Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz…
2019-06-02, 14:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Za nami eurowybory 2019. Poznaliśmy skład polskiej reprezentacji w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego. W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o powyborcze refleksje i przedwyborcze wnioski – wszak jesienią kolejne starcie kampanijne, tym razem na drodze do parlamentu krajowego.

Gośćmi audycji byli: Violetta Porowska (PiS), Małgorzata Wilkos (SP), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Robert Tistet (Kukiz’15), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Mariusz Plaskota (.Nowoczesna). Debatę prowadziła Ewa Skrabacz.
Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywała radości ze zwycięstwa, podkreślając, że konkurenci z Koalicji Europejskiej utrudniali prowadzenie merytorycznej kampanii. Zaznaczyła też, że stawką w jesiennych wyborach parlamentarnych dla partii rządzącej jest zdobycie większości konstytucyjnej.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Ryszard Wilczyński wskazywał na „triumfalizm PiS” i niebezpieczeństwo „takiego modelu, w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem”. Mówiąc o wyborach do parlamentu krajowego, reprezentant PO wskazał na znaczenie kwestii edukacji, służby zdrowia i kosztów pracy.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski podkreślała, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy było możliwe z dwóch powodów: „po pierwsze dlatego, że ZP otrzymała w pewien sposób nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów – Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia; po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że wreszcie frekwencja w tych wyborach nie była fatalna”.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej wskazywał na niebezpieczeństwo przenoszenia podziałów krajowych na arenę europejską. „Niestety. Tam jednak byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy pomysł na Polskę”.

Piotr Pancześnik z Porozumienia wskazywał na znaczenie spójności postawy z przekazem. Stwierdził, że „przekaz Zjednoczonej Prawicy jest spójny i zgodny z rzeczywistością. Widzimy problemy Polaków i staramy się je podejmować. W perspektywie kadencji przyjęliśmy określone priorytety i je realizujemy”.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił wynik Koalicji Europejskiej jako „porażkę, ale nie klęskę”. Zaznaczył, że PSL daje sobie trzy tygodnie na konsultacje wewnątrz partii, a także z wyborcami, by określić, w jakiej formule partia pójdzie do jesiennych wyborów.

Robert Tistek z Kukiz’15 zaznaczył, że przede wszystkim cieszy wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów. Teraz wszyscy będą zabiegać o ich głosy i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania”.

Zobacz także

2023-03-05, godz. 12:13 Niedzielna Loża Radiowa [05.03.2023] Borsuki, K2, K9, Abrams, Krab, Himars,F-35 - przechodzimy w ostatnich miesiącach przyspieszony kurs znajomości nowoczesnego sprzętu wojskowego. Ale ten sprzęt… » więcej 2023-02-26, godz. 12:10 Niedzielna Loża Radiowa o wizycie prezydenta USA i pozycji Polski na arenie międzynarodowej Mijający tydzień upłynął pod znakiem wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce i rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Joe Biden gościł w Warszawie… » więcej 2023-02-19, godz. 12:37 Niedzielna Loża Radiowa o prawie unijnym wobec polskiej konstytucji i zielonej rewolucji na drogach Rząd mówi wprawdzie, że się tego spodziewał, jednak skierowanie do TSUE kwestii związanych z nadrzędnością bądź podległością prawa unijnego wobec… » więcej 2023-02-12, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa m.in. o podsumowaniu działań Polski i Zachodu we wspieraniu Ukrainy W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o wojnie, która trwa już blisko rok, a także o doniesieniach mówiących o tym, że Radosław Sikorski otrzymywał… » więcej 2023-02-05, godz. 13:56 Niedzielna Loża Radiowa o wsparciu dla III sektora i ustawie wiatrakowej Sposób w jaki Ministerstwo Edukacji i Nauki rozdało 40 milionów w konkursie dla organizacji społecznych podzielił uczestników Niedzielnej Loży Radiowej » więcej 2023-01-29, godz. 12:52 Niedzielna Loża Radiowa o zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego (29.01.2023) W Niedzielnej Loży Radiowej politycy dyskutowali o przyjętych przez sejm zmianach w kodeksie wyborczym i wypowiedzi Radosława Sikorskiego wykorzystanej przez… » więcej 2023-01-22, godz. 12:42 Niedzielna Loża Radiowa (22.01.2023) Czy spór o politykę finansową państwa, w tym o drogie programy społeczne, podnoszoną znacząco płacę minimalną, wiek emerytalny będzie osią kampanii… » więcej 2023-01-15, godz. 14:07 Niedzielna Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym (15.01.2023) Ustawa o Sądzie Najwyższym została przyjęta przez Sejm. Ma ona odblokować pieniądze z Unii w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Większość posłów partii… » więcej 2023-01-08, godz. 13:38 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o tym, czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny (… Czy spór o Orlen i ceny na stacjach to spór polityczny czy ekonomiczny? Ze strony przedstawicieli opozycji słychać w ostatnim czasie oskarżenia, że koncern… » więcej 2022-12-18, godz. 14:24 "Niedzielna Loża Radiowa" z 18 grudnia 2022 - zobacz i posłuchaj [FILM] Co dalej z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym? Prace nad nią zostały wstrzymane, ale nie zaniechane - jak przekonuje premier. Czy ostatecznie ma szansę… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »