Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania…
2021-12-20, 08:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i antregionalna

Rafał Bartek o konsekwencjach przyjęcia poprawki zmniejszającej finansowanie nauki języka niemieckiego dla mniejszości narodowej
- Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie.
Rozmawialiśmy o przyjętej poprawce do budżetu państwa na przyszły rok, która zmniejsza finansowanie nauki języka mniejszości w szkołach o 39 mln zł. Taką poprawkę wniósł poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski.
- Ta poprawka, nie jest tylko antymniejszościowa, ale też antyregionalna. Myślę, że Pan poseł w sposób świadomy i celowy prowadzi do zwijania się województwa. Kompetencją i wartością województwa są ludzie dobrze wykształceni, a zabieranie godzin języka dzieciom, nie mi, nie liderom, ale przyszłym pokoleniom, zabieranie subwencji, dzięki której szkoły są utrzymywane jest poprawką antyregionalną - uważa Rafał Bartek.

Gość Radia Opole powiedział, że ta subwencja nie dotyczy tylko języka niemieckiego, jako języka mniejszości. Ona jest subwencją dla wszystkich mniejszości na narodowych w Polsce. Poseł Janusz Kowalski podkreśla, że rząd federalny Niemiec nie daje ani jednego euro na naukę j. polskiego.

- Rząd federalny nie daje ani jednego euro na naukę matematyki, historii i innych przedmiotów. W Niemczech jest to kompetencja landów. Całkowite finansowanie edukacji w Niemczech pochodzi z landów - powiedział Rafał Bartek.

W niektórych landach finansowana jest nauka j. polskiego w niektórych nie.
- Ale progres jest. Mamy znaczący wzrost uczących się j. polskiego. Gdyby kontynuować ten format dyskusji, dialogu i działań dyplomatycznych progres mógłby być jeszcze większy. Poseł Kowalski, był wybrany z ziemi Opolskiej, ale także inni posłowie wybrani tutaj zawnioskowali o to, aby zabrać pieniądze samorządom, zabrać możliwości edukacyjne dzieciom. To może doprowadzić do likwidacji małych, wiejskich szkół, a dzieci będą musiały jeździć do szkoły 10 lub 15 kilometrów dalej, tylko dlatego, że poseł uprawia antyniemiecką politykę.

W internetowej części rozmowy Rafał Bartek powiedział, że zmniejszenie pieniędzy na naukę niemieckiego doprowadzi do zmniejszenia kompetencji językowych mieszkańców regionu, a w ślad za tym inwestorzy będą rezygnować z wyboru opolskiej lokalizacji dla swoich siedzib.

Pytany o plany wprowadzenia progu wyborczego dla komitetów mniejszości narodowych powiedział, że to stworzenie blokady uczestnictwa mniejszości w życiu parlamentarnym.

- To raptem jeden poseł wybierany spośród 460. Jeśli on staje się podstawą tak daleko idących zmian w ordynacji, to świadczy to o stabilności demokracji tego kraju - powiedział przewodniczący TSKN.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »