Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-05-11, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach związanych z pszczelarstwem

O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla rolnictwa i produkcji żywności.
- Pszczoły w naszych pasiekach są w różnym stanie. Zima nas nie rozpieszczała. Mamy rejony, gdzie świetnie przeżyły. Są też miejsca, gdzie 30 procent pszczół nie doczekało wiosny. Problemem są opryski na polach. Dzisiejsze rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia chemią. Kwitną rzepaki i wczoraj już mieliśmy pierwszy przypadek, gdy rolnik wykonywał zabiegi agrochemiczne łamiąc przepisy. Na szczęście jest to margines ogółu rolników. Zdecydowana większość wie jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin, aby nie szkodzić pszczołom. Nieodpowiedni oprysk takim środkiem jest równie destrukcyjny dla pszczół jak oprysk środkiem owadobójczym. Rolnikowi grozi za to np. utrata unijnej dotacji – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach.

Gmina Głuchołazy jest ważnym, ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej.

- Od trzech lat bardzo mocno stawiamy na szkolenie. W ubiegłym roku ok. 250 pszczelarzy ukończyło naszą szkołę w Charbielinie. W tym roku, licząc tych co w czerwcu podejdą do egzaminu, będzie to kolejne 250 osób. Staliśmy się ośrodkiem znanym nie tylko w naszym województwie, ale i w ościennych województwach. Wiedzę o pszczołach poznają u nas ludzie nawet z Warszawy i z Rzeszowa. Pszczelarstwo jest modne. W tym roku założyliśmy „przedszkole pszczelarskie”. Taka osoba w naszych pasiekach przez rok poznaje wszystkie arkana pszczelarstwa. Za to nie bierzemy złotówki. Teraz otwieramy dzienne, pięcioletnie technikum pszczelarskie w Głuchołazach. Będzie to drugie takie technikum w Polsce - mówił Antoni Ożóg, który opowiedział też, jak od podstaw założyć swoją pasiekę.

Coraz popularniejsza jest apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym przedsięwzięcie finalizowane jest w Górach Opawskich.

- Mówi się, że każdy ul to jest taka aptek, z której odpowiednio korzystając możemy zastąpić kilku lekarzy. W wielu krajach południowych i wschodnich stosowane są domki apiterapii. Są w nich pszczoły oddzielone od człowieka. Leczenie polega na leżakowaniu i wdychaniu powietrza, które w ulu jest sterylnie czyste. Są tam związki, które niszczą grzyby, bakterie, a nawet wirusy. Taki domek będziemy mieli gotowy do końca maja. Stanie on w Pokrzywnej – poinformował prezes koła pszczelarzy w Głuchołazach.

W Prudniku powstaje edukacyjna pasieka. Ten innowacyjny projekt realizowany jest w szkole rolniczej, a związany jest z ochroną bioróżnorodności.

- W ramach środków unijnych pozyskaliśmy blisko milion złotych. Na bazie trochę zaniedbanego parku obok Zespołu Szkół Rolniczych tworzymy miejsce, w którym będą ule z hodowlą pszczół. Początkowo będzie to mała pasieka. Hodowlę mają prowadzić uczniowie techniku, do którego rozpoczynamy nabór. W budynku bursy tej szkoły tworzymy centrum pszczelarskie. Jest tam dobrze wyposażone laboratorium. Uczniowie prowadzić będą w nim badania jakości miodu, życia pszczół, chorób związanych z ich funkcjonowaniem. Będzie tam też część multimedialna poświęcona pszczołom i pszczelarstwu. Rozwiązanie to zaimplementowaliśmy z Kleczy Dolnej, gdzie znajduje się Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Będziemy zachęcać całe rodzimy do zwiedzania naszego obiektu, w którym będą elementy edukacyjne i zabawowe – powiedział Janusz Siano, starosta prudnicki.

Zobacz także

2021-09-27, godz. 15:26 Piotr Woźniak o kopalni Turów, samorządowych uchwałach "antyLGBT", kongresie zjednoczeniowym Lewicy i o tym, że brakuje… - Gdybyśmy mieli bardziej spokojną i wyważoną politykę zagraniczną to nie mam wątpliwości, że lepiej by się negocjowało z Czechami, Niemcami i w ogóle… » więcej 2021-09-27, godz. 13:24 Tomasz Kostuś, poseł PO o urodzinach, teściowej, Opolskim Zespole Parlamentarnym i wyborach do Bundestagu. - Parlamentarzyści znaleźli się w mojej opinii w nieodpowiednim czasie w nieodpowiednim miejscu - powiedział poseł Tomasz Kostuś komentując obecność partyjnych… » więcej 2021-09-27, godz. 09:18 Renata Cygan, wicedyrektor WUP o rynku pracownika, dotacjach na założenie firmy i pracy sezonowej - Rynek pracownika mamy już od dłuższego czasu, nawet pandemia tego nie zmieniła - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego… » więcej 2021-09-24, godz. 20:37 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie wokół kopalni i elektrowni Turów i szczepieniach wśród młodych Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kacper Czubaszek z Młodej Lewicy i Kacper Kunstler z Młodej Prawicy. » więcej 2021-09-24, godz. 13:53 Europoseł PiS Anna Zalewska o pakiecie "Fit for 55", wyborach w Niemczech, sprawie kopalni i elektrowni Turów Gościem Południowej Loży była dziś europoseł LiS Anna Zalewska, z którą rozmawialiśmy o pakiecie klimatycznym "Fit for 55", wyborach w Niemczech i sprawie… » więcej 2021-09-24, godz. 08:53 Małgorzata Oleksiewicz z WFOŚiGW w Opolu o Czystym Powietrzu i Mojej Wodzie - Ponad 3700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu "Czyste powietrze" wpłynęło do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu… » więcej 2021-09-23, godz. 17:02 Debata "Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa" o wypaleniu zawodowym jako chorobie Wypalenie zawodowe od 1 stycznia przyszłego roku będzie uznawane za chorobę, co oznacza, że osoby mające objawy wypalenia zawodowego będą mogły od nowego… » więcej 2021-09-23, godz. 12:52 "Prosto z Sejmu" Magdalena Ogórek i Anna Zalewska - Sposób wydania decyzji ws. Turowa, jednoosobowy, arogancki, bez przeczytania bardzo szerokiej argumentacji jest dowodem na to, że w Brukseli nikogo nie obchodzi… » więcej 2021-09-22, godz. 11:51 Jolanta Smerkowska-Mokrzycka, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej o trwającym proteście pracowników ochrony zdrowia - Z ostatnich wiadomości jakie mam, wśród farmaceutów jest rozłam - powiedziała w Porannej Loży Radiowej Jolanta Smerkowska-Mokrzycka prezes Okręgowej… » więcej 2021-09-22, godz. 11:02 Zbigniew Kubalańca i Maksymilian Polis o III Opolskim Kongresie Młodzieży Gośćmi Popołudniowej Loży Radiowej byli dziś Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego oraz Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej
1920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »