Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Czyste Powietrze dla powodzian' - są pytania, szukamy…
2024-12-16, 14:11 Autor: Krzysztof Dobrowolski, Dawid Rajwa /oprac. AL

"Czyste Powietrze dla powodzian" - są pytania, szukamy odpowiedzi [INTERWENCJA]

[fot. pixabaya]
[fot. pixabaya]
12 grudnia został uruchomiony program "Czyste Powietrze dla powodzian", który ma być pomocą dla poszkodowanych. Posiada ułatwioną procedurę starania się o dotacje i szybką ścieżką wypłat na odbudowę i termomodernizację domów oraz wymianę kopciucha na terenach dotkniętych powodzią. Przypomnijmy, że w pozostałych częściach kraju od 28 listopada 2024 r. nie można złożyć wniosku w ramach obecnego programu Czyste Powietrze.

Nasi słuchacze proszą, żeby doprecyzować dla kogo, w jakiej kwocie, kto spełnia, a kto nie spełnia warunków otrzymania dotacji. Powstają też pytania dotyczące dalszego losu firm, które korzystały też z programu, do którego wstrzymano nabór wniosków. Jakie wnioski nasuwają się po zamknięciu tego programu ogólnie dostępnego?


Do wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z programem "Czyste Powietrze dla powodzian" zaprosiliśmy Aleksandrę Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu.

- Nabór wystartował 12 grudnia. Tak jak nazwa samego programu mówi, dla powodzian jest dedykowany, dla osób, które nigdy nie były związane umową z funduszem, czyli nie byli dotychczas naszymi beneficjentami. Jeżeli chodzi o progi dochodowe, są tak jak w podstawowym Czystym Powietrzu, tym zawieszonym, na poziomie podstawowym, nie wymagamy progu dochodowego, czyli tutaj nie ma ograniczeń dochodowych, jeżeli chodzi o uzyskanie dofinansowania 30% o wysokości do 66 tysięcy - tłumaczy prezes.

- Program skierowany jest stricte dla obszarów powodziowych i tutaj istotną kwestią jest również, że wnioskodawca, który będzie ubiegał się o dofinansowanie z "Czystego Powietrza dla powodzian" będzie musiał przedłożyć nam jakikolwiek dokument. Może to być szacunek komisji szacującej straty w gminie, bądź decyzja GOPS-u, na podstawie której otrzymali pomoc rządową dla powodzian. Aczkolwiek minimum 5% strat powodziowych musi być zapisany w takim dokumencie - mówi Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (1)
- Pomoc z "Czystego powietrza" można łączyć z wypłaconymi środkami z tytułu ubezpieczenia mienia bądź majątku, jak również z tą pomocą stricte socjalną, którą powodzianie otrzymali z gmin - zauważa prezes.
Aleksandra Drescher (2)
Co z tymi, którzy skorzystali z programu Zzyste Powietrze, a zostali zalani i zniszczone zostały im, np. fotowoltaika, termomodernizacja budynku, czy zalany piec?

- Niestety, na ten moment nie mamy jeszcze dobrych wiadomości. Zostały oczywiście zawieszone kontrole na terenach powodziowych u tych beneficjentów, którzy wykonali inwestycje z Czystego Powietrza i są w okresie trwałości. Więc takowe kontrole nie będą przez naszych merytorystów i kontrolerów przeprowadzane na tym terenie do końca czerwca 2025 roku - tłumaczy Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (3)
- Od momentu złożenia wniosku do funduszu przez beneficjenta. My jako fundusz mamy 14 dni kalendarzowych, więc proszę zobaczyć, to jest bardzo krótki czas. Mamy 14 dni na zawarcie z takim beneficjentem umowy o dofinansowaniu, jeśli wniosek jest stricte kompletny, taki jak powinien być. Również mamy 14 dni kalendarzowych na wypłatę tych środków - tłumaczy Aleksandra Drescher.
Aleksandra Drescher (4)
Nabór wniosków trwa do 31 marca 2025 r. lub do wyczerpania środków.

To tylko fragment magazynu. Całość jest do posłuchania poniżej. Tematem zajął się Krzysztof Dobrowolski i Dawid Rajwa.

Zobacz także

2024-12-12, godz. 21:15 Jakie mamy prawa jako klienci sklepów, a jakie obowiązki mają sprzedawcy? [INTERWENCJA] Tym razem temat, który w okresie przedświątecznych zakupów może przynieść nam wiele istotnych informacji. Zgłosił się do nas słuchacz z Kluczborka… » więcej 2024-12-11, godz. 14:30 "Czasem mam wrażenie, że wchodzę do chłodziarki, a nie do mieszkania, gdzie powinno być ciepło i miło" - mówi mieszkanka… Choć sezon grzewczy już dawno się rozpoczął, grzejniki w mieszkaniach spółdzielczego bloku przy ulicy Duboisa 39-47 są letnie, mimo otwartych zaworów… » więcej 2024-12-10, godz. 14:30 Chęci i energii, by pomagać nie brakuje oraz o wielkim geście kilku firm na pomoc powodzianom [INTERWENCJA] Są tematy, do których wracamy, to aktualnie tematy powodziowe. Bo choć niedługo minie 3 miesiące, kiedy powódź dotknęło wielu mieszkańców Opolszczyzny… » więcej 2024-12-09, godz. 18:23 Paczków: Jakie rozwiązania strategiczne na poziomie rządowym powinny zostać wg włodarza zalanego terenu podjęte?… Choć od tegorocznej powodzi za kilka dni miną już trzy miesiące, to w wielu miejscach jeszcze długo będą trwały prace związane z przywróceniem domów… » więcej 2024-12-05, godz. 17:23 Pacjenci z przychodni przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu marzną podczas rehabilitacji. Czy to się zmieni? [INTERWEN… Sprawa jednej z opolskich przychodni rehabilitacyjnych to temat, którym postanowiliśmy zając się w magazynie interwencyjnym. Problem zgłosił słuchacz Radia… » więcej 2024-12-04, godz. 11:49 "Warto też apelować do rodziców, żeby zwracali uwagę, co ich dzieci robią w godzinach popołudniowo-wieczornych"… Spożywanie alkoholu "pod chmurką", wyłudzanie pieniędzy, a do tego brak porządku poprzez ciągłe zaśmiecanie okolicy. Jeszcze latem strach było przejść… » więcej 2024-12-03, godz. 16:18 "Nie możemy tutaj milczeć" - policjant o tym, jak powinniśmy reagować, gdy w naszym otoczeniu jest podejrzenie o przemoc… „Czuję zagrożenie ze strony bliskich! Proszę o pomoc, proszę o interwencję” – tak w skrócie można opisać telefon, który trafił na naszą skrzynkę… » więcej 2024-12-02, godz. 16:40 "Ci ludzie doświadczają takiej tragedii w życiu, że nie potrafimy sobie tego wyobrazić" - o rodzinach pacjentów hospicjum… Pomaganie to jeden z tych tematów, o których mówić można wiele, wszak potrzeb i potrzebujących nie brakuje. Tym razem o tym, jak można pomóc tym, którzy… » więcej 2024-11-29, godz. 16:55 "Tak nie może być w XXI wieku w mieście wojewódzkim, w centrum miasta, żeby ludzie żyli, jak w średniowieczu" [… "Wyłączyli nam gaz wieczorem i bez gazu ciepłej wody, ugotowania posiłku ciepłego w te zimne wieczory, zostawili nas tak przez cały tydzień" - taki telefon… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »