Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » ZUS odmawia choremu prawa do renty z tytułu niezdolności…
2023-03-29, 13:47 Autor: Krzysztof Dobrowolski

ZUS odmawia choremu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy [INTERWENCJA]

ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Niezdolność do pracy i problem związany z pobieraniem renty – w tej sprawie telefonicznie poprosił o interwencję słuchacz Radia Opole. Pan Adam, który choruje na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, skierował do nas prośbę o rozwiązanie problemu w przedmiocie jego rzekomej zdolności do pracy. Poddaliśmy więc konfrontacji orzeczenie z przewodniczącą komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a zarazem lekarzem medycyny pracy, pani Barbarze Kimiak.
- Dzień dobry, mam problem z ZUS-em, gdyż pobieram rentę socjalną, a po śmierci taty dowiedziałem się, że mogę pobierać rentę rodzinną, ale niestety ZUS stwierdził, że byłem zdolny przed 16 rokiem życia do pracy, więc odmawia przyznania tej renty. Chciałbym za państwa pośrednictwem próbować skontaktować się z jakimś lekarzem okulistą, ponieważ pani orzecznik, która nie jest lekarzem okulistą stwierdziła, że byłem zdolny do pracy. A ja choruję na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Mówi słuchacz zgłaszający interwencję, pan Adam.
Słuchacz zgłaszający interwencję, pan Adam
- Tutaj sprawa dotyczy dwóch wniosków (z tego co do tej pory się dowiedziałam). Petenci jako pierwszy, zazwyczaj składają wniosek o rentę socjalną. Jest to podyktowane tym, że z powodu swojej choroby w młodości, która zaczęła się w młodości lub dzieciństwie, po ukończeniu etapu edukacyjnego nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej - to jest ten moment, w którym należy złożyć wniosek o rentę socjalną. I w przypadku pana Adama ta sytuacja miała miejsce. Natomiast po zmarłej osobie najbliższej, osoba która już pobiera rentę socjalną (lub jej nie pobiera) składa wniosek o rentę rodzinną, i tu pojawia się ustanowienie prawa do świadczenia renty rodzinnej. W przypadku pana Adama postępowanie orzecznicze w ZUS-ie zakończyło się wydaniem orzeczenia, które skutkowało decyzją odmowną. Nie są znane mi szczegóły wydania tej decyzji, ale aby została orzeczona renta rodzinna muszą zostać spełnione dwie przesłanki: petent musi być całkowicie uznany za niezdolnego do pracy oraz ta niezdolność musi powstać w określonym czasie (a więc zazwyczaj przed 16 rokiem życia). Te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie, aby można było skutecznie wydać decyzję o przyznaniu renty rodzinnej. Mówi Barbara Kimiak z ZUS-u.
Barbara Kimiak, przewodnicząca komisji lekarskiej ZUS
- Pan nie wniósł odwołania do komisji lekarskiej i poczekał na decyzję ZUS-u. Pyta przewodnicząca komisji lekarskiej ZUS-u. - Tak, odpowiada twierdząco pan Adam. - Dlatego właśnie, decyzja ZUS-u była dla pana negatywna, ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy nie powstała w określonym czasie, który wymienia organ rentowy. I co pan dalej zrobił z tą sytuacją? Pyta dalej pani Barbara Kimiak. - Dwa dni później napisałem odwołanie do sądu pracy, po czym sąd okręgowy je odrzucił. Napisałem więc odwołanie do komisji lekarskiej, po czym został mój wniosek odrzucony bez powołania lekarza biegłego. Odpowiada pan Adam. - Skoro sąd nie przyjął sprawy i ją odrzucił, to jedyne co pan może i powinien zrobić to ponownie złożyć wniosek o ustalenie renty rodzinnej. I w tym momencie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy pana sprawę. Radzi pani Barbara Kimiak, przewodnicząca komisji lekarskiej ZUS-u oraz lekarz medycyny pracy.
Konfrontacja pana Adama z przedstawicielką ZUS-u Barbarą Kimiak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-06-21, godz. 14:45 Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA] Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat… » więcej 2024-06-19, godz. 15:10 Obrzeżek gołębi - jakie zagrożenia niesie ze sobą i jak się go ustrzec? [INTERWENCJA] Problem gołębi powraca – to w kontekście zagrożeń, jakie niesie ich obecność w naszym bliskim otoczeniu. Okazuje się, że zanieczyszczanie odchodami… » więcej 2024-06-18, godz. 13:22 "Tu się nie da żyć". Mieszkańcy bloku przy ul. Armii Krajowej w Opolu apelują o ekrany dźwiękochłonne [INTERWE… - Tu się nie da spokojnie żyć. Musimy mieć non stop zamknięte okna - skarży się pan Andrzej, mieszkaniec bloku przy ul. Armii Krajowej 5 w Opolu. Powodem… » więcej 2024-06-17, godz. 12:48 Ptakobójczy proceder na opolskim Śródmieściu [INTERWENCJA] Rok temu alarmowaliśmy o niepokojącym zjawisku – ptaki, które masowo rozbijały się o szyby budynków. Mimo upływu czasu, sytuacja nie uległa poprawie… » więcej 2024-06-07, godz. 13:36 Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? [INTERWENCJA] Dlaczego psy i koty mogą podróżować autokarem, a szynszyle nie? To pytanie zadaje jedna z naszych słuchaczek, która chciała z gryzoniem przemieścić się… » więcej 2024-06-06, godz. 13:14 Namysłowski plac zabaw kością niezgody mieszkańców [INTERWENCJA] W samym sercu osiedla przy ulicy Reymonta w Namysłowie, wśród otaczających go bloków, powstał nowy plac zabaw. Owo miejsce stało się ulubionym punktem… » więcej 2024-06-05, godz. 14:32 Policja poszukuje sprawcy okrutnego postrzelenia kotki w Starych Siołkowicach [INTERWENCJA] Na początku maja w Starych Siołkowicach doszło do tragicznego zdarzenia – kotka opiekująca się piątką młodych kociaków nagle zniknęła. Jakiś czas… » więcej 2024-06-04, godz. 13:02 Dramatyczna sytuacja w Walcowni Rur "Andrzej" [INTERWENCJA] Hutnicy Walcowni Rur "Andrzej" w Zawadzkiem oraz związkowcy z NSZZ Solidarność Śląska Opolskiego walczą o miejsca pracy i swój byt. Dziś (4.06) odbywa… » więcej 2024-06-03, godz. 12:20 Brak udogodnień dla niepełnosprawnych w Skoroszycach: Jakie działania podejmuje urząd? [INTERWENCJA] Zgodnie z ustawą każdy obiekt użyteczności publicznej musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak nie wszystkie miejsca spełniają… » więcej 2024-05-29, godz. 16:30 50 lat małżeństwa, a na medal za to i tak trzeba się naczekać. Dlaczego tak jest? - pyta słuchacz [INTERWENCJA] Swym życiem dają innym małżeństwom piękny przykład - przykładni jubilaci, którzy za wieloletnie, trwałe małżeństwo wyróżniani są Medalami za Długoletnie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »