Radio Opole » Kreatorzy rzeczywistości » Rozmowy z gośćmi programu » Dr Kamil Minkner: spór o granice wolności słowa…
2016-07-11, 11:00 Autor: Ireneusz Prochera

Dr Kamil Minkner: spór o granice wolności słowa niczym nowym

Kamil Minkner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Kamil Minkner [fot. Justyna Krzyżanowska]
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że polskie sądy niesłusznie skazały redaktora naczelnego lokalnego pisma z Radomska i Bełchatowa. W gazecie "Komu i Czemu" wobec przedstawicieli miejscowych władz użył m.in. określenia "palant","przygłupawy urzędnik", "pozer", "populista" oraz "nierozgarnięty szef". A chodziło o niektóre inwestycje planowane w regionie, m.in. o pomysł otwarcia fermy w celu chowu przepiórek.

Europejski Trybunał Praw Człowieka ocenił, że "granice dopuszczalnej krytyki są szersze wobec polityków niż w odniesieniu do osób prywatnych". Sędziowie uwzględnili satyryczny charakter artykułu. Uznano, że wyroki polskich sądów naruszają wolność słowa.

Wydający po wyrok sędziowie sięgnęli w uzasadnieniu po pojęcie "wolność słowa". Skąd jednak ono wzięło się w naszej codziennej praktyce i jak jest stosowane mówi dr Kamil Minkner z Uniwersytetu Opolskiego.
Dr Kamil Minknner cz. 1
Dr Kamil Minkner cz. 2

Zobacz także

2016-05-30, godz. 23:00 Łukasz Grad o studenckiej telewizji SETA Przez lata media studenckie kojarzyły się głównie ze słowem pisanym i mówionym. Znakiem naszych czasów, jest pojawienie się także studenckich telewizji… » więcej 2016-05-25, godz. 12:32 Bogusław Feliszek m.in. o tym, jak konflikt wokół powiększania Opola przenosi się do sieci Coraz powszechniejsza staje się opinia, że jak kogoś nie ma w sieci, to nie istnieje. Czy to kolejny z bon motów , które dobrze brzmią, ale nie wytrzymują… » więcej 2016-05-16, godz. 16:20 Dr Marek Chyliński o etyce mediów i etyce dziennikarskiej Co jakiś czas pod adresem dziennikarzy daje się słyszeć oskarżenia, że działają nieetycznie. Kiedy jednak przychodzi do zdefiniowania tego pojęcia, była… » więcej 2016-05-10, godz. 12:00 Red. Marta Mandżak o portalu "Siostra Ania" Blogi i strony internetowe są coraz częściej pierwszymi miejscami, do których sięgamy w poszukiwaniu potrzebnej wiedzy. Gościem dzisiejszego programu jest… » więcej 2016-05-08, godz. 12:00 Red.Sławomir Sieradzki o raporcie Reporterów Bez Granic Nie milkną echa raportu dotyczącącego wolności słowa na świecie, który opublikowała organizacja Reporterzy Bez Granic . W rankingu 180 państw Polska spadła… » więcej 2016-05-06, godz. 12:00 Red. Wacław Radziwinowicz: korespondent nie jest po to, aby zginąć Wacław Radziwinowicz w 1997 został stałym korespondentem Gazety Wyborczej w Rosji. I był nim, aż do grudnia ubiegłego roku, gdy cofnięto jego akredytację… » więcej 2016-05-04, godz. 10:45 Paweł Szpala o blogu "Człowiek Przygoda" Paweł Szpala, podróżnik i jednocześnie autor blogu „Człowiek Przygoda”, opowiedział na naszej antenie o swojej pasji. Bloger zaprasza do zobaczenia świata… » więcej 2016-05-01, godz. 08:00 Dr Kamil Minkner o filmach "dziennikarskich" Wśród filmów nagrodzonych w tym roku Oskarem znalazł się Spotlight" , który uznano za najlepszy film 2015 roku. Spotlight przedstawia historię śledztwa… » więcej 2016-04-29, godz. 08:00 Krzysztof Szymczyk: obyś cudze błędy poprawiał! Kiedyś w redakcjach prasowych była to jedna z najważniejszych postaci. Dziś, coraz częściej tnąc koszty, właściciele gazet stawiają raczej na edytory… » więcej 2016-04-26, godz. 09:33 Red. Krzysztof Ogiolda: dziennikarz pomaga zobaczyć to, czego inni nie widzą Zbliżają się Światowe Dni Młodzieży w Polsce. Organizatorzy spodziewają się, że mogą w nich wziąć udział nawet dwa miliony ludzi. To jednak nie tylko… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »