Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Mieszkaniec Opola vs straż miejska, spór o blokadę…
2023-03-21, 12:40 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mieszkaniec Opola vs straż miejska, spór o blokadę samochodową [INTERWENCJA]

Postój taksówek przy ulicy Barlickiego w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Postój taksówek przy ulicy Barlickiego w Opolu [fot. Marcin Boczek]
"Dostaję blokadę na samochód, bo strażnicy miejscy nie znają przepisów" - skarży się mieszkaniec Opola. Mężczyzna niemal codziennie parkuje na skwerku na ulicy Barlickiego przy Toropolu i otrzymuje mandat. Jego zdaniem, niesłusznie.

Kto w tym sporze ma rację? Mieszkaniec, a może strażnicy miejscy, którzy zakładają blokadę? Tematowi przyjrzała się w naszym paśmie interwencyjnym Monika Matuszkiewicz.
- Problem jest ze źle oznakowanym postojem taksówek, a Straż Miejska według mnie bezprawnie i bezpodstawnie montuje blokady i wlepia mandaty. - Twierdzi mieszkaniec, który czuje się poszkodowany otrzymując mandaty.
Mieszkaniec, który otrzymuje mandaty
- Według nowej ustawy, nowelizacji, postój taksówek powinien zaczynać się od znaku taxi i za tym znakiem powinien być "koniec" informujący, że kończy się postój taksówek. Natomiast tutaj przy Toropolu jest jakby odwrotność. Zaczyna się postój od przekreślenia znaku taxi i kończy się na znaku rozpoczynającym to miejsce.
Mieszkaniec, któremu założona została blokada
- W zeszłym tygodniu miałam taki przypadek, że zaparkowałam na tym miejscu przy MOSIR-ze i około godziny jedenastej koleżanka poinformowała mnie, że mam blokadę na kole. Zadzwoniłam do Straży Miejskiej i czekałam na przyjazd patrolu. W międzyczasie dowiedziałam się, że ta blokada została założona niezgodnie z przepisami i to miejsce jest źle oznakowane. Po przyjeździe patrolu poinformowałam ich o tym przepisie. Zaskoczony funkcjonariusz Straży Miejskiej wraz z towarzyszącym policjantem, po sprawdzeniu przepisów, zdjęli blokadę.
Mieszkanka, której Straż Miejska również założyła blokadę
- Faktycznie zmieniły się przepisy, wyszło Rozporządzenie z 14 października 2022 r., które weszło w życie 6 grudnia 2022 r., które normuje stan postoju Taxi (D-19 i D-20). Ustawodawca ustanowił, że początek postoju jest na początku znaku, a koniec na końcu zgodnie z kierunkiem ruchu, ale jest w tym przepisie tzw. furtka, że zarządca drogi może je wymienić dopiero wtedy, gdy zmieni się organizacja ruchu, do czasu ich eksploatacyjnego zużycia. Należy jednak zwrócić uwagę, że bez względu na sporne umiejscowienie znaków, jest to miejsce postoju taksówek, gdzie prywatne samochody nie powinny parkować. - mówi Robert Jończyk zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Opolu
Robert Jończyk zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Opolu
Tematem zajęła się Monika Matuszkiewicz. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-05-24, godz. 14:42 Uciążliwy hałas na ulicy Fabrycznej. Mieszkańcy Lewina Brzeskiego skarżą się na instalację odstraszającą ptaki… Na problemy z hałasem skarżą się mieszkańcy ulicy Fabrycznej w Lewinie Brzeskim. Firma, która graniczy z ich posesjami, zamontowała instalację odstraszającą… » więcej 2024-05-23, godz. 14:55 Mieszkańcy Chmielowic zabiegają o przejście dla pieszych [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji To nie pierwszy raz, kiedy na nasz interwencyjny nr 774 541 541 trafia zgłoszenie od słuchaczy Radia Opole, którzy apelują o wyznaczenie miejsca na przejście… » więcej 2024-05-23, godz. 09:52 O fatalnym stanie drogi z Chocianowic do Lasowic Małych i o świątecznej opiece medycznej w powiecie prudnickim [INT… Uwagi dotyczące świątecznej opieki medycznej w Prudniku zgłosiła nam niedawno jedna ze słuchaczek. W jaki sposób opieka jest zorganizowana i czy takie funkcjonowanie… » więcej 2024-05-21, godz. 14:10 Czworonogi są wśród nas, a w upały też potrzebują wody [INTERWENCJA[ Upał, słońce, wszystko dookoła nas rozgrzane – to szczególny czas, by pomyśleć o naszych czworonożnych. Stąd akcja „Micha zwierz usycha” - ogólnopolska… » więcej 2024-05-17, godz. 15:05 Obecność mętnej wody lub jej całkowity brak w Chróścinie i fala zameldowań w gminie Skoroszyce [INTERWENCJA] Mieszkańcy gminy Skoroszyce skarżą się, że co pewien czas mają w kranie brudną wodę, a czasami przez kilka godzin są jej wręcz całkowicie pozbawieni… » więcej 2024-05-16, godz. 16:14 Gdzie się dzieci mają bawić na tym nyskim podwórku? [INTERWENCJA] Tym razem o problemie mieszkańców Nysy, którzy bardzo chcieliby mieć na swoim podwórku plac zabaw i nawet poczynili pewne kroki w tym kierunku. Chodzi o podwórko… » więcej 2024-05-15, godz. 14:59 Fatalny stan zabytkowego pałacyku w Kluczborku [INTERWENCJA] Powracamy do Kluczborka, które to miasto niedawno było bohaterem naszego programu za sprawą budynku przy ul. Ściegiennego. Chodziło o niebezpieczeństwo… » więcej 2024-05-14, godz. 13:44 Szczęśliwy finał - to lubimy, zajmując się sprawami, które Państwo do nas zgłaszają prosząc o interwencję [… Dziś postanowiliśmy przypomnieć kilka takich spraw, które po audycji - albo jeszcze przed emisją magazynu, jak szukaliśmy sposobu, by dany problem rozwiązać… » więcej 2024-05-13, godz. 14:00 Gołębie uciążliwe dla mieszkańców spółdzielczego bloku w Brzegu [INTERWENCJA] Gołębie – jedni je dokarmiają, inni przeganiają. Nie brakuje ostrzeżeń przed zagrożeniami, które mają nieść same ptaki, jak też ich odchody. Pojawiają… » więcej 2024-05-10, godz. 15:05 Sporna opłata za uprzątnięcie strychu. Sprawa z ulicy Licealnej w Opolu [INTERWENCJA] Sprawa, którą zajęliśmy się w piątkowym magazynie interwencyjnym, została zgłoszona przez jednego z mieszkańców ulicy Licealnej w Opolu. Pan Zygmunt… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »