Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce…
2022-06-30, 15:03 Autor: Joanna Matlak

Dr Marek Kawa o stałej obecności armii USA w Polsce, inflacji w USA i debacie wokół posiadania broni

Dr Marek Kawa o stałej obecnościa armii USA w Polsce
- Niewątpliwie żyjemy w historycznych czasach - powiedział na wstępie amerykanista dr Marek Kawa, komentując zapowiedź utworzenia w Polsce dowództwa V korpusu armii USA. Zapowiedź jest oceniana przez polityków, dziennikarzy i ekspertów jako historyczna chwila i przełomowa decyzja.
Dr Marek Kawa ocenił, że Madryt jako stolica szczytów NATO jest dla Polski szczęśliwym miejscem. - Przypomnę, że w 1997 roku też w czerwcu Polska, Węgry i Czechy zostały zaproszone do Sojuszu.

Przypomnijmy, na szczycie NATO zapadły decyzje m.in. o utworzeniu stałego dowództwa V korpusu wojsk USA, a ponadto do struktur Sojuszu przyjęte zostaną Finlandia i Szwecja.

- Można zadawać pytanie gdzie byśmy byli, gdyby nie było tego zjednoczenia w latach 90. bo przypomnę, mieliśmy rozdrobnioną scenę polityczną, a wśród postkomunistów i strony solidarnościowej była zgoda, tu duży ukłony dla rządu Olszewskiego, który popchnął tę sprawę. Gdzie bylibyśmy i czy w ogóle integralność naszego kraju byłaby pełna? - mówił nasz gość.

W rozmowie przypomnieliśmy też o pakcie NATO-Rosja z 1997 roku, w którym to NATO zobowiązało się do nieposzerzania się, a Rosja do nieatakowania. Dr Marek Kawa przypomniał, że wówczas przyjęcie Polski, Węgier, a później Litwy czy innych państw było okupione kompromisami politycznymi w USA.

- Nie było to silne lobby, ale u Demokratów i Republikanów nie było jednomyślności co do przyjmowania tych krajów. Stany Zjednoczone za prezydenta Clintona czy później Busha Juniora układały się z Rosją. Pamiętamy słynne słowa Busha, który mówił że zajrzał głęboko w oczy Putinowi i zobaczył duszę, czy też kordialne spotkania Clintona z Jelcynem - przypomniał dr Kawa.

- Byliśmy krajem na dorobku, w tej opinii na zachodzie krajem postkomunistycznym, więc interesy mniejszych krajów nie były istotne. Dzięki silnemu lobbingowi Polonii amerykańskiej, naszych polityków, także emigracyjnych Karskiego i Zieleńskiego i pewnej jedności udało się podjąć tę ważną decyzją. Jednym z elementów tego paktu było aby nie rozjuszyć Rosji, która bardzo uważnie przyglądała się temu rozszerzeniu NATO - stwierdził nasz gość.

- Przez samą decyzję Rosji o napaści na Ukrainę, to porozumienie z 97 powinno być anulowane - ocenił dr Kawa.

- Poznań jest strategicznym punktem jeśli chodzi o elementy obronne, o geografię polityczną. Z punktu widzenia zarządzania konfliktem ten punkt nie mógł się znaleźć na wchodzie kraju. To też kwestia infrastruktury, bo chodzi o skomunikowanie z Berlinem, Niemcami, z Europą - dodał nasz gość.

Kolejnym wątkiem naszej rozmowy była wysoka inflacja w USA oraz posiadanie broni.

Zobacz także

2022-07-14, godz. 16:13 Krzysztof Śmiszek z wizytą na Opolszczyźnie i rozmowach z mieszkańcami o bezpieczeństwie Studio Radia Opole odwiedził dziś Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy. Politycy trzech koalicyjnych partii tworzących Nową Lewicę byli dziś w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2022-07-14, godz. 16:12 Mariusz Stachowski o rozwoju gminy Zawadzkie. "Jestem optymistą" Gościem programu "Otarty Mikrofon" był burmistrz gminy Zawadzkie. Mówił o dawnym znaczeniu huty dla powstania gminy, 60-leciu nadania praw miejskich, inwestycjach… » więcej 2022-07-13, godz. 17:15 Co tam Panie w polityce? Stosunki polsko-ukraińskie, polsko-norweskie, problemy Niemiec, spory w rządzie i to nie ws… Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza rozmawiali: o uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu; nowym spojrzeniu Norwegów na słowa… » więcej 2022-07-12, godz. 17:00 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście o szantażu gazowym, Ukrainie, Kazachstanie i Rosji, a także… Gośćmi Michała Rachonia i Piotra Cywińskiego, czyli gospodarzy programu "Spięcie" byli europoseł profesor Zdzisław Krasnodębski i dr Jan Matkowski. W rozmowie… » więcej 2022-07-11, godz. 14:28 Jan Woźniak o najważniejszych inwestycjach i planach rozwoju gminy Otmuchów na kolejne miesiące Z burmistrzem Otmuchowa Janem Woźniakiem rozmawialiśmy o najważniejszych inwestycjach i planach rozwoju gminy na kolejne miesiące. Niewątpliwą wizytówką… » więcej 2022-07-11, godz. 14:28 Janusz Kowalski o inicjatywie "W obronie chrześcijan", 79 rocznicy tzw. "krwawej niedzieli" i dzieleniu się gazem w … Solidarna Polska ruszyła w Polskę z inicjatywą "W obronie chrześcijan". To obywatelski projekt ustawy, pod którym są zbierane podpisy. Dlaczego w ocenie… » więcej 2022-07-08, godz. 15:07 Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra o suszy i ukraińskim zbożu jadącym przez Polskę Gościem Radia Opole był dziś wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Rozmawialiśmy o suszy rolniczej wyzwaniach związanych z tranzytem ukraińskiego… » więcej 2022-07-08, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Joanna Matlak komentują dymisję Borisa Johnsona, konwencję… W tym tygodniu "Polityczny obraz tygodnia" rozpoczął się od analizy wydarzeń politycznych w Wielkiej Brytanii, doszło bowiem do politycznego chaosu - z fotela… » więcej 2022-07-07, godz. 14:13 Eurodeputowana PiS Anna Zalewska m.in. o uznaniu przez Parlament Europejski gazu i atomu za "zieloną energię" i polskiej… Gościem Radia Opole była dziś europoseł PiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy m.in. o ostatniej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, na której… » więcej 2022-07-07, godz. 14:41 Barbara Dybczak o bogatej kulturowo gminie Skoroszyce i rozwoju gminy Dziś gościliśmy wójt Skoroszyc Barbarę Dybczak, z którą Joanna Matlak rozmawiała o bogatej kulturze mieszkańców, spośród których 90% stanowią górale… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »