Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do…
2022-10-17, 19:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca: coraz więcej osób zgłasza do mnie różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu tam, gdzie kończą duże dzierżawy

Marcin Oszańca o sprawie gruntów Top Farms
Marcin Oszańca, lider PSL na Opolszczyźnie o:
- sprawie gruntów Top Farms
- problemach producentów drobiu i jaj
- dopłatach unijnych dla rolników
- Rozumiem, ale nie akceptuję - powiedział Marcin Oszańca, komentując informację o tym, że wiceminister rolnictwa i poseł ziemi opolskiej Janusz Kowalski odcina się od Tomasza Ognistego, który był jego asystentem społecznym.

Przypomnijmy, po publikacjach tygodnika Newsweek w ubiegłym tygodniu, dotyczących podziału gruntów po przedsiębiorstwie Top Farms i sugestiach, że mogło dojść do nieprawidłowości w co miał być zamieszany Tomasz Ognisty, wiceminister Kowalski wniósł do kancelarii sejmu o skreślenie Ognistego z listy asystentów społecznych.

- Poświęca pionka, żeby bronić figury. Odcina się od Ognistego mówiąc, że rozmowa odbyła się, gdy nie był jego asystentem, ale co z tego. Słowa, które padły są skandaliczne, tak jak próba wyłączenia z Top Farms 2 tys. ha ziemi dla spółki, której wiceprezesem jest Tomasz Ognisty, a dwukrotnie taka próba była podejmowana - powiedział lider PSL w regionie.

Dodał on, że coraz więcej osób zgłasza do niego różne nieprawidłowości w różnych częściach regionu. Nie sprecyzował jednak gdzie, wskazując tylko, że to miało miejsce tam, gdzie kończą duże dzierżawy.

- Jak będę miał informacje, to na pewno się podzielę, muszę zweryfikować te informacje - zapowiedział Marcin Oszańca.

Jak zaznaczał gość Radia Opole dużo dociera do niego głosów od producentów drobiu lub jaj.
- Jeden z producentów podał mi przykład. On potrzebuje 100 ton węgla. Kiedyś w cenie 1 kg kury, koszt ogrzewania stanowiło 50 gr, teraz musiałby doliczyć 2,5 zł. Nikt nie zaproponuje mu takiej ceny w skupie - mówił Oszańca.

Do tego dochodzą ceny energii elektrycznej.
- To są koszty, które zabiją przemysł drobiarski a Polska jest wiodącym producentem drobiu i jaj w Europie i na świecie - mówił. Zaznaczył także, że ceny pszenicy w skupie zaczęły rosnąć, natomiast rzepaku nie, a żeby kupić tonę nawozu, trzeba sprzedać 2 tony rzepaku.

Gość Radia Opole podkreślał, że to wszystko wpłynie na koszty produktów żywnościowych.
- Może być tak, że nie zjemy polskiego jajka, nie napijemy się polskiego mleka, nie zjemy polskiej wieprzowiny, bo jest pewien pułap cenowy, którego markety nie przekroczą i zacznie się import tanich produktów z krajów gdzie produkuje się taniej, np. z Azji. Ziemia będzie stała ugorem, rolnicy będą sprzedawali maszyny i szukali pracy na etacie.

Marcin Oszańca wskazał także, że dopłaty dla rolników będą wynosiły 118 euro, a wcześniej wynosiły 190 euro.

Zobacz także

2022-08-23, godz. 17:15 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek i Piotr Semka odpowiadają na to pytanie Zamach w Moskwie, w wyniku którego zginęła rosyjska propagandystka Daria Dugina, traktat polsko-ukraiński zapowiedziany przez Jakuba Kumocha, szefa prezydenckiego… » więcej 2022-08-22, godz. 17:30 W Parlamentarnym poniedziałku, poseł Ryszard Wilczyński z PO i poseł Katarzyna Czochara z PiS W każdy poniedziałek mikrofon otwieramy dla parlamentarzystów. Dzisiaj zaproszenie do programu przyjął poseł Platformy Obywatelskiej Ryszard Wilczyński… » więcej 2022-08-19, godz. 14:16 Adrianna Mazurkiewicz-Fornalik i Jarosław Struzik o pikniku promującym profilaktykę nowotworu jelita grubego Dzisiejsi gości Radia Opole mówili o pikniku, który niebawem odbędzie się w Opolu, a jego celem jest profilaktyka zdrowotna pod hasłem "STOP dla raka jelita… » więcej 2022-08-19, godz. 14:15 Stanisław Niewiński o trudnej sytuacji gospodarczej Chin i jak to wpływa na resztę świata Gościem Radia Opole był dziś dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. Chin z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu. Rozmawialiśmy o niepokojącej… » więcej 2022-08-19, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Aneta Skomorowska-Kobza komentują najważniejsze wydarzenia… Katastrofa ekologiczna, zanieczyszczenie Odry oraz impreza premier Finlandii - to tematy, które zdominowały dzisiejszy program. Posłuchaj! » więcej 2022-08-18, godz. 17:00 Jednolity kontrakt o pracę. Co to takiego i czy jest szansa, aby został wprowadzony w Polsce do końca 2024 roku? O tym… Czy rynek pracy za dwa lata czeka rewolucja? W Krajowym Planie Odbudowy zapisano wprowadzenie "jednolitego kontraktu o pracę" najpóźniej do końca 2024 r… » więcej 2022-08-17, godz. 17:15 Maciej Kalski o sobotnim wydarzeniu pod hasłem "Opolskie gościnne" Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Maciej Kalski w Otwartym Mikrofonie Radia Opole zapowiedział "Opolskie gościnne" - sobotnim wydarzeniu, na które zaproszeni… » więcej 2022-08-17, godz. 17:00 Leonard Pietruszka wójt Komprachcic o kompaktowości gminy Radio Opole gościło dzisiaj (17.08) w gminie Komprachcice, a w studiu Radia Opole w Otwartym Mikrofonie gościł wójt gminy. » więcej 2022-08-16, godz. 17:15 "Co tam Panie w polityce" w Radiu Opole. Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza min. o zatrutej Odrze, rekrutacji do rozbudowywanej… Choć sezon urlopowy w pełni w polityce wakacji nie ma? W programie "Co tam Panie w polityce" poruszono tematy z polskiego podwórka oraz z za granicy naszego… » więcej 2022-08-15, godz. 17:20 Marcin Ociepa o tym czy trzeba przełożyć wybory, o listach wyborczych w ramach Zjednoczonej Prawicy i ordynacji wyb… W drugiej część rozmowy z posłem Marcinem Ociepą, zapytaliśmy o to, co dalej z ewentualnym przełożeniem wyborów, czy zostanie zmieniona ordynacja wyborcza… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »