Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2021-12-20, godz. 21:00 Sandra Lewandowska i Justyna Oleksy o działaniach Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Z Sandrą Lewandowską, Justyną Oleksy rozmawiamy o działaniach teatralnych Centrum Edukacji Kultury Teatru im. Jana Kochanowskiego Opolu. Czym jest pedagogika… » więcej 2021-12-16, godz. 13:05 Opolska Cepelia i jej wpływ na wzór opolski. Rozmowa z Magdaleną Poprawką O historii opolskiej Cepelii i twórcach ludowych tam zatrudnionych rozmawialiśmy z badaczką tego tematu - Magdaleną Poprawką, która jest stypendystką Marszałkowskich… » więcej 2021-11-29, godz. 21:00 Izabela Żbikowska o XII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDoc Izabela Żbikowska z opolskiej Fundacji HumanDoc, która edukuje i działa na rzecz problemów globalnych zaprasza na XII Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych… » więcej 2021-11-20, godz. 18:12 Niecodzienne spojrzenie na muzyczną historię "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech: wprowadzenie do retransmisji Dokładnie w przededniu (10.11) Narodowego Święta Niepodległości w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia imienia Fryderyka Chopina w Opolu zaprezentowane… » więcej 2021-11-16, godz. 17:34 "Dziwne jest serce kobiece". Rafał Skąpski o zapiskach swojej babci Zofii Skąpskiej Zofia Skąpska z Odrowąż-Pieniążków przyszła na świat w 1881 roku. W pozostawionych rodzinie 21 stukartkowych zeszytach opisała swoje życie. W dwóch… » więcej 2021-10-22, godz. 21:04 LUDZIE! - Ewelina Krawczyk zaprasza na Konferencję branży muzycznej Tak Brzmi Miasto Przyszłością branży muzycznej są LUDZIE! W nich trzeba zainwestować... tylko jak? O tym będzie najbliższa Konferencja Branży Muzycznej organizowana… » więcej 2021-11-10, godz. 16:27 Magdalena Poprawka na tropie wzoru opolskiego. Kolejny etap badań Magdalena Poprawka opowiedziała o postępach w pracy nad dokumentowaniem historii i tradycji związanej ze wzorem opolskim. Nasza rozmówczyni jest stypendystką… » więcej 2021-10-29, godz. 21:47 "Moją intencją było, rozpalenie ogniska, przy którym każdy mógłby się ogrzać" - Filip Mizia o piosence i teledysku… W październiku 2021 roku miała premierę niezwykła piosenka stworzona przez Filipa Mizię - wokalistę, producenta, muzyka i autora piosenek - na zaproszenie… » więcej 2021-10-25, godz. 21:00 Dr Sylwia Gawłowska o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” Rozmawiamy o książce „Grzegorz Ciechowski - oblicza autorskości” z autorką- dr Sylwią Gawłowską, dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury. Przyglądamy… » więcej 2021-10-20, godz. 12:35 Jak bardzo zmieniły się Tatry? Jarek Majcher o historii fotografii tatrzańskiej Jak wyglądały dawne Tatry? Czy góry mogą w ogóle zmienić się przez półtora wieku? Na ten temat rozmawialiśmy z Jarkiem Majcherem, który wraz z Irena… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »