Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-02, 21:33 Autor: Joanna Matlak

Podsumowanie kampanii do Parlamentu Europejskiego i przygotowania na jesień - niedzielna dyskusja polityczna w Radiu Opole

Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli [Fot.Daniel Klimczak]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Niedzielna Loża Radiowa (02.06.2019) Od lewej: V.Porowska, R.Tistek, P.Pancześnik, M.Wilkos, M.Plaskota, R.Wilczyński, S.Rakoczy [fot. A.Lubczańska]
Emocje podczas Niedzielnej Loży Radiowej - opolscy politycy podsumowali wybory do Parlamentu Europejskiego.
- Nie ukrywamy naszej radości ze zwycięstwa, sama kampania była trudna - mówi Violetta Porowska, szefowa PiS na Opolszczyźnie. - Nasi oponenci nie ułatwiali zadania, nie zaproponowali merytorycznej kampanii opartej na dyskusji o tym, jacy mają być nasi reprezentanci, jakie mają składać propozycje i czy możemy stworzyć wspólny front.

- Dziękuję przede wszystkim tym, którzy głosowali na Koalicję Europejską. Drodzy obywatele nie traćcie ducha, wyciągnijcie wnioski z triumfalizmu PiS-u, który jest na ostatniej prostej do tego, żeby zbudować większość konstytucyjną, a więc do modelu jednopartyjnego i takiego w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem - mówi Ryszard Wilczyński, poseł PO.

- Taki wynik na Opolszczyźnie się jeszcze nie zdarzył – mówiła Małgorzata Wilkos, nawiązując do wysokiego poparcia dla Zjednoczonej Prawicy w regionie. - Zwycięstwo było możliwe z dwóch powodów. Po pierwsze, Zjednoczona Prawica dostała nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów, bo Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia. Po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że frekwencja w tych wyborach nie była tak fatalna.

- Martwi mnie to, że podziały u nas w kraju będą też zachowane w Brukseli - mówił Mariusz Plaskota z Nowoczesnej. - Niestety, tam byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy tu dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy sposób na Polskę.

Piotr Pancześnik z Porozumienia mówił o pojawiających się głosach, że powstanie Koalicji Europejskiej było błędem. - Ludzie zauważyli brak spójności programowej, to taka koalicja trochę "od Sasa do Lasa", jedynym wspólnym mianownikiem był anty-PiS i to musiało się źle skończyć.

Stanisław Rakoczy z PSL ocenił z kolei, że powstanie KE to wielkie osiągnięcie. - Sam wynik, to porażka, ale nie klęska, bo nie jest to aż taki dystans, który jest nie do odrobienia. Bardzo źle, że nastąpiło dalsze pogłębienie podziału między Polakami.

- Niestety, jesteśmy poniżej progu, ale cieszy, że ludzie poszli do wyborów – mówił Robert Tistek z Kukiz’15. - Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów, teraz wszyscy będą o ich głosy zabiegać i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania.

Politycy rozmawiali też o przygotowaniach do jesiennych wyborów parlamentarnych.
Violetta Porowska
Ryszard Wilczyński
Małgorzata Wilkos
Mariusz Plaskota
Piotr Pancześnik
Stanisław Rakoczy
Robert Tistek

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 11:58 Kierowca tira potrzebował pomocy. Pomogli mu policjanci z Namysłowa Zgłoszenie do funkcjonariuszy dotarło wczoraj (20.04) popołudniu. Właściciel firmy transportowej znajdującej się na drugim końcu Polski ze względu na… » więcej 2021-04-21, godz. 11:19 Przynieś elektrośmieci i odbierz wejściówkę na Wodną Nutę Opole zachęca do udziału w konkursie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w związku z obchodzonym w czwartek (22.04) Dniem Ziemi. » więcej 2021-04-21, godz. 10:52 MZ: ponad 740 zgonów w całym kraju. Na Opolszczyźnie - 24 [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 926 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w kraju, w tym o 358 na Opolszczyźnie. » więcej 2021-04-21, godz. 10:00 Farmaceuci też będą szczepić przeciw COVID-19. W województwie opolskim szkoli się do tego 140 farmaceutów - Kilkudziesięciu farmaceutów ma już uprawnienia do szczepień z grupy około 140 szkolących się i w ciągu najbliższych dni powinno następować podpisywanie… » więcej 2021-04-21, godz. 09:45 Kongres programowy partii Porozumienie rozpocznie się w Opolu Opole będzie miejscem inauguracji kongresu programowego partii Porozumienie. Kongres będzie oryginalny, bo nie tylko hybrydowy (w wersji on-line i na żywo)… » więcej 2021-04-21, godz. 08:06 Samochód ciężarowy wjechał w bariery na autostradzie. Droga przejezdna, ale z utrudnieniami [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Punkt Informacji Drogowej podaje, że między węzłami Brzeg a Opole Zachód tir zablokował cześć pasa poł… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 Od dziś w Nysie będzie można lepiej poznać początki rolniczej Solidarności. "Nie tylko robotnicy chcieli mieć swoją… Nysa będzie gospodarzem wystawy 'Tu rodziła się Solidarność Rolników' przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej. Plansze upamiętniające wydarzenia… » więcej 2021-04-21, godz. 07:00 USK w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe. Potrzebne jest wsparcie z Krajowego Planu Odbud… Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu chce wybudować Uniwersyteckie Centrum Sercowo-Naczyniowe, które w jednym miejscu skupi wszystkie oddziały zabiegowe… » więcej 2021-04-20, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 200 zakażeń koronawirusem w regionie. Zmarło 16 chorych [INFOGRAFIKA] 208 nowych zakażeń i śmierć 16 chorych potwierdzono dziś (20.04) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9245 infekcjach… » więcej 2021-04-20, godz. 20:45 Szykuje się zmiana organizacji ruchu na DK46 w Brzęczkowicach. Do sierpnia kierowcy będą korzystać z bypasu Na drodze krajowej 46 w Brzęczkowicach kierowcy będą musieli korzystać z bypasu. Zmiana organizacji ruchu na trasie Opole - Nysa wchodzi w życie od środy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »