Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania…
2021-09-21, 09:12 Autor: Joanna Matlak

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112

Ditmar Kurzał z opolskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego o przełączaniu numeru 998 na 112
- Dla obywatela to żadna zmiana, zgłoszenia dalej będą obsługiwane tyle że przez operatorów numerów alarmowych. Takie zgłoszenie zostanie odebrane, przekazane do Państwowej Straży Pożarnej do właściwego dyżurnego. Przełączenie wynika z przepisów prawa i z koncentracji numerów alarmowych 999,997 i 998. Numer 997 przejęliśmy w 2018 roku i w tym roku ministerstwo wydało komunikat, że jesteśmy gotowi na przejęcie tego numeru 998 - powiedział w porannej rozmowie Radia Opole Ditmar Kurzał, zastępca kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Przypomnijmy, od dziś do czwartku w województwie opolskim będzie trwało przełączanie numeru 998 na numer Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112.
- Będzie u nas więcej zgłoszeń, jak wyliczyliśmy wspólnie z KW PSP, będzie to kilkanaście tysięcy zgłoszeń rocznie więcej do obsługi. Ale na jednego operatora wychodzi kilka-kilkanaście zgłoszeń na operatora w ciągu dziennej zmiany i 4-5 zgłoszeń na zmianie nocnej. W sumie na zmianie dziennej mamy około 150 zgłoszeń a na nocnej 70-80 – mówił nasz gość.

Przełączenie numeru 998 potrwa do czwartku i będzie się odbywało etapami z podziałem na powiaty. Dzisiaj nastąpi przełączenie Komendy Miejskiej w Opolu. - Potem przejdziemy na powiaty i będziemy przełączać tamtejsze komendy miejskie i powiatowe – tłumaczył Kurzał.

Co się dzieje jeśli dyspozytorzy CPR-u nie mogą odebrać zgłoszenia? – Wtedy po 35 sekundach to połączenie trafi do pierwszego wolnego operatora w kraju, obojętnie czy to Warszawa czy Białystok, operator obsłuży tak samo i przyjmie zgłoszenie. W systemie na którym pracujemy, dyspozytor ma możliwość wpisania np. powiatu prudnickiego z którego pochodzi osoba dzwoniąca i z automatu są „zaciągane” numery kontraktowe do służb z powiatu prudnickiego – mówił nasz gość.

Jakie doświadczenia wynieśli dyspozytorzy CPR kiedy kilka lat temu przełączano numer 997?

- Trochę bardziej się baliśmy, bo to już było ponad 100 tys. zgłoszeń rocznie więcej, więc mieliśmy pewne obawy, ale wszystko przeszło gładko. Pracowaliśmy z policją, odbyliśmy dużo spotkań w tym temacie iż z tego co wiem to policja jest zadowolona, bo dyżurni zostali odciążeni z natłoku zgłoszeń, niestety często niezasadnych.

- Zgłoszeń niezasadnych nadal jest sporo, ale udało nam się to obniżyć. Zaczynaliśmy z pułapu 80%, a dziś to 50-60%. Natręci zawsze się zdarzają. Często są to osoby z zaburzeniami psychicznymi, którzy potrafią dzwonić ponad 300 razy w ciągu jednej zmiany 12 godzinnej. Jest taki zapis w kodeksie wykroczeń o blokowaniu linii alarmowej, możemy to zgłosić policji i ona podejmuje swoje działania – dodał nasz gość.

Zobacz także

2021-09-17, godz. 09:32 Rafał Pydych o tym na jakim etapie są inwestycje z "Programu 100 obwodnic" - Najbardziej zaawansowana jest w tej chwili obwodnica Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Pydych, dyrektor GDDKiA w Opolu. Naszego gościa pytaliśmy… » więcej 2021-09-16, godz. 16:51 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" w Loży Radiowej. O płacy minimalnej w 2022 roku i niektórych zmianach podatkowych… 3010 zł brutto i 19,70 zł za godzinę - tak ma wyglądać płaca minimalna w 2022 roku. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji… » więcej 2021-09-16, godz. 12:40 "Prosto z Sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem KO Tomaszem Kostusiem Gościem Magdaleny Ogórek był dziś poseł Tomasz Kostuś z Koalicji Obywatelskiej. Tematami rozmowy były unijne wartości, dyskusje o polexicie i kwestie związane… » więcej 2021-09-16, godz. 08:48 Piotr Dancewicz, dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej o nowej strategii, mobilności i pomocy ZIT-om - Istotne dla nas są tematy związane ze świadomym gospodarowaniem środowiskiem, adaptacja do zmian klimatu i przygotowanie na sytuacje nadzwyczajne, zintegrowany… » więcej 2021-09-15, godz. 14:15 Barbara Kamińska o głosowaniu w Europejskim Budżecie Obywatelskim i tworzącym się planie współpracy samorządu województwa… - To jest pomysł nie tyle na skalę województwa czy kraju, ale Europy - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej Barbara Kamińska, dyrektor Biura Dialogu i… » więcej 2021-09-15, godz. 13:59 Hubert Ibrom burmistrz Ujazdu o rozwoju mieszkalnictwa w gminie, słabym zainteresowaniu szczepieniami w szkołach i walce… - Około 40 % osób w naszej gminie jest zaszczepionych. Staramy się przekonywać do tego, bo to jedyny sposób powrotu do normalności, ale to przynosi różne… » więcej 2021-09-15, godz. 09:14 Marek Tomków, wieceprezes NRA o szczepieniach w aptekach, omijaniu ust. "apteka dla aptekarza", szczepionce przeciwko… - Dynamicznie rośnie liczba osób szczepionych przeciwko COVID 19 w aptekach - powiedział w Porannej Loży Radiowej Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady… » więcej 2021-09-14, godz. 13:33 Spięcie Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia, czyli magazyn krajowy o KPO i Angeli Merkel Magazyn Krajowy "Spięcie" w tym tygodniu o procesie przyjmowania Krajowego Planu Odbudowy i pożegnalnej wizycie Angeli Merkel. Gościem programu był prof. były… » więcej 2021-09-14, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce o bielanowcach, ociepowcach, kukizowcach, Musze i ciekawych filmach "Z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim mamy już uzgodnione 80 proc. spraw związanych z umową koalicyjną; liczę, że do jej podpisania dojdzie jeszcze we… » więcej 2021-09-14, godz. 09:30 Prof. Jarosław Mamala, prezes PNT w Opolu o konferencji "Cyfryzacja", bezpieczeństwie cyfrowym miast i Internecie rz… Rozpoczęła się dwudniowa konferencja hybrydowa poruszająca zagadnienia cyfryzacji i bezpieczeństwa miast w tym zakresie. - Konferencja jest generalnie o Internecie… » więcej
2122232425
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »