Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać…
2024-02-28, 13:04 Autor: Beata Granatowska

43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Jak do tego doszło?

Antoni Maziarz [fot. archiwum prywatne]
Antoni Maziarz [fot. archiwum prywatne]
Dziś, kiedy kolejki ustawiają się co najwyżej przed modnymi lokalami, no i oczywiście do lekarza, trudno sobie wyobrazić, że kiedyś stało się... po wszystko. Ale kwintesencją socjalistycznej gospodarki była reglamentacja, której symbolem były kartki. 43 lata temu, po cukrze, władze postanowiły wydzielać mięso i wędliny. Kolorowe karteczki z wydzieranymi znaczkami były niemal tak samo ważne, jak dowód osobisty. O tym, jak do tego doszło rozmawialiśmy z historykiem dr. hab. Antonim Maziarzem.

Zobacz także

2024-02-12, godz. 13:24 Czego boją się i czym fascynują w baśniach nasi wschodni sąsiedzi? Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czaplą Choć jesteśmy narodem słowiańskim, bardziej znamy baśnie Duńczyka Andersena czy Niemców, braci Grimm niż ukraińskie czy rosyjskie. Tę lukę wypełnia… » więcej 2024-02-12, godz. 10:10 Czy da się dziś żyć bez pestycydów i detergentów? Okazuje się, że tak! Był czas, gdy nie wyobrażaliśmy sobie życia bez detergentów, zawierających substancje chemiczne szkodliwe dla środowiska. Dziś coraz częściej pojawiają… » więcej 2024-02-09, godz. 14:27 "Koszt wykonania kary śmierci to ponad 3 mln dolarów" - prof. Tomasz Grzyb Prawie połowa Polaków popiera karę śmierci! Czy to jedynie deklaracja słowna czy rzeczywista radykalizacja postaw? Z badań wynika, że surowych kar domagają… » więcej 2024-02-08, godz. 10:00 Cyfrowa higiena - na czym polega? O tym rozmawialiśmy z psycholożką i logopedką Higiena kojarzy się nam głównie z zachowaniem czystości ciała i otoczenia przy pomocy różnych środków. Ale w przypadku korzystania z komputera, raczej… » więcej 2024-02-07, godz. 15:30 "W polskiej szkole kobiety w nauce historii funkcjonują - jeśli już - to na tronie" - historyk Grzegorz Bortnik To była akcja w stylu westernowym. Czterech przyszłych premierów i jedna premierowa napadli na rosyjski pociąg w Bezdanach. Skradzione pieniądze zasiliły… » więcej 2024-02-06, godz. 10:52 "Etnolekt śląski to najbardziej pierwotna mowa tej ziemi" - więcej o tym, Ewelina Laxy i Wojciech Glensk z Rady Języka… Język śląski ma szansę awansować z gwary do języka regionalnego. Projekt w tej sprawie trafił do sejmu i ma być głosowany w ciągu najbliższych tygodni… » więcej 2024-02-05, godz. 10:27 "Każdy człowiek jest w jakiś sposób powiązany" - pastor Wojciech Pracki Sitwa, klika, koteria czy, bardziej swojsko, krewni i znajomi królika - nazw jest wiele, ale chodzi o jedno: grupę wzajemnie popierających się osób dążących… » więcej 2024-02-02, godz. 10:55 O trendach w polskim kinie historycznym i o tym, czy warto wybrać się na film "Kos" Po latach wielkich produkcji historycznych gloryfikujących naszą przeszłość pojawiły się ostatnio filmy o mniej "świetlanych" stronach dziejów Polski… » więcej 2024-02-01, godz. 10:19 "Otoczenie wywiera presję" - psychoterapeutka o tzw. lookizmie W wielu krajach zapanowała presja "dobrego wyglądu" tzw. lookizm. Głównie kobiety, ale także mężczyźni gotowi są na wiele, aby jej sprostać, stąd popularność… » więcej 2024-01-31, godz. 11:25 Czym ułaskawienie różni się od uniewinnienia? O to m.in. pytamy politologa dra Błażeja Chorosia Dla wielu, nawet dziennikarzy, ułaskawienie i uniewinnienie niczym się nie różni i traktują te pojęcia jako synonimy. Wynika to zapewne ze słabej wiedzy… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »