Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Mieszkaniec Opola vs straż miejska, spór o blokadę…
2023-03-21, 12:40 Autor: Monika Matuszkiewicz

Mieszkaniec Opola vs straż miejska, spór o blokadę samochodową [INTERWENCJA]

Postój taksówek przy ulicy Barlickiego w Opolu [fot. Marcin Boczek]
Postój taksówek przy ulicy Barlickiego w Opolu [fot. Marcin Boczek]
"Dostaję blokadę na samochód, bo strażnicy miejscy nie znają przepisów" - skarży się mieszkaniec Opola. Mężczyzna niemal codziennie parkuje na skwerku na ulicy Barlickiego przy Toropolu i otrzymuje mandat. Jego zdaniem, niesłusznie.

Kto w tym sporze ma rację? Mieszkaniec, a może strażnicy miejscy, którzy zakładają blokadę? Tematowi przyjrzała się w naszym paśmie interwencyjnym Monika Matuszkiewicz.
- Problem jest ze źle oznakowanym postojem taksówek, a Straż Miejska według mnie bezprawnie i bezpodstawnie montuje blokady i wlepia mandaty. - Twierdzi mieszkaniec, który czuje się poszkodowany otrzymując mandaty.
Mieszkaniec, który otrzymuje mandaty
- Według nowej ustawy, nowelizacji, postój taksówek powinien zaczynać się od znaku taxi i za tym znakiem powinien być "koniec" informujący, że kończy się postój taksówek. Natomiast tutaj przy Toropolu jest jakby odwrotność. Zaczyna się postój od przekreślenia znaku taxi i kończy się na znaku rozpoczynającym to miejsce.
Mieszkaniec, któremu założona została blokada
- W zeszłym tygodniu miałam taki przypadek, że zaparkowałam na tym miejscu przy MOSIR-ze i około godziny jedenastej koleżanka poinformowała mnie, że mam blokadę na kole. Zadzwoniłam do Straży Miejskiej i czekałam na przyjazd patrolu. W międzyczasie dowiedziałam się, że ta blokada została założona niezgodnie z przepisami i to miejsce jest źle oznakowane. Po przyjeździe patrolu poinformowałam ich o tym przepisie. Zaskoczony funkcjonariusz Straży Miejskiej wraz z towarzyszącym policjantem, po sprawdzeniu przepisów, zdjęli blokadę.
Mieszkanka, której Straż Miejska również założyła blokadę
- Faktycznie zmieniły się przepisy, wyszło Rozporządzenie z 14 października 2022 r., które weszło w życie 6 grudnia 2022 r., które normuje stan postoju Taxi (D-19 i D-20). Ustawodawca ustanowił, że początek postoju jest na początku znaku, a koniec na końcu zgodnie z kierunkiem ruchu, ale jest w tym przepisie tzw. furtka, że zarządca drogi może je wymienić dopiero wtedy, gdy zmieni się organizacja ruchu, do czasu ich eksploatacyjnego zużycia. Należy jednak zwrócić uwagę, że bez względu na sporne umiejscowienie znaków, jest to miejsce postoju taksówek, gdzie prywatne samochody nie powinny parkować. - mówi Robert Jończyk zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Opolu
Robert Jończyk zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Opolu
Tematem zajęła się Monika Matuszkiewicz. Audycja w całości jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2023-06-07, godz. 13:57 Wracamy do tematu pogorzelców z Niwnicy [INTERWENCJA] W jednej chwili stracili cały dorobek życia, a 70 osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Wracamy do tematu pożaru hali produkcyjnej zakładu meblarskiego… » więcej 2023-06-06, godz. 13:24 Kontrowersje wokół kursowania autobusów na trasie Opole - Kluczbork Starostwo Powiatowe w Kluczborku odmówiło firmie LUZ z Opola zmian w rozkładzie jazdy autobusów komunikacji międzymiastowej na trasie Opole - Kluczbork. Samorząd… » więcej 2023-06-06, godz. 11:59 Coraz więcej "podejrzanych" pogryzień na Opolszczyźnie - Nie ma dnia, by nie było pacjenta z podejrzanym pogryzieniem - alarmuje wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych Wiesława Błudzin. Rośnie liczba osób… » więcej 2023-06-02, godz. 12:55 Prośba z Norwegii z "wycugiem" w tle [INTERWENCJA] Twoje sprawy w Twoim Radiu Opole, nie tylko regionalnie, ale i światowo. Otóż zgłosił się do Radia Opole słuchacz z Norwegii, który ma problem z przetłumaczeniem… » więcej 2023-06-01, godz. 14:00 "Ten pan nas truje!" Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej twierdzą, że są truci przez sąsiada [INTERWENCJA] Mieszkańcy ulicy Oświęcimskiej w Opolu skarżą się na toksyczne zapachy. Ich zdaniem jeden z sąsiadów na swoim podwórku składuje płyty meblowe, które… » więcej 2023-05-31, godz. 14:12 Egipskie ciemności na części ul. Akacjowej w Opolu [INTERWENCJA] (aktualizacja 31.05.2023) Najciemniej ponoć pod… latarnią – to powiedzenie potwierdza sytuacja na ul. Akacjowej w Opolu. W trzech latarniach nie ma światła, a jedna jest rozbita… » więcej 2023-05-30, godz. 14:00 "Boimy się o swoje życie". Mieszkańcy apelują o wykoszenie poboczy DK45 w Zawadzie [INTERWENCJA] Napisał do nas słuchacz zaniepokojony sytuacją wzdłuż ulicy, przy której mieszka, a jest to droga krajowa DK nr 45 prowadząca z Opola do Kluczborka, zatem… » więcej 2023-05-29, godz. 12:34 Napaści w jednej z opolskich Żabek [INTERWENCJA] W ubiegłym tygodniu doszło do nocnego incydentu w jednym ze sklepów Żabka w Opolu. Tuż przed zamknięciem, do lokalu przy ul. Grota Roweckiego, weszła grupa… » więcej 2023-05-26, godz. 13:43 "Strzał musiał paść z bliska". Bestialski atak na bezbronne zwierzę w Komprachcicach [INTERWENCJA] Nieznany sprawca postrzelił z wiatrówki kota. Zwierzę udało się uratować, ale mieszkańcy oraz wójt gminy Komprachcice, na terenie której doszło do tego… » więcej 2023-05-24, godz. 13:20 Problem z sadzą w centrum Paczkowa [INTERWENCJA] Mieszkanka centrum Paczkowa utyskuje do Radia Opole z problemem wszechobecnej sadzy, która przedostaje się do mieszkania przez każdą możliwą szczelinę… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »