Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce…
2022-06-30, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni

Dr Marek Kawa o stałej obecnościa armii USA w Polsce
- Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu armii USA. Zapowiedź jest oceniana przez polityków, dziennikarzy i ekspertów jako historyczna chwila i przełomowa decyzja.
Dr Marek Kawa ocenił, że Madryt jako stolica szczytów NATO jest dla Polski szczęśliwym miejscem. - Przypomnę, że w 1997 roku też w czerwcu Polska, Węgry i Czechy zostały zaproszone do Sojuszu.

Przypomnijmy, na szczycie NATO zapadły decyzje m.in. o utworzeniu stałego dowództwa V korpusu wojsk USA, a ponadto do struktur Sojuszu przyjęte zostaną Finlandia i Szwecja.

- Można zadawać pytanie gdzie byśmy byli, gdyby nie było tego zjednoczenia w latach 90. bo przypomnę, mieliśmy rozdrobnioną scenę polityczną, a wśród postkomunistów i strony solidarnościowej była zgoda, tu duży ukłony dla rządu Olszewskiego, który popchnął tę sprawę. Gdzie bylibyśmy i czy w ogóle integralność naszego kraju byłaby pełna? - mówił nasz gość.

W rozmowie przypomnieliśmy też o pakcie NATO-Rosja z 1997 roku, w którym to NATO zobowiązało się do nieposzerzania się, a Rosja do nieatakowania. Dr Marek Kawa przypomniał, że wówczas przyjęcie Polski, Węgier, a później Litwy czy innych państw było okupione kompromisami politycznymi w USA.

- Nie było to silne lobby, ale u Demokratów i Republikanów nie było jednomyślności co do przyjmowania tych krajów. Stany Zjednoczone za prezydenta Clintona czy później Busha Juniora układały się z Rosją. Pamiętamy słynne słowa Busha, który mówił że zajrzał głęboko w oczy Putinowi i zobaczył duszę, czy też kordialne spotkania Clintona z Jelcynem - przypomniał dr Kawa.

- Byliśmy krajem na dorobku, w tej opinii na zachodzie krajem postkomunistycznym, więc interesy mniejszych krajów nie były istotne. Dzięki silnemu lobbingowi Polonii amerykańskiej, naszych polityków, także emigracyjnych Karskiego i Zieleńskiego i pewnej jedności udało się podjąć tę ważną decyzją. Jednym z elementów tego paktu było aby nie rozjuszyć Rosji, która bardzo uważnie przyglądała się temu rozszerzeniu NATO - stwierdził nasz gość.

- Przez samą decyzję Rosji o napaści na Ukrainę, to porozumienie z 97 powinno być anulowane - ocenił dr Kawa.

- Poznań jest strategicznym punktem jeśli chodzi o elementy obronne, o geografię polityczną. Z punktu widzenia zarządzania konfliktem ten punkt nie mógł się znaleźć na wchodzie kraju. To też kwestia infrastruktury, bo chodzi o skomunikowanie z Berlinem, Niemcami, z Europą - dodał nasz gość.

Kolejnym wątkiem naszej rozmowy była wysoka inflacja w USA oraz posiadanie broni.

Zobacz także

2022-06-17, godz. 13:49 Hubert Ibrom o tradycji układania dywanów kwietnych, inwestycjach i pomyśle utworzenia spółdzielni energetycznej… Gościem Otwartego Mikrofonu był dziś burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom. Samorządowiec opowiadał o zaangażowaniu mieszkańców w układanie dywanów kwietnych… » więcej 2022-06-17, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Joanna Matlak i Magdalena Ogórek komentują wizytę Scholza, Macrona i innych… Szeroko komentowana jest wizyta przywódców Niemiec, Francji, Włoch i Rumunii w Kijowie, zatem nie mogło tego wątku zabraknąć w naszej cotygodniowej analizie… » więcej 2022-06-15, godz. 14:20 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza m.in. o zapowiadanych zmianach w rządzie i możliwej zmianie… Co tam Panie w polityce? Niby niewiele, a jednak jest o czym mówić. W Otwartym Mikrofonie rozmawialiśmy o zapowiadanych zmianach w rządzie, mobilizacji przed… » więcej 2022-06-14, godz. 17:00 Magazyn Spięcie: Beata Szydło, Norbert Kaczmarczyk i prof. Witold Rodkiewicz gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała… W dzisiejszej audycji gośćmi Michała Rachonia i Piotra Cywińskiego byli: europosłanka Beata Szydło, wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk i prof. Witold… » więcej 2022-06-13, godz. 17:05 Maciej Kalski o pierwszych miesiącach działalności Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który gościł dziś w Radiu Opole mówił o pierwszych miesiącach działalności Centrum Integracji Cudzoziemców… » więcej 2022-06-13, godz. 17:05 Senator PiS Jerzy Czerwiński o Krajowym Planie Odbudowy, transformacji energetycznej i możliwym przesunięciu wyborów… Gościem parlamentarnej odsłony programu "Otwarty Mikrofon" był dziś senator PiS Jerzy Czerwiński. Rozmawialiśmy o tym czy pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy… » więcej 2022-06-10, godz. 17:05 Asp. Agnieszka Nierychła i podkom. Krzysztof Adamiec o spotkaniu mieszkańców z funkcjonariuszami policji Gośćmi Radia Opole byli dziś asp. Agnieszka Nierychła i podkom. Krzysztof Adamiec. Zaprosili słuchaczy na pierwsze w Polsce spotkanie mieszkańców z funkcjonariuszami… » więcej 2022-06-10, godz. 14:36 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Joanna Matlak i Magdalena Ogórek komentują m.in. wystąpienie prezesa PiS… W tym tygodniu redaktor Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentowały wystąpienie prezesa PiS w Sochaczewie, co jest początkiem objazdu partii po kraju. W dalszej… » więcej 2022-06-09, godz. 17:05 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - radiowa debata o tym czy Polska powinna przyjąć euro Gośćmi debaty byli: Grzegorz Kuliś (BCC), Grzegorz Adamczyk (wiceprzewodniczący opolskiej "Solidarności"), dr Artur Żurakowski (ekonomista) i Piotr Pancześnik… » więcej 2022-06-08, godz. 17:30 Rafał Bartek o apelach przyjętych na zebraniu rocznym TSKN i mobilizacji struktur Wybory w TSKN, wybory parlamentarne, wybory samorządowe (choć może będą przesunięte) - to wyzwania, które stoją w 2023 roku przed środowiskiem mniejszości… » więcej
2223242526
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »