Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy…
2021-05-11, 17:14 Autor: Jan Poniatyszyn

Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach i Janusz Siano, wicestarosta prudnicki, o ciekawych przedsięwzięciach związanych z pszczelarstwem

O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
O rozwoju pszczelarstwa i innowacyjnym projekcie edukacyjnym pasieki w pewnej szkole rolniczej rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w Popołudniowej Loży Radiowej [fot. https://pixabay.com/pl]
W naszym ekosystemie pszczoły oraz inne owady pełnią znaczącą rolę. Zapylają blisko 80 procent roślin w Polsce. Żywotność pszczół jest ważna dla rolnictwa i produkcji żywności.
- Pszczoły w naszych pasiekach są w różnym stanie. Zima nas nie rozpieszczała. Mamy rejony, gdzie świetnie przeżyły. Są też miejsca, gdzie 30 procent pszczół nie doczekało wiosny. Problemem są opryski na polach. Dzisiejsze rolnictwo nie jest w stanie funkcjonować bez wsparcia chemią. Kwitną rzepaki i wczoraj już mieliśmy pierwszy przypadek, gdy rolnik wykonywał zabiegi agrochemiczne łamiąc przepisy. Na szczęście jest to margines ogółu rolników. Zdecydowana większość wie jak prawidłowo stosować środki ochrony roślin, aby nie szkodzić pszczołom. Nieodpowiedni oprysk takim środkiem jest równie destrukcyjny dla pszczół jak oprysk środkiem owadobójczym. Rolnikowi grozi za to np. utrata unijnej dotacji – powiedział Antoni Ożóg, prezes Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach.

Gmina Głuchołazy jest ważnym, ogólnopolskim centrum edukacji pszczelarskiej.

- Od trzech lat bardzo mocno stawiamy na szkolenie. W ubiegłym roku ok. 250 pszczelarzy ukończyło naszą szkołę w Charbielinie. W tym roku, licząc tych co w czerwcu podejdą do egzaminu, będzie to kolejne 250 osób. Staliśmy się ośrodkiem znanym nie tylko w naszym województwie, ale i w ościennych województwach. Wiedzę o pszczołach poznają u nas ludzie nawet z Warszawy i z Rzeszowa. Pszczelarstwo jest modne. W tym roku założyliśmy „przedszkole pszczelarskie”. Taka osoba w naszych pasiekach przez rok poznaje wszystkie arkana pszczelarstwa. Za to nie bierzemy złotówki. Teraz otwieramy dzienne, pięcioletnie technikum pszczelarskie w Głuchołazach. Będzie to drugie takie technikum w Polsce - mówił Antoni Ożóg, który opowiedział też, jak od podstaw założyć swoją pasiekę.

Coraz popularniejsza jest apiterapia, czyli leczenie miodem oraz innymi produktami pszczelimi. Związane z tym przedsięwzięcie finalizowane jest w Górach Opawskich.

- Mówi się, że każdy ul to jest taka aptek, z której odpowiednio korzystając możemy zastąpić kilku lekarzy. W wielu krajach południowych i wschodnich stosowane są domki apiterapii. Są w nich pszczoły oddzielone od człowieka. Leczenie polega na leżakowaniu i wdychaniu powietrza, które w ulu jest sterylnie czyste. Są tam związki, które niszczą grzyby, bakterie, a nawet wirusy. Taki domek będziemy mieli gotowy do końca maja. Stanie on w Pokrzywnej – poinformował prezes koła pszczelarzy w Głuchołazach.

W Prudniku powstaje edukacyjna pasieka. Ten innowacyjny projekt realizowany jest w szkole rolniczej, a związany jest z ochroną bioróżnorodności.

- W ramach środków unijnych pozyskaliśmy blisko milion złotych. Na bazie trochę zaniedbanego parku obok Zespołu Szkół Rolniczych tworzymy miejsce, w którym będą ule z hodowlą pszczół. Początkowo będzie to mała pasieka. Hodowlę mają prowadzić uczniowie techniku, do którego rozpoczynamy nabór. W budynku bursy tej szkoły tworzymy centrum pszczelarskie. Jest tam dobrze wyposażone laboratorium. Uczniowie prowadzić będą w nim badania jakości miodu, życia pszczół, chorób związanych z ich funkcjonowaniem. Będzie tam też część multimedialna poświęcona pszczołom i pszczelarstwu. Rozwiązanie to zaimplementowaliśmy z Kleczy Dolnej, gdzie znajduje się Interaktywne Centrum Pszczelarstwa Apilandia. Będziemy zachęcać całe rodzimy do zwiedzania naszego obiektu, w którym będą elementy edukacyjne i zabawowe – powiedział Janusz Siano, starosta prudnicki.

Zobacz także

2021-10-06, godz. 12:32 Burmistrz Jerzy Wrębiak o obwodnicy Brzegu, mieszkalnictwie, podwyżkach za śmieci i niełatwych relacjach z radnymi Gościem samorządowej odsłony Południowej Loży Radiowej był dziś Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. Rozmawialiśmy m.in. o opóźnieniach w budowie obwodnicy… » więcej 2021-10-06, godz. 09:08 Marcin Laskowski o proteście ratowników medycznych w dwóch szpitalach w Opolu - Obecnie brakuje 17-tu ratowników z 20 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, w Szpitalu Wojewódzkim zwolnienia L4 przedstawiło 4 ratowników - Marcin Laskowski… » więcej 2021-10-04, godz. 11:09 Aleksandra Szubryt o warsztatach Majsterkowicz 2.0 - Postanowiliśmy zrobić warsztaty dla osób, które chciałyby nauczyć się naprawiać sprzęty elektroniczne - powiedziała Aleksandra Szybryt w Popołudniowej… » więcej 2021-10-05, godz. 13:32 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Aneta Skomorowska-Kobza We wtorkowym cyklu Piotr Gociek skomentował niewpuszczenie Rafała Ziemkiewicza do Wielkiej Brytanii. Powód, jaki podano dziennikarzowi odmawiając mu wjazdu… » więcej 2021-10-05, godz. 08:53 Prof. Marek Masnyk, rektor UO o maseczkach na zajęciach, paszportach covidowych, planach na ten rok akademicki i sytuacji… - Mam nadzieję, że nauka stacjonarna będzie trwała jak najdłużej - powiedział w Porannej Loży Radiowej prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2021-10-04, godz. 17:30 Ryszard Galla, poseł MN o tym, dlaczego w Sejmie bronił zamknięcia oddziału psychiatrycznego w szpitalu w Opolu - Od lat uczestniczę w pracach rady społecznej szpitala jako przewodniczący i wiem, że powody zamknięcia jednego z trzech oddziałów to niedofinansowanie… » więcej 2021-10-04, godz. 11:08 Violetta Porowska o opolskiej psychiatrii, przedłużeniu stanu wyjątkowego i Funduszu Sprawiedliwości - Oceniam tę decyzję absolutnie negatywnie. Psychiatria jest jedną z tych specjalizacji, która jest absolutnie konieczna i potrzebna. Złożę do marszałka… » więcej 2021-10-04, godz. 09:44 Szymon Ogłaza, wicemarszałek województwa o strategii regionu, psychiatrii i śmieciach - Stawiamy na jakość życia - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon Ogłaza, radny sejmiku i członek zarządu regionu. Po południu odbędzie się specjalna… » więcej 2021-10-01, godz. 17:44 Młodzieżowa Loża Radiowa o przedłużeniu stanu wyjątkowego i apelu radnych Opola ws. zmian w oświacie Goścmi Młodzieżowej Loży byli dziś Grzegorz Krukowski (Forum Młodych PiS) i Kacper Jungowski (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-10-01, godz. 13:56 Radni Opola Piotr Mielec i Michał Nowak o stadionie, zmianach w oświacie i składowisku odpadów na ul. Podmiejskiej Gośćmi Południowej Loży byli dziś radni Opola: Piotr Mielec z klubu prezydenta i Michał Nowak z klubu PiS. Rozmawialiśmy o tematach wczorajszej sesji rady… » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »