Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » ZUS odmawia choremu prawa do renty z tytułu niezdolności…
2023-03-29, 13:47 Autor: Krzysztof Dobrowolski

ZUS odmawia choremu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy [INTERWENCJA]

ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
ZUS w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Niezdolność do pracy i problem związany z pobieraniem renty – w tej sprawie telefonicznie poprosił o interwencję słuchacz Radia Opole. Pan Adam, który choruje na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki, skierował do nas prośbę o rozwiązanie problemu w przedmiocie jego rzekomej zdolności do pracy. Poddaliśmy więc konfrontacji orzeczenie z przewodniczącą komisji lekarskiej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a zarazem lekarzem medycyny pracy, pani Barbarze Kimiak.
- Dzień dobry, mam problem z ZUS-em, gdyż pobieram rentę socjalną, a po śmierci taty dowiedziałem się, że mogę pobierać rentę rodzinną, ale niestety ZUS stwierdził, że byłem zdolny przed 16 rokiem życia do pracy, więc odmawia przyznania tej renty. Chciałbym za państwa pośrednictwem próbować skontaktować się z jakimś lekarzem okulistą, ponieważ pani orzecznik, która nie jest lekarzem okulistą stwierdziła, że byłem zdolny do pracy. A ja choruję na zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. Mówi słuchacz zgłaszający interwencję, pan Adam.
Słuchacz zgłaszający interwencję, pan Adam
- Tutaj sprawa dotyczy dwóch wniosków (z tego co do tej pory się dowiedziałam). Petenci jako pierwszy, zazwyczaj składają wniosek o rentę socjalną. Jest to podyktowane tym, że z powodu swojej choroby w młodości, która zaczęła się w młodości lub dzieciństwie, po ukończeniu etapu edukacyjnego nie są w stanie podjąć pracy zarobkowej - to jest ten moment, w którym należy złożyć wniosek o rentę socjalną. I w przypadku pana Adama ta sytuacja miała miejsce. Natomiast po zmarłej osobie najbliższej, osoba która już pobiera rentę socjalną (lub jej nie pobiera) składa wniosek o rentę rodzinną, i tu pojawia się ustanowienie prawa do świadczenia renty rodzinnej. W przypadku pana Adama postępowanie orzecznicze w ZUS-ie zakończyło się wydaniem orzeczenia, które skutkowało decyzją odmowną. Nie są znane mi szczegóły wydania tej decyzji, ale aby została orzeczona renta rodzinna muszą zostać spełnione dwie przesłanki: petent musi być całkowicie uznany za niezdolnego do pracy oraz ta niezdolność musi powstać w określonym czasie (a więc zazwyczaj przed 16 rokiem życia). Te dwa warunki muszą zostać spełnione łącznie, aby można było skutecznie wydać decyzję o przyznaniu renty rodzinnej. Mówi Barbara Kimiak z ZUS-u.
Barbara Kimiak, przewodnicząca komisji lekarskiej ZUS
- Pan nie wniósł odwołania do komisji lekarskiej i poczekał na decyzję ZUS-u. Pyta przewodnicząca komisji lekarskiej ZUS-u. - Tak, odpowiada twierdząco pan Adam. - Dlatego właśnie, decyzja ZUS-u była dla pana negatywna, ze względu na to, że całkowita niezdolność do pracy nie powstała w określonym czasie, który wymienia organ rentowy. I co pan dalej zrobił z tą sytuacją? Pyta dalej pani Barbara Kimiak. - Dwa dni później napisałem odwołanie do sądu pracy, po czym sąd okręgowy je odrzucił. Napisałem więc odwołanie do komisji lekarskiej, po czym został mój wniosek odrzucony bez powołania lekarza biegłego. Odpowiada pan Adam. - Skoro sąd nie przyjął sprawy i ją odrzucił, to jedyne co pan może i powinien zrobić to ponownie złożyć wniosek o ustalenie renty rodzinnej. I w tym momencie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych ponownie rozpatrzy pana sprawę. Radzi pani Barbara Kimiak, przewodnicząca komisji lekarskiej ZUS-u oraz lekarz medycyny pracy.
Konfrontacja pana Adama z przedstawicielką ZUS-u Barbarą Kimiak
Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-06-02, godz. 12:55 Prośba z Norwegii z "wycugiem" w tle [INTERWENCJA] Twoje sprawy w Twoim Radiu Opole, nie tylko regionalnie, ale i światowo. Otóż zgłosił się do Radia Opole słuchacz z Norwegii, który ma problem z przetłumaczeniem… » więcej 2023-06-01, godz. 14:00 "Ten pan nas truje!" Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA] Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które… » więcej 2023-05-31, godz. 14:12 Egipskie ciemności na części ul. Akacjowej w Opolu [INTERWENCJA] (aktualizacja 31.05.2023) Najciemniej ponoć pod… latarnią – to powiedzenie potwierdza sytuacja na ul. Akacjowej w Opolu. W trzech latarniach nie ma światła, a jedna jest rozbita… » więcej 2023-05-30, godz. 14:00 "Boimy się o swoje życie". Mieszkańcy apelują o wykoszenie poboczy DK45 w Zawadzie [INTERWENCJA] Napisał do nas słuchacz zaniepokojony sytuacją wzdłuż ulicy, przy której mieszka, a jest to droga krajowa DK nr 45 prowadząca z Opola do Kluczborka, zatem… » więcej 2023-05-29, godz. 12:34 Napaści w jednej z opolskich Żabek [INTERWENCJA] W ubiegłym tygodniu doszło do nocnego incydentu w jednym ze sklepów Żabka w Opolu. Tuż przed zamknięciem, do lokalu przy ul. Grota Roweckiego, weszła grupa… » więcej 2023-05-26, godz. 13:43 "Strzał musiał paść z bliska". Bestialski atak na bezbronne zwierzę w Komprachcicach [INTERWENCJA] Nieznany sprawca postrzelił z wiatrówki kota. Zwierzę udało się uratować, ale mieszkańcy oraz wójt gminy Komprachcice, na terenie której doszło do tego… » więcej 2023-05-24, godz. 13:20 Problem z sadzą w centrum Paczkowa [INTERWENCJA] Mieszkanka centrum Paczkowa utyskuje do Radia Opole z problemem wszechobecnej sadzy, która przedostaje się do mieszkania przez każdą możliwą szczelinę… » więcej 2023-05-23, godz. 14:35 Kontrowersje wokół cypla na Jeziorze Turawskim - Odcięli nam prąd, nie mamy dostępu do toalety. Do końca miesiąca mamy się stąd zwinąć - alarmują Radio Opole członkowie WOPR, którzy na cyplu Jeziora… » więcej 2023-05-22, godz. 13:37 Trzeba się schylić, by gałęzią nie dostać. Przycinać czy nie przycinać? [INTERWENCJA] Jeżeli ktoś będzie nieuważnie szedł, może tym... oberwać. Mowa o gałęziach kasztanowców, które zwisają na wysokości twarzy i tym samym stwarzają… » więcej 2023-05-19, godz. 13:05 Bezpieczny senior za kierownicą [INTERWENCJA] Zdezorientowana 92-latka poruszająca się samochodem zwróciła swoją jazdą uwagę policjantów. Miała jechać pomiędzy pasami i na tyle wolno, że utrudniała… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »