Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Czy jest sposób na kierowców tuningowanych samochodów?'…
2024-11-08, 14:59 Autor: Dawid Rajwa, oprac. AL

"Czy jest sposób na kierowców tuningowanych samochodów?" - pyta nasz słuchacz [INTERWENCJA]

"Drift" na skrzyżowaniu Oleskiej z Sienkiewicza w Opolu
"Drift" na skrzyżowaniu Oleskiej z Sienkiewicza w Opolu
Na hałas, szczególnie uciążliwy w godzinach nocnych, skarży się pan Aleksander, nasz słuchacz z dzielnicy Zaodrze w Opolu. Jednocześnie pyta, czy są jakiekolwiek sposoby na to, by walczyć z kierowcami, którzy jeżdżą pojazdami z przerobionym układem wydechowym. Sam ma doświadczenia, które mogą świadczyć o bezczynności policji. Czy policja może zrobić coś więcej niż... podać numer telefonu na policję? O to m.in. zapytaliśmy dziś (08.11) w magazynie interwencyjnym rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu.
- Przeszkadzają mi samochody, które mają troszkę podkręcony, że tak powiem, układ wydechowy, te samochody wydają głośne strzelanie jakieś, głośne pyr, pyr i tak dalej i wszystko by było jeszcze w granicach tolerancji, gdyby czasami nie odbywało się to w godzinach nocnych, zdarza się tak, szczególnie w soboty - żali się pan Aleksander. - I jeszcze chyba złośliwie naciskają na te swoje dopalacze i takie są huki, że naprawdę, nie mamy takich okien jeszcze, żeby te okna nie przepuszczały dźwięku i wszystko słychać.

- Apelowałbym do tych ludzi, żeby szanowali siebie i szanowali innych - mówi słuchacz.
Ze słuchaczem Aleksandrem rozmawia Dawid Rajwa (1)
- Te budynki, w których mieszkamy to są na ogół budynki żelbetowe, które niestety przepuszczają bardzo mocno fale dźwiękowe - zauważa pan Aleksander.

- 100% ludzi w wieku, w miarę dorosłym, z którymi rozmawiam, twierdzą, że nie powinno mieć to miejsca, wszyscy tak twierdzą, zgodnie. Nie ma osoby, która by powiedziała, że jest to fajne, jedynie młodzi ludzie - opowiada słuchacz.

Słuchacz twierdzi, że rozmawiał z policjantem i usłyszał, że policja nie ma żadnych narzędzi, ani żadnych wytycznych do tego, żeby ten problem rozwiązać i takie zachowanie ścigać, a jak kiedyś zwrócił się do policjanta z prośbą o interwencję, usłyszał, że ma zadzwonić na... policję.
Ze słuchaczem Aleksandrem rozmawia Dawid Rajwa (2)
- Człowiek się w nocy budzi... To jest hałas, a to jest forma stresu, zwłaszcza taki huk gwałtowny. Psy się chroni, żeby fajerwerki nie wpływały na nie ujemnie, a nikt nie mówi o tym, że samochody wydzielają huk w nocy i że człowiek się budzi. Psa chronimy, a człowieka nie chronimy, jak to jest? - pyta słuchacz.
Ze słuchaczem Aleksandrem rozmawia Dawid Rajwa (3)
- Chodzi tutaj o to, żeby te osoby nie używały tych tak zwanych dopalaczy, czyli nie włączały tego głośnego ruchu silników w terenach miejskich, albo nie korzystały z tych samochodów, bo to nie wiem, czy to się da włączyć? Żeby nie korzystać z tych samochodów w późnych godzinach wieczornych i nocnych - mówi pan Aleksander.
Ze słuchaczem Aleksandrem rozmawia Dawid Rajwa (4)
O komentarz poprosiliśmy aspiranta Przemysława Kędziora z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu. Co policja może zrobić w takich sytuacjach?

- My, policjanci rozumiemy bolączki i ten problem związany z tymi samochodami, które wydają nadmierny hałas na ulicach naszego miasta. Dlatego też policjanci, którzy są dysponowani do służby popołudniowej czy też nocnej, mają wpisane w zadaniach właśnie, żeby reagować na tego typu wykroczenia. Również policjanci nie tylko ruchu drogowego, ale również prewencji, służby patrolowej, jeśli usłyszą, czy ujawnią takie wykroczenie, to mają obowiązek skontaktować się z policją ruchu drogowego, którzy przyjadą na miejsce takiej kontroli i taki samochód sprawdzą - mówi asp. Przemysław Kędzior.

- Dodam, że policjanci ruchu drogowego są wyposażeni na służbach popołudniowych i nocnych w sonometr, czyli takie urządzenie, które sprawdza, czy hałas wydzielany przez rurę wydechową takiego samochodu nie jest zbyt duży, czy jest dopuszczalny w granicach prawa. I jeśli takie wykroczenie ujawnią policjanci, to wtedy dowód rejestracyjny takiego samochodu jest zatrzymywany i taki kierowca ma obowiązek stawić się na stację kontroli pojazdów i przebadać ten samochód, naprawić tą, nazwijmy to "usterkę" - tłumaczy policjant.
Asp. Przemysław Kędzior (1)
12

Zobacz także

2024-12-12, godz. 21:15 Jakie mamy prawa jako klienci sklepów, a jakie obowiązki mają sprzedawcy? [INTERWENCJA] Tym razem temat, który w okresie przedświątecznych zakupów może przynieść nam wiele istotnych informacji. Zgłosił się do nas słuchacz z Kluczborka… » więcej 2024-12-11, godz. 14:30 "Czasem mam wrażenie, że wchodzę do chłodziarki, a nie do mieszkania, gdzie powinno być ciepło i miło" - mówi mieszkanka… Choć sezon grzewczy już dawno się rozpoczął, grzejniki w mieszkaniach spółdzielczego bloku przy ulicy Duboisa 39-47 są letnie, mimo otwartych zaworów… » więcej 2024-12-10, godz. 14:30 Chęci i energii, by pomagać nie brakuje oraz o wielkim geście kilku firm na pomoc powodzianom [INTERWENCJA] Są tematy, do których wracamy, to aktualnie tematy powodziowe. Bo choć niedługo minie 3 miesiące, kiedy powódź dotknęło wielu mieszkańców Opolszczyzny… » więcej 2024-12-09, godz. 18:23 Paczków: Jakie rozwiązania strategiczne na poziomie rządowym powinny zostać wg włodarza zalanego terenu podjęte?… Choć od tegorocznej powodzi za kilka dni miną już trzy miesiące, to w wielu miejscach jeszcze długo będą trwały prace związane z przywróceniem domów… » więcej 2024-12-05, godz. 17:23 Pacjenci z przychodni przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu marzną podczas rehabilitacji. Czy to się zmieni? [INTERWEN… Sprawa jednej z opolskich przychodni rehabilitacyjnych to temat, którym postanowiliśmy zając się w magazynie interwencyjnym. Problem zgłosił słuchacz Radia… » więcej 2024-12-04, godz. 11:49 "Warto też apelować do rodziców, żeby zwracali uwagę, co ich dzieci robią w godzinach popołudniowo-wieczornych"… Spożywanie alkoholu "pod chmurką", wyłudzanie pieniędzy, a do tego brak porządku poprzez ciągłe zaśmiecanie okolicy. Jeszcze latem strach było przejść… » więcej 2024-12-03, godz. 16:18 "Nie możemy tutaj milczeć" - policjant o tym, jak powinniśmy reagować, gdy w naszym otoczeniu jest podejrzenie o przemoc… „Czuję zagrożenie ze strony bliskich! Proszę o pomoc, proszę o interwencję” – tak w skrócie można opisać telefon, który trafił na naszą skrzynkę… » więcej 2024-12-02, godz. 16:40 "Ci ludzie doświadczają takiej tragedii w życiu, że nie potrafimy sobie tego wyobrazić" - o rodzinach pacjentów hospicjum… Pomaganie to jeden z tych tematów, o których mówić można wiele, wszak potrzeb i potrzebujących nie brakuje. Tym razem o tym, jak można pomóc tym, którzy… » więcej 2024-11-29, godz. 16:55 "Tak nie może być w XXI wieku w mieście wojewódzkim, w centrum miasta, żeby ludzie żyli, jak w średniowieczu" [… "Wyłączyli nam gaz wieczorem i bez gazu ciepłej wody, ugotowania posiłku ciepłego w te zimne wieczory, zostawili nas tak przez cały tydzień" - taki telefon… » więcej 2024-11-28, godz. 14:10 Co trzymamy w piwnicach i czego absolutnie nie można tam przechowywać? [INTERWENCJA] Gromadzimy rzeczy, gdzie je przechowywać? I czy piwnica to dobre miejsce? W przypadku niektórych można by długo wymieniać, bo często są to miejsca wręcz… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »