Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności…
2021-06-04, 16:05 Autor: Jan Poniatyszyn

Aleksander Bugla, inicjator powstania Zakładu Aktywności Zawodowej w Nysie, o rehabilitacji społecznej i zawodowej niepełnosprawnych

Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Aleksander Bugla [fot. Paula Hołubowicz]
Osoby niepełnosprawne mają problemy ze znalezieniem odpowiedniej pracy. W Polsce funkcjonuje blisko 130 ZAZ. Zatrudniają ogółem ponad 7600 osób głównie ze znaczną niepełnosprawnością. Na Opolszczyźnie jest pięć takich zakładów, a ostatni z nich powstał w Nysie. Nie wyczerpuje to jednak związanych z tym potrzeb społecznych.
- ZAZ jest szczególnym typem jednostki organizacyjnej. Funkcjonuje m.in. na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. ZAZ w Nysie jest wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Infirmicare Non Profit Spółki z Ograniczoną Odpowiedzialnością, która jest podmiotem ekonomii społecznej. Ważna jest współpraca z samorządami. Bez niej niemożliwe byłoby utworzenie tego oraz każdego innego ZAZ na Opolszczyźnie i w kraju. Barierą jest spełnienie wymogów organizacyjnych obowiązujących każdy zakład pracy. Wniosek o utworzenie ZAZ składamy do urzędu marszałkowskiego. Wymagana jest zgoda urzędu wojewódzkiego i pozytywna opinia starostwa – powiedział Aleksander Bugla, inicjator powstania ZAZ w Nysie.

Ze statystyk wynika, że w powiecie nyskim jest ok. 14 tysięcy osób niepełnosprawnych.

- Nasz ZAZ jest jednym z większych na Opolszczyźnie. Mamy u nas 50 osób głównie ze znacznymi niepełnosprawnościami. Istnieje możliwość zatrudnienia osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, ale tylko posiadających schorzenie psychiczne, umysłowe lub autyzm. Pewne ograniczenia wynikają też z samej ustawy. Kolejka do ZAZ jest coraz większa. Taki zakład jest miejscem rehabilitacji społecznej i zawodowej. Zatrudnieni zdobywają praktyczne umiejętności zawodowe. U nas są to umiejętności w zakresie krawiectwa, stolarstwa, ogrodnictwa, informatyki oraz opieki nad seniorami. Osoby te zatrudnione są na umowę o pracę. Najczęściej jest to pierwsza w ich życiu praca, za którą otrzymują regularne wynagrodzenie. Tego nie ma ani w Warsztatach Terapii Zajęciowej, ani w Środowiskowym Domu Samopomocy, które również aktywizują społecznie niepełnosprawnych. W każdym powiecie powinien istnieć przynajmniej jeden ZAZ. Daje on możliwość redefiniowania się na nowo osobom niepełnosprawnym poprzez pracę. Czują się one użyteczne społecznie. Mają poczucie własnej wartości i przydatności – mówił Aleksander Bugla.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »