Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce…
2022-06-30, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni

Dr Marek Kawa o stałej obecnościa armii USA w Polsce
- Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu armii USA. Zapowiedź jest oceniana przez polityków, dziennikarzy i ekspertów jako historyczna chwila i przełomowa decyzja.
Dr Marek Kawa ocenił, że Madryt jako stolica szczytów NATO jest dla Polski szczęśliwym miejscem. - Przypomnę, że w 1997 roku też w czerwcu Polska, Węgry i Czechy zostały zaproszone do Sojuszu.

Przypomnijmy, na szczycie NATO zapadły decyzje m.in. o utworzeniu stałego dowództwa V korpusu wojsk USA, a ponadto do struktur Sojuszu przyjęte zostaną Finlandia i Szwecja.

- Można zadawać pytanie gdzie byśmy byli, gdyby nie było tego zjednoczenia w latach 90. bo przypomnę, mieliśmy rozdrobnioną scenę polityczną, a wśród postkomunistów i strony solidarnościowej była zgoda, tu duży ukłony dla rządu Olszewskiego, który popchnął tę sprawę. Gdzie bylibyśmy i czy w ogóle integralność naszego kraju byłaby pełna? - mówił nasz gość.

W rozmowie przypomnieliśmy też o pakcie NATO-Rosja z 1997 roku, w którym to NATO zobowiązało się do nieposzerzania się, a Rosja do nieatakowania. Dr Marek Kawa przypomniał, że wówczas przyjęcie Polski, Węgier, a później Litwy czy innych państw było okupione kompromisami politycznymi w USA.

- Nie było to silne lobby, ale u Demokratów i Republikanów nie było jednomyślności co do przyjmowania tych krajów. Stany Zjednoczone za prezydenta Clintona czy później Busha Juniora układały się z Rosją. Pamiętamy słynne słowa Busha, który mówił że zajrzał głęboko w oczy Putinowi i zobaczył duszę, czy też kordialne spotkania Clintona z Jelcynem - przypomniał dr Kawa.

- Byliśmy krajem na dorobku, w tej opinii na zachodzie krajem postkomunistycznym, więc interesy mniejszych krajów nie były istotne. Dzięki silnemu lobbingowi Polonii amerykańskiej, naszych polityków, także emigracyjnych Karskiego i Zieleńskiego i pewnej jedności udało się podjąć tę ważną decyzją. Jednym z elementów tego paktu było aby nie rozjuszyć Rosji, która bardzo uważnie przyglądała się temu rozszerzeniu NATO - stwierdził nasz gość.

- Przez samą decyzję Rosji o napaści na Ukrainę, to porozumienie z 97 powinno być anulowane - ocenił dr Kawa.

- Poznań jest strategicznym punktem jeśli chodzi o elementy obronne, o geografię polityczną. Z punktu widzenia zarządzania konfliktem ten punkt nie mógł się znaleźć na wchodzie kraju. To też kwestia infrastruktury, bo chodzi o skomunikowanie z Berlinem, Niemcami, z Europą - dodał nasz gość.

Kolejnym wątkiem naszej rozmowy była wysoka inflacja w USA oraz posiadanie broni.

Zobacz także

2022-06-28, godz. 17:00 "Spięcie" U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia gościli: Radosław Fogiel, prof. Bogusław Liberadzki, prof. Genowefa… W programie poruszono kwestie, wyjścia z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przyjęcia ustaw zaproponowanych przez Pawła Kukiza, polskiego patriotyzmu… » więcej 2022-06-27, godz. 17:30 Dr Tomasz Pawłuszko komentuje 124 dzień wojny na Ukrainie Analityk ds. bezpieczeństwa międzynarodowego dr Tomasz Pawłuszko komentował dzisiaj 124 dzień wojny na Ukrainie. W rozmowie pojawiły się wątki dotyczące… » więcej 2022-06-27, godz. 17:05 Ryszard Galla komentuje ostatnie zmiany w rządzie i ustawę o dopłatach do węgla Gość Radia Opole skomentował ostatnie zmiany w rządzie; przypomnijmy z funkcji wicepremiera odszedł Jarosław Kaczyński a zastąpił go szef MON Mariusz… » więcej 2022-06-24, godz. 17:03 Zbigniew Kubalańca, Maciej Kochański i Błażej Choroś W Otwartym mikrofonie Maciej Kochański, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego mówił o awansie uczelni w najnowszym rankingu uczelni wyższych, trwającej rekrutacji… » więcej 2022-06-23, godz. 17:00 Kamil Bortniczuk: To jest największy program dedykowany rozwojowi infrastruktury sportowej w historii RP Kamil Bortniczuk, minister sportu, poseł ziemi Opolskiej, wiceprezes Partii Republikańskiej o: - Programie budowy 1000 hal sportowych - odrzuceniu ust. o bezpiecznym… » więcej 2022-06-22, godz. 17:30 Piotr Kanzy: Mam nadzieję, że wszystko się poukłada, ale klimat, który wytworzył się wokół sprawy nie sprzyja Zobacz i posłuchaj rozmowy z wójtem gminy Polska Cerekiew. Czy możliwe jest rozwiązanie sporu między Klubem Jeździeckim Lewada a radą gminy? » więcej 2022-06-22, godz. 17:15 Dorota Koncewicz: Są plany kolejnych wpisów na listę niematerialnego dziedzictwa - Dziedzictwo niematerialne to bardzo ważny aspekt w naszym mieście. Są plany, aby element związany z zielarstwem i ziołolecznictwem wpisać na listę niematerialnego… » więcej 2022-06-22, godz. 17:00 Katarzyna Zalasińska: Opolszczyzna ma 9, a wkrótce będzie miała 11 elementów wpisanych na Listę Niematerialnego … - Opolszczyzna ma 9 elementów wpisanych na Listę Niematerialnego Dziedzictwa, a za chwilę będzie to 11. 29 czerwca jest posiedzenie Rady ds. niematerialnego… » więcej 2022-06-21, godz. 17:30 Co tam Panie w polityce? Odpowiadają Piotr Gociek i Piotr Semka Piotr Gociek i Piotr Semka we wtorkowym programie publicystycznym komentują: - zmiany w rządzie - wizytę przywódców 4 europejskich państw w Ukrainie -… » więcej 2022-06-20, godz. 17:20 Violetta Porowska, Tomasz Kostuś i Marcin Ociepa gośćmi "Parlamentarnego Poniedziałku" W Otwartym Mikrofonie gościli parlamentarzyści ziemi opolskiej: Violetta Porowska z Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej Marcin… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »