Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Drzewa kontra plany inwestycyjne na Solowni w Zdzieszowicach…
2023-04-06, 13:31 Autor: Agnieszka Stefaniak

Drzewa kontra plany inwestycyjne na Solowni w Zdzieszowicach [INTERWENCJA]

Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Drzewa na Solowni [fot. Agnieszka Stefaniak]
Czy naprawdę trzeba wyciąć wieloletnie drzewa, aby zrealizować inwestycję? Nowa droga powiatowa ma mieć 6 metrów szerokości, powstanie też ścieżka pieszo-rowerowa. Drzewa na Solowni w Zdzieszowicach w większości są w złym stanie. - Usuniemy część drzewostanu, ale powstaną nowe nasadzenia - zapewnia wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla. To odpowiedź na interwencję działaczy Stowarzyszenia Siedlisko, którzy walczą o ocalenie kilkudziesięciu wieloletnich klonów rosnących wzdłuż drogi do przeprawy promowej.
- Drzewa były sadzone z zamysłem, w tak uprzemysłowionym mieście (Zdzieszowice). One są bardzo ważne, rosły wiele lat. Na początku, gdy były posadzone, dbano o nie. Zadbano również o to, aby nie kolidowały z jezdnią. Po wielu latach zaprzestano ich pielęgnacji i zaczęły one niszczeć. Mam wrażenie, że nie traktuje się ich jako infrastruktury zielonej. Tak jak o znaki drogowe tak i o drzewa trzeba dbać. Drzewa na Solowni tworzą aleję, są to piękne klony jawory i powinniśmy je zachować. Chcemy zrobić ścieżkę rowerową dla ludzi, bez drzew? Drzewa są na tyle wartościowe, że za naszego życia, my nie będziemy mieli dostępu do takich okazów. One późno osiągają dojrzałość, w stosunku do życia człowieka. Jeżeli wytnie się jedno drzewo, to drugie nie urośnie tak szybko. To są drzewa, które mają osiemdziesiąt, czy nawet sto lat! - Twierdzi pan Marek Zarankiewicz, działacz Stowarzyszenia Siedlisko.
Marek Zarankiewicz
Próbowaliśmy się dogadać. 18 sierpnia 2020 roku, odbyło się spotkanie powołania grupy doradczej, która miałaby pomóc w realizacji tego zadania. Chcieliśmy wytyczyć jakieś wskazówki dla projektanta, aby stworzyć sensowny projekt. Niestety grupa jak została powołana tak szybko została zlikwidowana. Wystąpiłem do Starostwa Powiatowego o udostępnienie projektu tej inwestycji i tam w trasie przebiegu ścieżki drzewa znajdowały się na ścieżce rowerowej i tu pojawiły się pytania co z nimi się stanie? Dlaczego ta droga jest tak szeroka i dlaczego drzewa są do wycinki? To były jeszcze wtedy pytania. - Opowiada członek Grupy Koncepcyjnej pan Marek.
Działacz Stowarzyszenia Siedlisko, pan Marek
- Trasa będzie przebudowana zgodnie z przepisami. Z tytułu rekompensaty wyciętych drzew, powiat nasadzi 45 klonów, a przy terenie samego promu będą też nasadzone drzewa i rośliny miododajne. - Przekazuje wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla.
Wicestarosta krapkowicki Sabina Gorzkulla
Pytana o termin inwestycji, wicestarosta powiatu krapkowickiego odpowiada: Środki zewnętrzne, które pozyskaliśmy na inwestycję, obligują nas do tego, aby w maju rozpoczęła się procedura przetargowa.
- Od stycznia minęły prawie trzy miesiące. Starostwo Powiatowe umówiło się z nami na takie spotkanie, oczywiście wzięło nas po uwagę i też mamy wrażenie, że nie ma złych zamiarów, ale dlaczego nie chcą usiąść przy jednym stole i uzgodnić kompromis? To jest traktowanie nas niepoważnie, zwłaszcza że jesteśmy stroną w postępowaniu. Robimy inwestycję, która jest zrobiona dla społeczeństwa, a społeczeństwo o tym nie wie. Dlaczego nie daje się na wokandę takiego projektu i jego się przez dwa, trzy, pięć miesięcy wałkuje (red. sprawdza się)? - Strona postępowania Stowarzyszenie Siedlisko
Strona postępowania Stowarzyszenie Siedlisko
Pan Marek w rozmowie z naszą reporterką Agnieszką Stefaniak, podsumowuje jednym bardzo ważnym zdaniem. Mianowicie, odnosi on wrażenie, iż pomimo jego kolejnych pomysłów oraz rozwiązań w celu pogodzenia współczesnej technologii budowlanej z bytującym drzewem - naturą, to nikt go nie chce słuchać.
12

Zobacz także

2024-10-03, godz. 13:00 "Ja tu mieszkam tyle lat, ile żyję, czyli 64 lata i nigdy nic tu nie było robione!". Problem nawierzchni przy ulicy… Mieszkańcy bloku przy ulicy Dekabrystów w Opolu borykają się z fatalnym stanem nawierzchni i dziurami, które zagrażają ich bezpieczeństwu. Pani Mariola… » więcej 2024-10-02, godz. 12:55 Jak skutecznie dochodzić roszczeń w obliczu powodzi? Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu polisy ubezpieczeniowej?… W magazynie interwencyjnym Radia Opole gościliśmy mecenasa Artura Rudzińskiego, który podzielił się kluczowymi informacjami na temat zawierania umów ubezpieczeniowych… » więcej 2024-10-01, godz. 13:17 Paczków po powodzi. Działania samorządu w obliczu wielkiej wody i plany zapobiegawcze na przyszłość [INTERWENCJA] W dzisiejszym Magazynie interwencyjnym Radia Opole badaliśmy sytuację po powodzi w Paczkowie. Władze samorządowe na czele z burmistrzem Arturem Rolką podejmują… » więcej 2024-09-30, godz. 13:50 Dlaczego mieszkańcy Nysy, pomimo ostrzeżeń nie poddali się ewakuacji? [INTERWENCJA] W obliczu stanu powodziowego w Nysie, członkowie Stowarzyszenia Proobronnego 4 Regimentu zmobilizowali swoje siły, aby pomóc mieszkańcom w kryzysowej sytuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 14:16 Problem rowu melioracyjnego przy ulicy Stawowej w Opolu oraz sytuacja po powodzi w rejonie Kopy Biskupiej [INTERWENCJA] W dzisiejszym programie interwencyjnym zajęliśmy się dwoma tematami. Pierwszym był zaniedbany rów melioracyjny przy ulicy Stawowej w Opolu, który nie spełnia… » więcej 2024-09-26, godz. 15:40 "Dla nas to jest naprawdę bardzo krzywdzące" - opowiada lokatorka mieszkania komunalnego w Namysłowie [INTERWENCJA] Na sporą skalę podwyżek skarżą się mieszkańcy lokali komunalnych w Namysłowie. Zawsze starami się pomagać słuchaczom zgłaszającym interwencję, ale… » więcej 2024-09-25, godz. 18:01 Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych [INTERWENCJA] Zalane uprawy na terenach nieubezpieczonych - to wielkie nieszczęście dla rolników. W Niewodnikach w powiecie opolskim wylał Potok Prószkowski i zostały… » więcej 2024-09-24, godz. 17:00 „Nasi psycholodzy dojeżdżają do osób znajdujących się w potrzebie” – mł. asp. Ewelina Karpińska z KWP w Opolu… W magazynie interwencyjnym tym razem o tych, którzy interweniują, którzy pomagają w sytuacjach, kiedy pojawia się zagrożenie i którzy pomagając - też… » więcej 2024-09-23, godz. 14:52 "Zmęczenie współczuciem dotyczy wszystkich, którzy niosą pomoc i są świadkami dramatu powodzian" - Bogusława M… Powodzianom pomoc niesie wiele osób: strażacy, żołnierze, policjanci, ale i wolontariusze, czy też pracownicy pomocy społecznej. Oni też mierzą się z… » więcej 2024-09-20, godz. 19:54 "Chleba i wody, tego mamy już pod dostatkiem, w tej chwili jest ogromna fala sprzątania i najwięcej zapytań mamy o… Caritas Diecezji Opolskiej uruchomił zbiórkę finansową dla powodzian, dodatkowo organizuje Parafialne i Szkolne Zespoły Pomocy Powodzianom, gdzie można dostarczać… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »