygląda sytuacja we Lwowie.
2024-06-14, 09:53

"Scenariusz to podstawa filmu, choć praca scenarzysty jest bardzo niewdzięczna" - Dariusz Romanowski

Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Chcemy być dumni z polskiej kinematografii i często mamy do tego powody! Nie mogą jednak umknąć naszej uwadze słabości, zwłaszcza jeśli pojawiają się notorycznie. Po kłopotach z dobrym udźwiękowieniem przyszła pora, by, z naszym ekspertem Dariuszem Romanowskim, omówić problem słabych, a czasem wręcz żenujących, dialogów.
2024-06-12, 12:03

Na piknik literacki w Nysie zaprasza Anita Klakla

Anita Klakla [fot. Beata Granatowska]
Anita Klakla [fot. Beata Granatowska]
Opolscy bibliofile mają w ostatnim czasie "używanie". Ledwie skończył się Festiwal Książki w stolicy regionu, a tu za pasem piknik literacki w Nysie. Piknik odbędzie się 15 czerwca 2024 w godz. od 11:00 do 16:00 na Placu Paderewskiego w Nysie. O atrakcjach imprezy pod nazwą "Zaczytani w bibliotece" opowiedziała Anita Klakla, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie.
2024-06-11, 07:53

"Żadna granica, mury, zasieki nie są w stanie ich powstrzymać" - dr Grzegorz Balawajder o migrantach

Grzegorz Balawajder [Jędrzej Łuczak]
Grzegorz Balawajder [Jędrzej Łuczak]
Frekwencja niezła, ale wiedza dotycząca samej instytucji dość żenująca. Pytani o działania europarlamentu Polacy, potrafili wymienić: roaming, nakrętki przytwierdzone do butelek i niewiele więcej. Czy z taką świadomością obywateli państw członkowskich i rosnącym ruchem "odśrodkowym" będzie możliwe podjąć radykalne decyzje w rodzaju stworzenia unijnej armii? W audycji także o incydentach przy białoruskiej granicy. Rozmawialiśmy o tym z politologiem dr. Grzegorzem Balawajderem.
2024-06-11, 11:32

"Moda nudy nie znosi" - posłuchaj rozmowy z ekspertką modową Danutą Studencką-Derkacz

O modzie w audycji "Dobry wieczór" rozmawialiśmy z Danuta Studencka-Derkacz [fot. https://pixabay.com/pl]
O modzie w audycji "Dobry wieczór" rozmawialiśmy z Danuta Studencka-Derkacz [fot. https://pixabay.com/pl]
Danuta Studencka-Derkacz [fot. archiwum prywatne]
Danuta Studencka-Derkacz [fot. archiwum prywatne]
Nasze pra-pra-babcie katowały się gorsetami, tiurniurami i wielkimi kapeluszami, współczesne kobiety wybrały wygodę często kosztem estetyki. O tym, czego brakuje nam w ulicznej modzie rozmawialiśmy z Danutą Studencką-Derkacz, socjolożką i ekspertką modową, prywatnie miłośniczką butów, książek i podróży.

2024-06-07, 10:51

"Trzeba wiedzieć do jakiego czytelnika uderzyć z jaką książką" - Agata Suchocka

Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Książki to znów atrakcyjny towar! Tak wynika z pierwszych obserwacji przebiegu 8. Festiwalu Książki w Opolu, gdzie stoiska oblegane są przez czytelników. Jedną z uczestniczek jest opolska pisarka, która zdradziła, że po kilku godzinach nie miała już czego sprzedawać.

Czego szukają i o co pytają opolanie opowiedziała w naszym programie Agata Suchocka.
2024-06-07, 12:49

"Połączenie małej architektury z zielenią może wspaniale ubogacać przestrzeń miasta" - Roman Jabłoński

Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Ostatnio rozmawialiśmy o tzw. miejskich meblach, czyli ławkach, latarniach czy przystankach, których wygląd może poprawić estetykę albo oszpecić przestrzeń. Teraz z architektem, Romanem Jabłońskim rozmawialiśmy o miejskiej biżuterii - elementach, które, pełniąc praktyczną funkcję, mogą być także ozdobą.
2024-06-06, 12:40

"Podstawą wyjścia z kryzysów psychicznych jest otwarte przyznanie się, że mam z czymś problem" - Marta Sak

Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Moim celem było to, abym stała się czułym i jednocześnie merytorycznym wsparciem dla ludzi, których życie "źle się zaczęło" - tak we wstępie książki "Jak żyć dobrze, będąc DDA" - pisze Marta Sak. Autorka, psycholożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wytłumaczyła, na czym polega problem dorosłych dzieci alkoholików i dlaczego pomaganie im jest prawie równie trudne, jak ich uzależnionym od alkoholu rodzicom.
2024-06-05, 09:33

Dlaczego warto wziąć udział w wyborach, pytamy Jana Górskiego, współzałożyciela grupy wybierztak.pl

Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Wybory do Parlamentu Europejskiego są równie ważne, a zdaniem niektórych nawet ważniejsze, niż te lokalne. Jednak wciąż spora liczba Polaków, także polityków, je trochę lekceważy. O tym, dlaczego warto głosować i jaki wpływ to gremium ma na życie każdego z nas, rozmawialiśmy z Janem Górskim, współzałożycielem grupy wybierztak.pl, która promuje udział w wyborach pod hasłem „Twoje miejsce, Twój głos”.
2024-06-04, 15:15

"Zwiększona populacja wilka i rysia to największe sukcesy miłośników dzikich zwierząt w Polsce" - ekoedukator Tomasz Fronckiewicz

Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Choć apele, by ratować naszą planetę wielu uważa za słuszne, w praktyce wygląda to różnie. Jednym z powodów jest niewiara w to, że jednostkowe działania mogą coś zmienić. Dlatego potrzebne są pozytywne przykłady, np. ten z Holandii, gdzie rezygnacja z pestycydów i nawodnienie wpłynęło na zwiększenie populacji rzadkich ptaków. O podobnych efektach w Polsce rozmawialiśmy z edukatorem ekologicznym Tomaszem Fronckiewiczem.
1234567

Zobacz także

2024-04-15, godz. 11:37 "Kobiet walczących z bronią w ręku w historii trochę było" - Grzegorz Bortnik Kto słyszał o Matyldzie Ogórkównej urodzonej 12 kwietnia 1897 roku? Poza historykami zajmującymi się powstaniami śląskimi, pewnie niewielu. Tymczasem była… » więcej 2024-04-12, godz. 12:02 Kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony - dlaczego polskie filmy mają takie niedostatki? Polskie filmy zyskują nagrody i, dzięki platformom, dużą oglądalność. Jednak jeden zarzut utrzymuje się od lat - kiepski dźwięk i źle zgrane postsynchrony… » więcej 2024-04-10, godz. 15:20 "My innych takich parków w województwie w zasadzie nie mamy" - Iwona Solisz o zabytkowym parku w Pokoju Park w Mosznej zyskał poważną konkurencję! W Pokoju brakuje co prawda pałacu, bo został doszczętnie zniszczony, ale nowo otwarty park imponuje połączeniem… » więcej 2024-04-09, godz. 16:50 "Przed nami dużo do zrobienia" - Łukasz Wielgosz o nowym Ministerstwie ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Ministerstwo do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego działa od niedawna i ma wiele do zrobienia, bo "obywatelskość" nie jest najmocniejszą stroną Polaków… » więcej 2024-04-08, godz. 10:10 Dlaczego wydłużają się składy wielu produktów spożywczych? O rosnącej liczbie podejrzanych konserwantów i o tym, jak ich unikać rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem. » więcej 2024-04-04, godz. 08:47 O zielonych klinach, miejskich ogródkach i fontannach , czyli co zrobić, by w mieście było więcej przyrody "Zie­lo­no mam w gło­wie i fioł­ki w niej kwit­ną" - pisał poeta Kazimierz Wierzyński. Wiosna wyjątkowo sprzyja rozmowie o potrzebie bliskości z przyrodą… » więcej 2024-04-04, godz. 10:41 Do grona autorów powieści kryminalnych dołączyła ostatnio Agnieszka Jeż Agnieszka Jeż stworzyła postać Soni Kranz, policjantki a zarazem kobiety po przejściach. Z pisarką rozmawialiśmy o jej najnowszej książce pt. "Pastwa"… » więcej 2024-04-03, godz. 10:40 "Trzeba korzystać z konsultacji społecznych w momencie tworzenia planów zagospodarowania przestrzennego" - Roman Ja… Niemal w każdym mieście są obszary, które odstręczają swoim "odhumanizowanym" wyglądem, takie "mordory" w rodzaju centrów biznesowych, stref przemysłowych… » więcej 2024-04-02, godz. 08:46 Jak rozpoznawać autyzm i wspierać osoby w spektrum? Posłuchaj rozmowy z autorką książki "Autyzm. Poradnik dla rodziców… Święta to zwykle czas rodzinnych spotkań, a wcześniej sporego rozgardiaszu. Jak w takich warunkach radzą sobie osoby z autyzmem, które potrzebują spokoju… » więcej 2024-03-29, godz. 11:12 O jajku jako ważnym symbolu naszej kultury rozmawiamy z etnografką z Muzeum Śląska Opolskiego Zanim wyląduje na stole wielkanocnym pod różnymi postaciami, porozmawiajmy o jajku jako ważnym symbolu naszej kultury. Jajko kojarzy się z życiem, ale pojawia… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »