Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Likwidacja szkoły w Nowej Cerekwi [INTERWENCJA]
2023-04-19, 12:37 Autor: Grzegorz Frankowski, Agnieszka Stefaniak

Likwidacja szkoły w Nowej Cerekwi [INTERWENCJA]

Zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabaya]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. pixabaya]
Mieszkańcy Chróścielowa w gminie Kietrz czują się oszukani postępowaniem Kazimierza Głowackiego. Jak informują z inicjatywy prezesa Klubu ''Rodło'' złożyli podpisy pod petycją do starostwa głubczyckiego oraz gminy Kietrz i Branice z prośbą o remont drogi z Nowej Cerekwi do Chróścielowa, a ich podpisy zostały zinterpretowane jako wyrażenie woli, żeby dzieci z ich miejscowości zaczęły uczęszczać do szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi. Co było nieprawdą. Tematem zajęli się Agnieszka Stefaniak i Grzegorz Frankowski.
W lutym bieżącego roku na sesji rady miasta w Kietrzu podjęto uchwałę o likwidacji placówki po zakończeniu tego roku szkolnego. Powodem takiej decyzji samorządu w równym stopniu był niż demograficzny, jak i odchodzenie dzieci do szkół spoza gminy. W kolejnych miesiącach w obronie szkoły, między innymi z inicjatywy Kazimierza Głowackiego, zaczęto zbierać podpisy wśród mieszkańców. W podstawówce odbyło się też spotkanie z opolskim kuratorem oświaty Michałem Siekiem i posłanką PiS Violettą Porowską.
- Było to czyste fałszerstwo można tak powiedzieć ze strony pana Głowackiego, który posłużył się mieszkańcami Chróścielowa i podłożył w swoim niecnym celu te podpisy pod petycją, że chcemy oddawać dzieci do Nowej Cerekwi do szkoły. Nigdy nie powinno dochodzić do takich sytuacji, że ktoś podpisuje się pod jakąś rzeczą, a wykorzystuje się to w innym celu. Pan Głowacki jest to mieszkaniec, który wyjechał wiele lat temu do Niemiec, wraca w pewnym momencie i chce komuś z Chróścielowa układać życie - mówi Edward Kowaczek
Edward Kowaczek
- Powiem tylko, że byłam niesłychanie zaskoczona kiedy na jednym ze spotkań dotyczących szkoły w Nowej Cerekwi pan Głowacki powiedział, że zebrał 150 podpisów za utrzymaniem szkoły w sąsiedniej miejscowości, mianowicie w Chróścielowie. To mnie zaskoczyło ponieważ Chróścielów ma dosłownie rzut beretem do Nasiedla, a tam funkcjonuje szkoła. Jest to jakiś rodzaj manipulacji, której dokonał pan Głowacki. Po co? Nie wiem. Czy dla dobra dzieci? Nie mam pewności. Nie będę oceniać etyki i moralności tego pana - dodaje Dorota Przysiężna-Bator, burmistrz Kietrza.
Dorota Przysiężna-Bator, burmistrz Kietrza
Kazimierz Głowacki odpiera zarzuty i twierdzi, że nikt przez niego nie został wykorzystany.
- Ludzie, którzy cały czas optowali za tym, żeby szkoła w Nowej Cerekwi została zlikwidowana teraz wykorzystują różne nieporozumienia i buntują wszystkich ludzi wokół siebie. Jest logiczne, że szkoła w Nowej Cerekwi, która została uratowana na pewno przydałaby się dla wszystkich dzieci w sąsiednich miejscowościach, miedzy innymi są to: Rogożany, Kozłówka i tym bardziej Chróścielów. Taka była rozmowa. Taka była też propozycja, tych co zbierali te podpisy. Teraz nie wiem, co się stało, że zaczęli zmieniać zdanie - twierdzi Kazimierz Głowacki.
Kazimierz Głowacki
- Jeżeli ktokolwiek ma jakąkolwiek wiedzę na temat tego, że podpisy kogokolwiek były zbierane np. w złej intencji, albo złej sprawie czy wręcz fałszowane, to jedynym organem wyjaśniającym taką sprawę jest prokuratura. Podstawowym powodem unieważnienia decyzji (red. dotyczącej likwidacji szkoły podstawowej w Nowej Cerekwi) był brak dopełnienia obowiązujących procedur powiadamiania wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do tej szkoły o likwidacji tej szkoły. W związku z tym, wobec bardzo licznych orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, które nie pozostawiają żadnej wątpliwości, że w tego typu przypadkach wszyscy rodzice muszą zostać poinformowani. Tutaj w korespondencji z Urzędem Gminy w Kietrzu, wydział prawny nie miał pewności co do powiadomienia wszystkich rodziców o likwidacji szkoły. Nie pozostawało mi nic innego, jak tylko podpisać decyzję unieważniającą likwidację tejże szkoły. W związku z tym, ta szkoła w przyszłym roku szkolnym będzie funkcjonowała jako normalna placówka oświatowa - mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski
12

Zobacz także

2024-05-06, godz. 17:17 Czy wolno firmie pobierać opłaty za telewizję w szpitalach i co zrobić, jak jest awaria? [INTERWENCJA] „Leżę w szpitalu w Opolu. Wrzuciłam pieniążki, żeby obejrzeć telewizor, ale niestety skrzynka jest pełna pod telewizorem, a firma, czyli serwis nie odpowiada… » więcej 2024-05-02, godz. 08:51 Parkujesz, dostajesz mandat i potem wezwanie przedsądowe. Czy można coś z tym zrobić? [INTERWENCJA] Wracamy do tematu parkowania na osiedlu Koszyka w Opolu. Przypomnijmy, że w styczniu zgłosił się do nas słuchacz, który samochodem stanął przed blokiem… » więcej 2024-04-30, godz. 21:18 Wybory samorządowe za nami, a plakaty czasem jeszcze wiszą. Czy to legalne? [INTERWENCJA] „Dzwonię w sprawie plakatów wyborczych. W szczególności tu na terenie gminy Niemodlin dosyć dużo jeszcze wisi. Ja już to zgłaszałem, ale nadal wiszą… » więcej 2024-05-02, godz. 14:20 Historia mieszkanki Ośrodka Readaptacji Społecznej „Szansa” [INTERWENCJA] Tematu do tej audycji dostarczyła nam słuchaczka pisząca do naszej redakcji list, w którym opisuje, że jest matką pięciorga dzieci, od kilku lat mieszka… » więcej 2024-04-29, godz. 19:40 Brak schronów w mieście, katastrofalny stan obrony cywilnej i co warto spakować do plecaka ewakuacyjnego [INTERWENC… Schrony – o nich już rozmawialiśmy w jednym z magazynów interwencyjnych. To oczywiście po tym, jak zwrócili się do nas słuchacze z pytaniem, gdzie się… » więcej 2024-04-26, godz. 15:02 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni przy ul. Kościuszki w Opolu [INTERWENCJA] W magazynie interwencyjnym często skupiamy się na konkretnym problemie, który może występować w różnych miejscach. Tym razem byliśmy w jednym miejscu… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 Ścieżki rowerowe w mieście okiem rowerzystów i MZD w Opolu [INTERWENCJA] Tym razem w magazynie interwencyjnym Radia Opole o ścieżkach rowerowych. Dzwonią do nas słuchacze, którzy mają uwagi, co do panującego na nich porządku… » więcej 2024-04-23, godz. 17:07 Fatalny stan ulicy i chodników zgłaszają mieszkańcy ul. Łąkowej w Opolu [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji Ulica Łąkowa to odnoga ulicy Spychalskiego w Opolu, gdzie znajduje się supermarket i wysokie bloki. Do naszej redakcji zgłosił się pan Tomasz, mieszkaniec… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 "To jest jakiś absurd" - tak mieszkańcy Pasieki komentują prace budowlane na dzielnicy. Czy jest szansa na korektę?… Z tematem zgłosili się do nas mieszkańcy Wyspy Pasieka w Opolu, wskazując, że w centralnym punkcie budowanego chodnika, który powstaje w sąsiedztwie remontowanego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:55 Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni. "Cały czas są wibracje" [INTERWENCJA] - posłuchaj całej… Hałas, zapylenie, wstrząsy powodujące pęknięcia. Mieszkańcy Szymiszowa skarżą się na działalność kopalni kamienia wapiennego, która znajduje się… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »