Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2017-08-25, godz. 00:00 Tajemnice raju Wittenbergów w opolskim Pokoju Książę Henrich Friedrich Eugen i jego syn Eugen II rozwijają Pokój. Rozkwita tam życie teatralne i muzyczne. Prezentowano dzieła Schillera i Mozarta. W… » więcej 2017-08-02, godz. 20:00 Jezuita opowiada o filozofii papieża Franciszka Na rynku wydawniczym ukazała się książka „Halo, tu Franciszek. Prywatne rozmowy Papieża”. Publikacja odsłania cechy pontyfikatu papieża. Franciszek… » więcej 2017-08-09, godz. 20:00 Mateusz Torzecki ze swoimi okładkami w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu Mateusz Torzecki jest kuratorem wystawy o polskich okładkach płyt. Prezentacja towarzyszy konkursowi 30/30 na najlepszą okładkę płytową roku. Pracownik… » więcej 2017-05-07, godz. 12:00 Maciej Moskwa portretował syryjską zagładę, w Rewirach kultury opowiada o genezie wojny Maciej Moskwa to fotograf, który uwiecznił na zdjęciach skutki bratobójczego konfliktu oraz gehennę wojenną. W Syrii znalazł się na samym początku zawieruchy… » więcej 2017-04-20, godz. 00:00 Bartosz Suwiński opolski poeta o Krystynie Miłobędzkiej Dr Bartosz Suwiński od lat zajmuje się poezją Krystyny Miłobędzkiej. Poznał również tę wybitną literatkę i przeprowadził z nią kilka znaczących rozmów… » więcej 2017-04-23, godz. 18:00 "Český díplom" jako próba spojrzenia na czechosłowacką historię XX wieku Opolskim Konfrontacjom Teatralnym towarzyszą liczne wydarzenia, jak choćby prezentacja spektakli pozakonkursowych. Jednym z nich jest Český díplom w reżyserii… » więcej 2017-04-23, godz. 11:00 Janusz Majcherek - przewodniczący jury OKT 2017 o szczegółach pracy jurorów [FILM, ZDJĘCIA] W skład jury tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych wchodzi 5 osób, którym przewodniczy dramaturg Teatru Polskiego w Warszawie, wykładowca Wydziału… » więcej 2017-04-21, godz. 00:00 Chocholi taniec na 42. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych Wesele Wyspiańskiego to uroczystość, która nie skończyła się po kilku godzinach, czy nawet dniach - trwa bowiem od ponad wieku, aż do dziś. Choć Wesele… » więcej 2017-04-21, godz. 20:00 Rozmowa z reżyserem "Krakowiaków i Górali" - Michałem Kmiecikiem Krakowiacy i Górale to tekst, którym w 1794 roku Bogusławski wywołał rewolucję. Współczesna adaptacja z 2015 roku również traktuje o burzliwym przewrocie… » więcej 2017-04-20, godz. 21:25 Teatralna uczta weselna na OKT 2017 - rozmowa z Jakubem Roszkowskim [FILM, ZDJĘCIA] Opisywana przez Stanisława Wyspiańskiego uroczystość weselna doczekała się wielu adaptacji, a cytaty dzieła, jak ten dotyczący o konieczności bycia w… » więcej
2526272829
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »