Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Bartosz Kuświk i Zbigniew Bereszyński o odtajnionym…
2017-01-25, 14:17 Autor: Marek Świercz

Bartosz Kuświk i Zbigniew Bereszyński o odtajnionym zasobie akt zastrzeżonych Instytutu Pamięci Narodowej [FILM]

Bartosz Kuświk i Zbigniew Bereszyński o tzw. zbiorze zastrzeżonym
- Zbiór zastrzeżony był swoistym kuriozum. IPN go przechowywał, ale nie miał do niego dostępu - tak o odtajnionym właśnie zbiorze akt zastrzeżonych - mówił w Loży Radiowej dr Bartosz Kuświk, naczelnik opolskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. Zdaniem Zbigniewa Bereszyńskiego, historyka z Instytutu Śląskiego, odtajnione akta będą dla historyków ciekawym źródłem informacji, ale raczej dopełniających znane już fakty. - Choć dopóki nie zostaną przeanalizowane, niczego nie można przesądzać - dodaje.
Przed ujawnieniem wykazu około 6 500 teczek spekulowano, że może się w nich kryć jakaś polityczna bomba. Pierwsze reakcje są jednak bardzo ostrożne. Kuświk przypomina jednak, że na ujawnienie czeka jeszcze około 4 300 kolejnych teczek z zasobu zastrzeżonego przez szefów tajnych służb, gdy ich akta były przenoszone do utworzonego właśnie IPN-u.

Co znajduje się w tym zbiorze? Zdaniem Kuświka trudno o precyzyjne wyliczenie, bo mogą to być dokumenty bardzo różne, od akt funkcjonariuszy przez teczki tajnych współpracowników po teczki kandydatów po TW. Bereszyński zaznacza jednak przy tym, że dopiero analiza akt pozwala stwierdzić, czy TW naprawdę współpracował czy tylko symulował współpracę.

Kto będzie mógł zajrzeć do odtajnionych dokumentów? Mamy tu cztery kategorie. Każdy obywatel może sprawdzić, czy w aktach jest jego teczka, może też domagać się dostępu do akt osoby publicznej. Do wszystkich teczek dostęp uzyskają naukowcy (jeżeli nie są pracownikami samodzielnymi, czyli co najmniej doktorami habilitowanymi, muszą mieć rekomendację takiego naukowca) oraz dziennikarze. Muszą jednak sprecyzować cel tych swoich badań.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »