Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów…
2021-09-10, 09:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o muzeum Kresów, problemach opolskiej psychiatrii, zmianach w Polskim Ładzie i unieważnionym konkursie na dyrektor liceum w Nysie

Sławomir Kłosowski "Poranna Loża Radiowa" (10.09.2021)
- W ciągu pięciu lat powinno powstać Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów w Brzegu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Sławomir Kłosowski wojewoda opolski. - Ale w rozmowie z premierem Glińskim snuliśmy plany odważniejsze, z mojej strony padła data 2023. Chodzi o to, żebyśmy proces organizacji muzeum zamknęli za tej władzy - dodał.
Rozmawialiśmy także o problemach opolskiej psychiatrii.
- Sytuacja kadrowa jest jednym z głównych powodów zamknięcia oddziału. Do tego można było się przygotować wcześniej, coś lekarzom zaproponować, żeby ich zatrzymać. Problemy kadrowe występują przecież wszędzie. Można zaproponować psychiatrom oprócz płac cały inny system motywacyjny, żeby albo zostali w województwie, albo żeby przyjechali - uważa wojewoda Kłosowski.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat zapowiadanego na jutro (11.09) protestu pracowników ochrony zdrowia.
- Mogę mówić o województwie opolskim. Bardzo serdecznie dziękuję ratownikom medycznym. Doskonała organizacja pracy w czasie fal pandemii, nie było zakłóceń w pracy.

W środę rząd przyjął nowe założenia Polskiego Łady dotyczące składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą nie 9% a 4.8%
- To zmniejszenie obciążeń dla przedsiębiorców. Mamy zawarowane, że do 2027 roku będziemy przeznaczać 7% PKB na służbę zdrowia - zaznaczył wojewoda opolski i dodał że w Polskim Ładzie utworzono fundusz inwestycyjny dla samorządu, to jedno z przełomowych uzgodnień dot. tego, że subwencja będzie zawierać ten proinwestycyjny element a jeszcze w tym roku samorządy otrzymają 8 mld złotych.

Wojewoda odniósł się także do unieważnienia przez nadzór prawny konkursu na dyrektora nyskiego liceum Carolinum.
Konkurs wygrała należąca do Prawa i Sprawiedliwości Martyna Nakonieczny, radna sejmiku województwa.
- Nie braliśmy pod uwagę tego, czy to pani "X" czy "Y" i do jakiej partii należy. Trudno było uniknąć tego tła, bo województwo jest kompaktowe i wszyscy się znamy. To nie miało jednak wypływu na rozstrzygnięcia. Chciałbym też pochwalić starostwo powiatowe, wszystkie dokumentu o które prosiliśmy docierały do nas bez zbędnej zwłoki - podkreślił.

Zarząd powiatu nyskiego, organ prowadzący wspomniane liceum zapowiedział już, że będzie odwoływał się od decyzji nadzoru prawnego uchylającej konkurs na dyrektora.
- Nawet zachęcam do tego, aby się odwoływał, bo to pozwoli nam wypracować lepsze rozwiązania prawne na przyszłość dla samorządów terytorialnych. Dyrektor wydziału prawnego Urzędu Wojewódzkiego zapewnia mnie, że stwierdzenie nieważności konkursu nie budzi wątpliwości.

Zobacz także

2021-09-08, godz. 13:31 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o rajdzie rowerowym, festiwalu skoków i meczu reprezentacji Polski, jaki będzie… - Bardzo się cieszę, że będzie druga edycja tej imprezy - powiedział w Południowej Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydent Opola. Rajd rowerowy odbędzie… » więcej 2021-09-08, godz. 09:21 Violetta Porowska, poseł PiS i szefowa partii w regionie o stanie wyjątkowym, zmianach w Polskim Ładzie i uzdrowisk… - Ocena słów i działań opozycji odzwierciedla się w sondażach. To, że na łeb na szyję leci ich poparcie jest dowodem na to, że społeczeństwo inaczej… » więcej 2021-09-07, godz. 16:19 Katarzyna Gołębiowska-Jarek o tym, że gmina Dąbrowa jako jedyna w Polsce walczy w Europejskim Konkursie Odnowy Wsi… Gościem Popołudniowej Loży była Katarzyna Gołębiowska - Jarek, wójt gminy Dąbrowa w powiecie opolskim. Dąbrowa jest jedyną gminą z Polski, która została… » więcej 2021-09-07, godz. 13:46 "Co tam Panie w polityce?" - prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole) w kolejnym programie z cyklu "Co tam Panie w polityce?" mieli dla Państwa komentarze… » więcej 2021-09-06, godz. 17:57 Prof. Rafał Wiśniewski o tym, że książka jest sexy, o cyfryzacji i digitalizacji kultury i wsparciu dla samorządowych… - Na Opolszczyźnie dużo się dzieje, są ciekawe projekty o charakterze lokalnym, natomiast jeśli chodzi o aplikowanie, to różnie bywa - przyznał w Porannej… » więcej 2021-09-06, godz. 17:54 Agata Lika o kongresie PL 2050 Szymona Hołowni w Warszawie, "zielonej demokracji" i o tym czy regionalne struktury są… - Na Kongresie było około 1000 osób, z województwa opolskiego pojechał cały autokar. Wreszcie mogliśmy się spotkać, bo dotychczas spotkania były internetowe… » więcej 2021-09-06, godz. 13:50 Danuta Jazłowiecka, senator PO, o stanie wyjątkowym, Donaldzie Tusku, Sławomirze Nitrasie i ustawie medialnej - Inflacja, nieprzyjęcie KPO, konflikt z Ameryką i ustawa lex TVN oraz spadek inwestycji do kilkunastu procent - w dobie tych kryzysów spotkaliśmy się z kolejnym… » więcej 2021-09-06, godz. 10:20 Halina Palmer-Piestrak o ewakuacji Afgańczyków związanych z Uniwersytetem Opolskim i pomocy w ułożeniu życia od … - Pierwszy dzień był szokiem, szczególnie dla dzieci - powiedziała Halina Palmer-Piestrak koordynatorka biura Erazmus Uniwersytetu Opolskiego, która od ponad… » więcej 2021-09-03, godz. 15:07 Zbigniew Kubalańca o unowocześnionym po remoncie Teatrze Kochanowskiego w Opolu i planowanych inwestycjach w obiektach… Koszty szacowano na 22 mln złotych, finalnie wydano około 29 mln zł. To wydatki na gruntowny remont budynku Teatru Kochanowskiego w Opolu, który wczoraj został… » więcej 2021-09-03, godz. 14:06 Młodzieżowa Loża Radiowa o sobotnim kongresie Polski 2050 Szymona Hołowni i stanie wyjątkowym na pograniczu polsk… Gośćmi dzisiejszej audycji byli Adam Gomoła (PL 2050) i Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS). » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »