- Przypominam, że w 2019 roku Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów z programem, który jasno stwierdzał, że nie ma zgody na to, żeby w UE przyjmować programy, które zaostrzają politykę klimatyczną i uderzają w polskie bezpieczeństwo - dodał. Zaznaczył też, że zgoda na niemiecki Green Deal, zaostrzenie do 55% celów redukcyjnych wprost uderzają w województwo opolskie. - Elektrownia Opole miałaby za chwilę przestać funkcjonować, uderza też w Azoty w Kędrzierzynie-Koźlu. Chemia płaci najwyższe stawki za uprawnienie do emisji CO2 - koszty wzrosły o 50% w ciągu ostatnich 14 miesięcy, a to powoduje, że jest coraz mniej pieniędzy w takich firmach. Kolejna rzecz to cementownie - taki energochłonny przemysł będzie się zwijał, bo nie wytrzyma konkurencji.
- Solidarna Polska jest za częściową transformacją energetyczną w oparciu o polski węgiel. Jeśli chcemy dbać o czyste powietrze, to inwestujmy w instalacje, które będą wyłapywały CO2, ale nie walczmy z surowcem.
Rozmawialiśmy także o przygotowywanym przez rząd programie Nowy Polski Ład. Zaakceptowany już został przez kierownictwo PiS, ustalana jest data jego prezentacji.
- Nie znam takiego programu jak Nowy Polski Ład - stwierdził wiceminister Janusz Kowalski. - Ani PiS, ani Porozumienie ani moja partia Solidarna Polska, a my zapewniamy większość dla rządu, nie omawiała żadnego szczegółowego rozwiązania związanego z nowym programem.
Mariusz Gosek skierował interpelację dotyczącą realizacji Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej Planem Morawieckiego z 2017 roku.
- Rozumiem intencje pana posła w taki sposób, że wiarygodność jest wartością, która zawsze była na sztandarach Zjednoczonej Prawicy. Skoro dzisiaj obowiązuje Strategia na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, skoro obiecaliśmy Polakom osiągnięcie pewnych wskaźników, to rozumiem, że pan poseł chce te wskaźniki poznać - mówił Janusz Kowalski.
Poruszyliśmy także temat reformy Kodeksu spółek handlowych.
- To największa reforma systemowa od 20 lat. Chcemy wprowadzić najnowocześniejsze przepisy prawa koncernowego i holdingowego, które pozwolą jeszcze szybciej rozwijać się - wyjaśnił gość Poranne Loży Radiowej.
Prace nad reformą dobiegają końca, trwają ostatnie uzgodnienia z resortami na poziomie KPRM.