Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-05-11, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach związanych z pszczelarstwem

O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla rolnictwa i produkcji żywności.
- Pszczoły w naszych pasiekach są w różnym stanie. Zima nas nie rozpieszczała. Mamy rejony, gdzie świetnie przeżyły. Są też miejsca, gdzie 30 procent pszczół nie doczekało wiosny. Problemem są opryski na polach. Dzisiejsze rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia chemią. Kwitną rzepaki i wczoraj już mieliśmy pierwszy przypadek, gdy rolnik wykonywał zabiegi agrochemiczne łamiąc przepisy. Na szczęście jest to margines ogółu rolników. Zdecydowana większość wie jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin, aby nie szkodzić pszczołom. Nieodpowiedni oprysk takim środkiem jest równie destrukcyjny dla pszczół jak oprysk środkiem owadobójczym. Rolnikowi grozi za to np. utrata unijnej dotacji – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach.

Gmina Głuchołazy jest ważnym, ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej.

- Od trzech lat bardzo mocno stawiamy na szkolenie. W ubiegłym roku ok. 250 pszczelarzy ukończyło naszą szkołę w Charbielinie. W tym roku, licząc tych co w czerwcu podejdą do egzaminu, będzie to kolejne 250 osób. Staliśmy się ośrodkiem znanym nie tylko w naszym województwie, ale i w ościennych województwach. Wiedzę o pszczołach poznają u nas ludzie nawet z Warszawy i z Rzeszowa. Pszczelarstwo jest modne. W tym roku założyliśmy „przedszkole pszczelarskie”. Taka osoba w naszych pasiekach przez rok poznaje wszystkie arkana pszczelarstwa. Za to nie bierzemy złotówki. Teraz otwieramy dzienne, pięcioletnie technikum pszczelarskie w Głuchołazach. Będzie to drugie takie technikum w Polsce - mówił Antoni Ożóg, który opowiedział też, jak od podstaw założyć swoją pasiekę.

Coraz popularniejsza jest apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym przedsięwzięcie finalizowane jest w Górach Opawskich.

- Mówi się, że każdy ul to jest taka aptek, z której odpowiednio korzystając możemy zastąpić kilku lekarzy. W wielu krajach południowych i wschodnich stosowane są domki apiterapii. Są w nich pszczoły oddzielone od człowieka. Leczenie polega na leżakowaniu i wdychaniu powietrza, które w ulu jest sterylnie czyste. Są tam związki, które niszczą grzyby, bakterie, a nawet wirusy. Taki domek będziemy mieli gotowy do końca maja. Stanie on w Pokrzywnej – poinformował prezes koła pszczelarzy w Głuchołazach.

W Prudniku powstaje edukacyjna pasieka. Ten innowacyjny projekt realizowany jest w szkole rolniczej, a związany jest z ochroną bioróżnorodności.

- W ramach środków unijnych pozyskaliśmy blisko milion złotych. Na bazie trochę zaniedbanego parku obok Zespołu Szkół Rolniczych tworzymy miejsce, w którym będą ule z hodowlą pszczół. Początkowo będzie to mała pasieka. Hodowlę mają prowadzić uczniowie techniku, do którego rozpoczynamy nabór. W budynku bursy tej szkoły tworzymy centrum pszczelarskie. Jest tam dobrze wyposażone laboratorium. Uczniowie prowadzić będą w nim badania jakości miodu, życia pszczół, chorób związanych z ich funkcjonowaniem. Będzie tam też część multimedialna poświęcona pszczołom i pszczelarstwu. Rozwiązanie to zaimplementowaliśmy z Kleczy Dolnej, gdzie znajduje się Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Będziemy zachęcać całe rodzimy do zwiedzania naszego obiektu, w którym będą elementy edukacyjne i zabawowe – powiedział Janusz Siano, starosta prudnicki.

Zobacz także

2021-10-01, godz. 09:12 Sławomir Kłosowski o walce z nielegalnymi niebezpiecznymi odpadami, opiece psychiatrycznej i przygotowaniach do walki… - Szara strefa w gospodarowaniu odpadami dotyczy głównie wyrzucania odpadów niebezpiecznych na prywatnych posesjach niezgodnie z prawem - powiedział w Porannej… » więcej 2021-09-30, godz. 16:06 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa o kolejnych etapach wdrażania pakietu mobilności i jego skutkach Kolejna część pakietu mobilności wejdzie w życie w lutym przyszłego roku. Przeanalizowano jakie to może przynieść zmiany i stwierdzono, że liczba pojazdów… » więcej 2021-09-30, godz. 13:09 Janusz Kowalski w "Prosto z Sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o likwidacji oddziału psychiatrii, polityce migracyjnej… - Kiedy jest pandemia koronawirusa i kiedy tysiące Polaków potrzebuje wsparcia służby zdrowia, także zdrowia psychicznego decyzja zarządu województwa (PO… » więcej 2021-09-30, godz. 09:05 Tomasz Gabor, radny sejmiku (SP, klub PiS) o powodach likwidacji oddziału psychiatrii w szpitalu w Opolu - Pan dyrektor szukał lekarzy w portalach społecznościowych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Tomasz Gabor, radny sejmiku województwa opolskiego z klubu… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Paweł Masełko o "Super Powiecie", finansach powiatu, rozbudowie szpitala w Kędzierzynie - Koźlu Kozielski szpital a covid 19, obrady Związku Powiatów Polskich, a także inwestycje i finanse powiatu - to tematy jakie poruszyliśmy z gościem Popołudniowej… » więcej 2021-09-29, godz. 13:56 Małgorzata Rabiega, wiceprezes Zakładu Komunalnego w Opolu o tym dlaczego miasto nie chce zgodzić się na rozszerzenie… Firma Remondis odbierająca odpady w Opolu chce zwiększyć zakres swojej działalności, planuje zbierać odpady niekomunalne spoza Opola, magazynować je i przekazywać… » więcej 2021-09-29, godz. 09:54 Piotr Cywiński dziennikarz specjalizujący się w polityce międzynarodowej i stosunkach polsko-niemieckich o obecnej… - Angela Merkel była przeciw wszystkiemu, co usiłował podjąć rząd Prawa i Sprawiedliwości i bezprecedensowo wspierała opozycję w Polsce - powiedział… » więcej 2021-09-28, godz. 17:34 Magazyn Międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia Spięcie (28.09.2021) Wybory w Niemczech i ich skutki dla Polski, a także sytuacja we Francji - przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i obecnie: po anulowaniu kontraktu na… » więcej 2021-09-28, godz. 14:36 "Co tam Panie w polityce" prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W programie "Co tam Panie w polityce?" w ramach audycji Loża Radiowa, o najsłynniejszych 50. urodzinach tego roku, czyli jaka jest skala winy Mazurka oraz o… » więcej 2021-09-28, godz. 08:57 Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku i lider MN w województwie o pracach sejmiku, rezolucji ws. traktatów polsko-niemieckich… Likwidacja oddziału psychiatrii dla dorosłych "C" w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Opolu staje się faktem. Na dzisiejszej (28.09) sesji sejmiku radni… » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »