Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz…
2019-06-02, 14:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Za nami eurowybory 2019. Poznaliśmy skład polskiej reprezentacji w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego. W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o powyborcze refleksje i przedwyborcze wnioski – wszak jesienią kolejne starcie kampanijne, tym razem na drodze do parlamentu krajowego.

Gośćmi audycji byli: Violetta Porowska (PiS), Małgorzata Wilkos (SP), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Robert Tistet (Kukiz’15), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Mariusz Plaskota (.Nowoczesna). Debatę prowadziła Ewa Skrabacz.
Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywała radości ze zwycięstwa, podkreślając, że konkurenci z Koalicji Europejskiej utrudniali prowadzenie merytorycznej kampanii. Zaznaczyła też, że stawką w jesiennych wyborach parlamentarnych dla partii rządzącej jest zdobycie większości konstytucyjnej.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Ryszard Wilczyński wskazywał na „triumfalizm PiS” i niebezpieczeństwo „takiego modelu, w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem”. Mówiąc o wyborach do parlamentu krajowego, reprezentant PO wskazał na znaczenie kwestii edukacji, służby zdrowia i kosztów pracy.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski podkreślała, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy było możliwe z dwóch powodów: „po pierwsze dlatego, że ZP otrzymała w pewien sposób nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów – Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia; po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że wreszcie frekwencja w tych wyborach nie była fatalna”.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej wskazywał na niebezpieczeństwo przenoszenia podziałów krajowych na arenę europejską. „Niestety. Tam jednak byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy pomysł na Polskę”.

Piotr Pancześnik z Porozumienia wskazywał na znaczenie spójności postawy z przekazem. Stwierdził, że „przekaz Zjednoczonej Prawicy jest spójny i zgodny z rzeczywistością. Widzimy problemy Polaków i staramy się je podejmować. W perspektywie kadencji przyjęliśmy określone priorytety i je realizujemy”.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił wynik Koalicji Europejskiej jako „porażkę, ale nie klęskę”. Zaznaczył, że PSL daje sobie trzy tygodnie na konsultacje wewnątrz partii, a także z wyborcami, by określić, w jakiej formule partia pójdzie do jesiennych wyborów.

Robert Tistek z Kukiz’15 zaznaczył, że przede wszystkim cieszy wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów. Teraz wszyscy będą zabiegać o ich głosy i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania”.

Zobacz także

2024-05-05, godz. 13:21 Start w eurowyborach to ucieczka przed odpowiedzialnością karną lub polityczną? Niedzielna Loża Radiowa - 05.05.2… 40 komitetów wystartuje w bitwie o Parlament Europejski. 2 maja zakończyła się rejestracja list kandydatów. Wśród kandydatów znajdują się nazwiska osób… » więcej 2024-04-28, godz. 11:59 CBA zbyt polityczne, a obecność w UE zdecydowanie korzystna dla Polski? Niedzielna Loża Radiowa (28.04.2024) Rząd przygotował projekt likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Zgodnie z założeniami, zadania CBA ma przejąć nowa jednostka w policji - Centralne… » więcej 2024-04-14, godz. 12:11 Wyniki wyborów samorządowych i spór o przepisy w zakresie przerywania ciąży - Niedzielna Loża Radiowa (14.04.202… Tydzień temu w Polsce odbyły się wybory samorządowe. W skali kraju, patrząc na procentowe wyniki głosowania do powiatów i sejmików województw, najwyższym… » więcej 2024-03-24, godz. 13:00 Wniosek o TS dla prezesa NBP i 100 dni rządu - tematami Niedzielnej Loży Radiowej 24.03.2024 r. Czy zasadny jest wniosek o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu? Ma się to stać na dniach, a przygotowany dokument liczyć ma… » więcej 2024-03-17, godz. 12:26 Jarosław Kaczyński zeznaje przed komisją śledczą, a Ministerstwo Finansów zapowiada koniec zerowego VAT-u na ży… Sejmowa komisja śledcza ds. pegasusa rozpoczęła pracę. W tym tygodniu zeznawał przed nią prezes PiS, wicepremier w rządzie Zjednoczonej Prawicy, Jarosław… » więcej 2024-03-10, godz. 12:02 O zachowaniu policji w czasie rolniczego protestu i sprawie posła Polski 2050 - Niedzielna Loża Radiowa 10.02.2024 W tym tygodniu w Niedzielne Loży Radiowej opolscy przedstawiciele partii politycznych omawiali następujące tematy: Po rolniczych protestach organizatorzy… » więcej 2024-03-03, godz. 12:35 O szansach na sprawne wykorzystanie pieniędzy z KPO i rozmowach rolników z premierem - Niedzielna Loża Radiowa (03… Do Polski szerokim strumieniem popłyną pieniądze z Unii Europejskiej, w tym 60 mld EUR w ramach KPO. Nasz kraj ma jednak znacznie mniej czasu na wydanie pieniędzy… » więcej 2024-02-25, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa (25.02) o tym, jak inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła Europę i Polskę oraz o pigułce "dzień… Mija druga rocznica ataku Rosji na Ukrainę. Według informacji podawanych przez Polski Fundusz Rozwoju na koniec 2022 roku w Polsce przebywało ok. 2,3 mln Ukraińców… » więcej 2024-02-18, godz. 12:04 Niedzielna Loża Radiowa: reparacje czy zadośćuczynienie? Czas na nowe otwarcie w relacjach z Niemcami? "Sprawa reparacji jest zamknięta. Próbujemy uzyskać formę zadośćuczynienia, która by nas przekonała, że Niemcy na poważnie żałują tego, co robili… » więcej 2024-02-11, godz. 12:08 O proteście rolników i przyszłości wielkich inwestycji rozmawialiśmy w Niedzielnej Loży Radiowej (11.02.2024) Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Kolejna fala ich protestu rozpoczęła się w piątek, ale w niektórych miejscach traktory można było zobaczyć także… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »