Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz…
2019-06-02, 14:50 Autor: Ewa Skrabacz

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj! [FILM]

Niedzielna Loża Radiowa z 2 czerwca 2019 roku. Zobacz i posłuchaj!
Za nami eurowybory 2019. Poznaliśmy skład polskiej reprezentacji w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego. W Niedzielnej Loży Radiowej opolskich polityków zapytaliśmy o powyborcze refleksje i przedwyborcze wnioski – wszak jesienią kolejne starcie kampanijne, tym razem na drodze do parlamentu krajowego.

Gośćmi audycji byli: Violetta Porowska (PiS), Małgorzata Wilkos (SP), Piotr Pancześnik (Porozumienie), Robert Tistet (Kukiz’15), Stanisław Rakoczy (PSL), Ryszard Wilczyński (PO), Mariusz Plaskota (.Nowoczesna). Debatę prowadziła Ewa Skrabacz.
Violetta Porowska, szefowa opolskich struktur Prawa i Sprawiedliwości nie ukrywała radości ze zwycięstwa, podkreślając, że konkurenci z Koalicji Europejskiej utrudniali prowadzenie merytorycznej kampanii. Zaznaczyła też, że stawką w jesiennych wyborach parlamentarnych dla partii rządzącej jest zdobycie większości konstytucyjnej.

Poseł Platformy Obywatelskiej, Ryszard Wilczyński wskazywał na „triumfalizm PiS” i niebezpieczeństwo „takiego modelu, w którym wolności będzie tyle, co brudu za paznokciem”. Mówiąc o wyborach do parlamentu krajowego, reprezentant PO wskazał na znaczenie kwestii edukacji, służby zdrowia i kosztów pracy.

Małgorzata Wilkos z Solidarnej Polski podkreślała, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy było możliwe z dwóch powodów: „po pierwsze dlatego, że ZP otrzymała w pewien sposób nagrodę od wyborców za 3,5 roku rządów – Polacy zobaczyli jak rządziliśmy i jak poprawił się poziom życia; po drugie, mobilizacja elektoratu spowodowała, że wreszcie frekwencja w tych wyborach nie była fatalna”.

Mariusz Plaskota z Nowoczesnej wskazywał na niebezpieczeństwo przenoszenia podziałów krajowych na arenę europejską. „Niestety. Tam jednak byłaby wymagana od nas jedność, żeby załatwiać sprawy dla kraju, a nie tylko udowadniać, kto jest mądrzejszy i kto ma lepszy pomysł na Polskę”.

Piotr Pancześnik z Porozumienia wskazywał na znaczenie spójności postawy z przekazem. Stwierdził, że „przekaz Zjednoczonej Prawicy jest spójny i zgodny z rzeczywistością. Widzimy problemy Polaków i staramy się je podejmować. W perspektywie kadencji przyjęliśmy określone priorytety i je realizujemy”.

Stanisław Rakoczy z Polskiego Stronnictwa Ludowego ocenił wynik Koalicji Europejskiej jako „porażkę, ale nie klęskę”. Zaznaczył, że PSL daje sobie trzy tygodnie na konsultacje wewnątrz partii, a także z wyborcami, by określić, w jakiej formule partia pójdzie do jesiennych wyborów.

Robert Tistek z Kukiz’15 zaznaczył, że przede wszystkim cieszy wysoka frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego. „Trochę smuci fakt, że mało młodych ludzi poszło do wyborów. Teraz wszyscy będą zabiegać o ich głosy i mam nadzieję, że to nie będzie kolejna populistyczna kampania”.

Zobacz także

2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej 2021-04-05, godz. 11:35 Ksiądz Waldemar Klinger o tym, jak owocnie przeżyć drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami - Wielkim problemem jest brak możliwości spotkania, tak mówią mi parafianie. Skarżą się, że chcą do kościoła a my zamykamy im drzwi. To najbardziej… » więcej 2021-04-04, godz. 11:55 Ks. prof. Marek Lis o obecności Kościoła w mediach W Świątecznej Loży Radiowej gościliśmy ks. Prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym rozmawialiśmy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego… » więcej 2021-03-28, godz. 13:22 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o Krajowym Planie Odbudowy i sytuacji Polaków na Białorusi (28.03.2021) 23 mld 900 tys euro dotacji i ok. 34 mld 200 mln euro pożyczek – tyle ma otrzymać Polska z Unii Europejskiej w ramach Funduszu Odbudowy Next Generation. Największą… » więcej 2021-03-21, godz. 15:33 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 21 marca 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej rozmawialiśmy o rozwijającej się trzeciej fali koronawirusa i wzroście zakażeń. Ocenialiśmy działania podejmowane przez rząd… » więcej 2021-03-14, godz. 12:51 Posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 14 marca 2021 r. Zbliżamy się do szczytu trzeciej fali pandemii. Eksperci oceniają, że nastąpi on na przełomie marca i kwietnia. Mamy też coraz więcej przypadków tak zwanej… » więcej 2021-03-07, godz. 14:55 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o roku walki z pandemią 4 marca ub.r. Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Przez ten czas z powodu COVID-19 zachorowało ponad milion, 700 tysięcy… » więcej 2021-02-28, godz. 16:11 Goście "Niedzielnej Loży Radiowej" o finansach publicznych Stacja TVN24 opublikowała reportaż zatytułowany "Kłamstwo vatowskie", z którego wynika, że w latach 2018-2019 Skarb Państwa, według Ministerstwa Finansów… » więcej
1516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »