Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » 'Spięcie' U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia…
2022-06-28, 17:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

"Spięcie" U Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia gościli: Radosław Fogiel, prof. Bogusław Liberadzki, prof. Genowefa Grabowska

Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
Piotr Cywiński i Michał Rachoń [fot. Maciej Marciński]
W programie poruszono kwestie, wyjścia z rządu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przyjęcia ustaw zaproponowanych przez Pawła Kukiza, polskiego patriotyzmu w dzisiejszej rzeczywistości geopolitycznej i sytuacji w Unii Europejskiej i dążeniom do federalizacji UE
- Opozycja dziś korzysta nie tylko z półprawd, ale mamy do czynienia ze zorganizowaną kampanią fake newsów, kłamstw, fałszywych oskarżeń w związku z czym musimy skracać dystans i pewne rzeczy odkłamywać - powiedział Radosław Fogiel, rzecznik Prawa i Sprawiedliwości. - Mamy trudne czasy i jesteśmy w stanie wyjść do Polaków z otwartą przyłbicą i o tym rozmawiać. Nie chowamy głowy w piasek podejmujemy działania naprawcze, które mają Polakom ulżyć - powiedział Radosław Fogiel.

- Każdy Polak powinien zadać sobie pytanie, czy w tych trudnych czasach chciałby żyć dzisiaj w Polsce z tymi wszystkimi wyzwaniami, rządzonej przez kogoś innego niż Prawo i Sprawiedliwość.

- Jesteśmy pełni dobrej woli, żeby realizować to, na co się umówiliśmy - powiedział rzecznik PiS pytany o realizację postulatów Pawła Kukiza dotyczących sędziów pokoju, referendów lokalnych i jednomandatowych okręgów wyborczych. - Przyjęliśmy już kilku ustaw Pawła Kukiza, jak na przykład tą dotyczącą medycznej marihuany. - Sędziowie pokoju są w opracowaniu. Jeśli chodzi o referenda lokalne, to chodzi o to, żeby nie wylać dziecka z kąpielą i nie sprawić, żeby demokracja przedstawicielska nie stała się kompletną fikcją - powiedział gość Radia Opole i zaznaczył, że niedługo będą procedowane kolejne propozycje programowe i ustawowe pochodzące ze środowiska Pawła Kukiza.

Rzecznik PiS powiedział także, że kwestie bezpieczeństwa będą niezwykle ważne w kampanii wyborczej. Jak mówił, nie da się uciec też od spraw ekonomicznych i finansowych.

- Co do nadchodzących wyborów, to z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będą się odbywać według obecnie obowiązującej ordynacji - powiedział Radosław Fogiel.


Europoseł prof. Bogusław Liberadzki z Nowej Lewicy skomentował pomysły, aby Unia Europejska zmierzała w kierunku państwa federacyjnego.
- Po prostu jest rozmowa dwóch panów. Miałem okazję się z nią zapoznać. "Integrację przyśpieszyć" to słowa które szkodzą. Bo integracja jest już przyśpieszona. UE kupiła razem szczepionki i je rozdysponowała, razem, jako wspólnota zaciągnęliśmy kredyt na Fundusz Odbudowy - wyliczał prof. Liberadzki.
Dodał do tego wspólne pakiety sankcji nakładane na Rosję i wspólne zakupy gazu i ropy naftowej.

Prof. Genowefa Grabowska pytana o ocenę działalności polskiej lewicy w europarlamencie.
- W tej materii, gdzie wnoszą o to, żeby pozbawić Polskę funduszy oceniam fatalnie. Dziwię się, że stosują taki wybieg, że to w trosce o człowieka. Zabranie Polsce funduszy godzi właśnie w człowieka, zwykłego Kowalskiego, który mógłby żyć lepiej dzięki funduszom. Nie spotkałam w PE reprezentantów żadnego państwa, którzy by tak długo i tak skutecznie działali na niekorzyść swojego państwa, tak jak nasza opozycja działa w sprawie funduszy - powiedziała prof Grabowska, która zasiadała w PE, a wybrana była z list lewicy.

Jej zdaniem, propozycja Fit for 55 i inne propozycje związane z polityką energetyczną są nie do przyjęcia. Oczekiwałaby od Timmermansa przedstawienia oceny oddziaływania tego projektu nie tylko na środowiska, ale też na inne dziedziny życia, jak gospodarka

- Unia nie jest federacją, federacji nie zawiązano, na to się państwa nie zgodziły - podkreślała, gdy mówiła o dążeniu do federalizacji Unii Europejskiej. - To idzie bardzo daleko, projekty mówią o tym, że decyzje będą podejmowane w unijnym rządzie, czyli przez Komisję Europejską, która grabi sobie tyle praw ile zdoła do póki nie trafi na instytucję, która powie dość. Najczęściej mówią to trybunały Rumunii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, na Włoszech kończąc.

Zobacz także

2022-09-09, godz. 17:30 Grzegorz Krukowski o młodzieżowych radach, partycypacji obywatelskiej i kształtowaniu postaw obywatelskich Grzegorz Krukowski, Forum Młodych PiS o większych uprawnieniach dla młodzieżowych rad i młodzieży w polityce » więcej 2022-09-09, godz. 17:15 Jan Strzeżek: Najistotniejsze dla naszych struktur będzie stworzenie takiego bloku, żeby zagwarantować mandaty w radzie… - To inicjatywa lokalnego Porozumienia i lokalnego stowarzyszenia Młoda Prawica, żeby zapytać reprezentantów w parlamencie, czy są zwolennikami, żeby Polska… » więcej 2022-09-09, godz. 17:00 Magdalena Ogórek o Forum Ekonomicznym w Karpaczu i śmierci królowej Elżbiety II W Politycznym Obrazie Tygodnia Magdalena Ogórek podsumowała Forum Ekonomiczne w Karpaczu, które obserwowała na miejscu i gdzie moderowała jeden z paneli dyskusyjnych… » więcej 2022-09-08, godz. 17:00 Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa. Radiowa debata o historycznie wysokim wzroście składek do ZUS dla przedsię… Prognoza średniego wynagrodzenia na przyszły rok, według której wzrośnie ono o 1 tys. zł. spowodowała wzrost składek do ZUS, jakie musi odprowadzić pracodawca… » więcej 2022-09-07, godz. 17:15 Andrzej Kasiura, burmistrz Krapkowic i Rafał Bartek przewodniczący sejmiku w "samorządowej środzie" w Otwartym Mik… Środa w Otwartym Mikrofonie należała do samorządowców. W programie gościł burmistrz Krapkowic, Andrzej Kasiura, bo właśnie w Krapkowicach gościła… » więcej 2022-09-07, godz. 10:00 Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek i Piotr Semka spieszą z odpowiedzią W cyklu "Co tam Panie w polityce" Piotr Gociek i Piotr Semka rozmawiali o raporcie dotyczącym reparacji wojennych od Niemiec i stanowisku opozycji, o aktualnej… » więcej 2022-09-05, godz. 17:30 Tomasz Kostuś i Beata Kempa o reparacjach i energetyce W Otwartym Mikrofonie poniedziałek należy do parlamentarzystów z naszego regionu. Tym razem w studiu gościł poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Kostuś… » więcej 2022-09-02, godz. 17:30 Prof. Anna Pobóg-Lenartowicz i dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o sensacji archeologicznej w opolskiej katedrze - Nie spodziewaliśmy się schodów, klatki schodowej, płytek posadzkowych i pomieszczenia, którego przeznaczenia jeszcze nie znamy. W wypełnisku znajduje się… » więcej 2022-09-02, godz. 17:30 "Polityczny obraz tygodnia" w Radiu Opole. Magdalena Ogórek i Aneta Skomorowska-Kobza komentują najważniejsze wydarzenia… W "Politycznym obrazie tygodnia" Magdalena Ogórek skomentowała raport dotyczący reparacji od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w II wojnie światowej… » więcej 2022-09-01, godz. 17:15 Violetta Porowska: Kwota jest zawrotna, ale musimy mieć świadomość jakie wielkie szkody wojna, mówiąc wprost Niemcy… Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości o: - Piątkowym posiedzeniu sejmu - Budżecie na 2023 r. - Reparacjach wojennych - Młodzieżowych Rada… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »