Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych…
2021-09-13, 17:05 Autor: Joanna Matlak

Jerzy Czerwiński, senator PiS o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej, bilansie rządów Angeli Merkel i stosunkach polsko-niemieckich, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.

Jerzy Czerwiński o widmie kar nałożonych na Polskę przez TSUE, bilansie rządów Angeli Merkel, "lex TVN" i kardynale Wyszyńskim.
- Ja tu widzę dwie kwestie: polityczną i prawną. Podejrzewam, że to są działania specjalnie skierowane przeciwko Polsce, aby osłabić nasz potencjał gospodarczy i mówię to z pełną odpowiedzialnością - powiedział w Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS, kiedy pytaliśmy o sprawę nałożenia kar finansowych na Polskę przez TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Z takim wnioskiem wyszła Komisja Europejska.
- Chodzi o to by osłabić poziom rozwoju jaki osiągnęliśmy. Ci na Zachodzie, których gonimy, nie chcą mieć konkurenta i próbują Polsce zabrać środki, wystraszyć ją. Nie chodzi o praworządność, ona jest pretekstem – mówił senator i dodał, że sprawa ma także wymiar prawny. - TSUE stał się narzędziem, już mniej jest sądem, a raczej narzędziem wykorzystywanym politycznie do celów o jakich mówiłem.

- My zaczęliśmy stwarzać koalicję państw, które mają podobne zdanie jak my. To Węgry, ale i Słowenia, pojedynczy politycy z Włoch czy Hiszpanii. Nie jesteśmy już samotni i nie próbuje się już nas przedstawiać jako „dziwną wyspę” w zrównoważonej Europie. W Europie Zachodniej są głosy, że to wszystko zmierza w złym kierunku – mówił nasz gość. – Myślę, że dojdzie do pewnego otrzeźwienia.

- Nikt w tej chwili w Polsce nie chce polexitu, może są takie jednostki, ale ja ich nie znam. Polexit jest możliwy, kiedy wykażemy inicjatywę, Polska może próbować wyjść, ale Unia nie może nas wyrzucić. Te działania mają na celu zmniejszenie stopnia rozwoju, bo wyprzedzamy Unię w wielu dziedzinach, chociażby w przyroście PKB „na głowę” czy niewielkim bezrobociu. I próbuje się nas przyhamować – mówił senator.

Jak senator PiS ocenia rządy Merkel, która po 16 latach nie będzie się ubiegała o stanowisko kanclerza Niemiec?

- Bilans rządów Merkel w samych Niemczech to „turyści” czy „migranci” obojętnie jak ich nazwiemy, czyli młodzi, śniadzi mężczyźni, którzy przyjechali korzystać z socjalu, bo na pewno nie pracować. Zobaczymy jak to się przełoży na wynik wyborów. Widzimy też mniejszy autorytet Niemiec w spektrum państw europejskich – mówił Czerwiński.

- Co do stosunków polsko-niemieckich, to wiele kwestii jest nierozwiązanych. Mówię o zakończeniu II Wojny Światowej i odszkodowań. Ja w 2003 roku złożyłem projekt w sprawie reparacji i od tego czasu nic się nie zmieniło, Niemcy nic nie zrobili. Samo pochylenie głowy przed pomnikiem to nie wszystko, oprócz żalu za grzechy, powinno być zadośćuczynienie – mówił nasz gość.

W Loży rozmawialiśmy też o głosowaniu w senacie nad tzw. „lex TVN” oraz o beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego i uchwale jaką w hołdzie prymasowi podjęła izba wyższa parlamentu.

Zobacz także

2021-09-03, godz. 11:10 Jarosław Wasik o KFPP, polskiej piosence, 5-leciu i planach Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, czy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej? - To skomplikowana sprawa - powiedział w Porannej Loży Radiowej Jarosław Wasik… » więcej 2021-09-02, godz. 16:53 "Wspólna sprawa" debata pracodawców, związkowców i ekspertów o najwyższej od 20 lat inflacji i jej skutkach Gośćmi debaty byli dziś dr Artur Żurakowski (ekonomista) i dr Jerzy Szteliga (OPZZ). Rozmawialiśmy m.in. o najwyższej od 20 lat inflacji i czy nastąpi w… » więcej 2021-09-02, godz. 13:54 Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Ogórek - Jest ogromna szansa na to, że nie tylko w tym roku, kalendarzowym, ale i w całym roku szkolnym będziemy w trybie stacjonarnym. Mówimy o szansie, a nie o… » więcej 2021-09-02, godz. 08:57 Bartosz Maziarz o sytuacji międzynarodowej w kontekście Afganistanu i Białorusi oraz o bezpieczeństwie naszego kra… - Należy się zastanowić, czy obecna sytuacja na pograniczu polsko-białoruskim jest na tyle poważna, aby stan wyjątkowy wprowadzić - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-01, godz. 16:56 Sławomir Kłosowski o postawie młodych w obliczu 82 rocznicy wybuchu II WŚ, współczesnych wojnach i wyzwaniach związanych… - Na uroczystościach naliczyłem kilkanaście pocztów sztandarowych z opolskich szkół, więc opolska młodzież pamięta. Młodzież sprawiła radość kombatantom… » więcej 2021-09-01, godz. 12:44 Józef Swaczyna o tym czy jest za dużo szpitali, szczepieniach w powiecie strzeleckim i o tym, że prawdopodobnie MON… - W kwestiach zdrowia siedzę prawie 22 lata i muszę powiedzieć, że przez ten cały czas kiedy jest coraz to inne zarządzanie szpitalami, jest to takie rzucanie… » więcej 2021-09-01, godz. 12:42 Hanna Gill-Piątek o wizycie na Opolszczyźnie, oddolnych inicjatywach struktur regionalnych partii, zapowiedziach wprowadzenia… - To ciekawe, że prezydent Duda tak ochoczo wprowadza stan wyjątkowy. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego to duża rzecz i musi być bardzo poważny powód, żeby… » więcej 2021-09-01, godz. 09:50 Michał Siek o tym jak będzie wyglądał rozpoczynający się rok szkolny, szczepieniach uczniów i zajęciach wyrównawczych… - Zalecenia i rekomendacje przygotowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego dla szkół są już znane od miesiąca - powiedział Michał Siek, opolski kurator… » więcej 2021-08-31, godz. 18:15 Spięcie - na magazyn międzynarodowy zapraszają Piotr Cywiński i Michał Rachoń Aleksander Poczobut i Andżelika Borys przebywający w areszcie zostaną wypuszczeni jeśli przyznają się do winy i poproszą o ułaskawienie. Oskarżeni są… » więcej 2021-08-31, godz. 12:59 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Co tam Panie w polityce? Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Polskie Radio Opole) o "piłowaniu (przywilejów) większości katolickiej… » więcej
2425262728
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »