Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » 'Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby…
2024-10-16, 14:15 Autor: Dawid Rajwa, oprac. AL

"Nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste" - problem psich odchodów [INTERWENCJA]

[fot. https://pixabay.com/pl]
[fot. https://pixabay.com/pl]
Psu micha się należy, a co należy się właścicielowi psa? Jeśli chodzi o właściciela, to jest to obowiązek posprzątania po swoim psie, gdy pupil postanowi zostawić na chodniku jakąś "niespodziankę". Na takie sytuacje skarżą się nasi słuchacze i tym tematem zajęliśmy się dziś w magazynie interwencyjnym, po telefonie z Otmuchowa.
- Otmuchów piękne miasteczko, ale co z tego, kiedy jest całe zapaskudzone odchodami po psach. Chodniki: Krakowska do stacji, Warszawska do mleczarni, Aleja Spacerowa, to samo Osiedle Ogrodowe zapaskudzone" - skarży się nasz słuchacz z Otmuchowa.
Telefon słuchacza zgłaszający temat
Jakie są możliwości egzekwowania od właścicieli psów zachowania porządku, zapytaliśmy Artura Banasiaka, sekretarz miasta i gminy Otmuchów. Czy są narzędzia prawne do tego?

- Oczywiście, że tak. Na terenie całej Polski obowiązku od 96 roku Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Na jej podstawie wszystkie rady miejskie, gminne ustalają porządek, regulamin utrzymania porządku, który określa obowiązki właścicieli psów i my tak samo mamy w Otmuchowie pismo i tutaj jest rozdział VI, paragraf 17, punkt 3: "Właściciele psów, innych zwierząt zobowiązane są do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń, odchodów, innych nieczystości z klatek schodowych, pomieszczeń wspólnego użytku placów, trawników lub zieleńców, ulic i chodników". Więc jest podstawa prawna do tego, żeby to egzekwować. Problem jest nie w prawie, problem jest w mentalności - mówi Artur Banasiak, sekretarz miasta i gminy Otmuchów.
Artur Banasiak (1)
- Ale to nie chodzi o to, żeby karać, chodzi o to, żeby ulice były czyste i my próbujemy do tego doprowadzić dwutorowo. Jedna rzecz to jest sprzątanie i zapewnienie możliwości sprzątnięcia po pupilach, bo już kilkakrotnie montowaliśmy przy latarniach pojemniki na woreczki, nawet w parku mamy takie specjalne pojemniki, któreśmy postawili w ramach rewitalizacji i tam są pojemniki na odchody - mówi Artur Banasiak.

- Do tego oczywiście utrzymujemy cały czas ekipy sprzątające, nawet w soboty jeszcze do południa sprzątają te najważniejsze miejsca miasta, bo taki problem niestety występuje, ale to wszystko siedzi w głowach właścicieli, póki właściciele nie będą dbać o swoje czworonogi, bo przepis mówi, że mają obowiązek wyprowadzać go na spacer na smyczy, musi być cały czas pod kontrolą i jeżeli piesek, kotek, różne inne też stworzenia ludzie posiadają, załatwił potrzebę fizjologiczną trzeba natychmiast po nim posprzątać - podkreśla nasz rozmówca.

Nasz gość zwrócił się też z prośbą, że jeśli jesteśmy świadkami takich sytuacji, że ktoś po zwierzęciu nie posprzątał, to dobrze jest to zgłosić do urzędu gminy lub na policję, albo po prostu zwrócić osobiście uwagę właścicielowi psa.
Artur Banasiak (2)
Artur Banasiak (3)
Jak problem zanieczyszczenia chodników i trawników przez psy wygląda w Opolu? O tym Dawid Rajwa rozmawiał z Beatą Szpakowską, zastępcą komendanta Straży Miejskiej w Opolu. Całą rozmowa jest do posłuchania poniżej.

- Obowiązkiem osób utrzymujących zwierzęta jest natychmiastowe uprzątnięcie odchodów po swoich zwierzętach, nie tylko tutaj z terenów zewnętrznych, ale z terenów wspólnych, budynkach i w innych pomieszczeniach. Nie zrobienie tego jest zagrożone karą grzywny w wysokości od 20 do 500 zł - podkreśla Beata Szpakowska.

- Jest lepiej, bo też tych zgłoszeń od mieszkańców, takich zawiadomień mamy mniej, ale oczywiście nie wszyscy się stosują do tego, żeby posprzątać po swoim psie - zauważa Szpakowska.
Z Beatą Szpakowską rozmawia Dawid Rajwa
Rozmawialiśmy także z psią behawiorystką Izabelą Rabendą. Poruszony został m.in. temat, czy psa można nauczyć załatwiania swoich potrzeb w konkretnym miejscu?

- Psy mają potrzebę, to potrafią załatwić ją wszędzie, oczywiście są psy, które załatwiają się tylko na określonych powierzchniach, na przykład jest to trawa i jak nie znajdzie chociaż jednej trawki, to się nie załatwi. Niektóre załatwiają się tylko na miękkich powierzchniach, są takie, które załatwią się na każdej i bywa też oczywiście w drugą stronę, że pies na przykład jest zestresowany i dla odmiany nie załatwi się nigdzie i tu też mają ludzie problem, bo potrafią chodzić z psem 3-4 godziny, pies wraca do domu i załatwia się w domu - dzieli się swoimi spostrzeżeniami Izabela Rabenda.

Nasz gość potwierdził też, że psa można nauczyć, gdzie ma się załatwiać.
Izabela Rabenda
12

Zobacz także

2024-10-17, godz. 14:17 Strażacy z Nowego Świętowa – bohaterowie powodzi, którzy stali się jej ofiarami [INTERWENCJA] Wrześniowa powódź, która nawiedziła Nowy Świętów, nie oszczędziła miejscowej remizy strażackiej. Zniszczeniu uległ niedawno wyremontowany budynek oraz… » więcej 2024-10-15, godz. 14:30 Jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda już się nie powtarzał? [INTERWENCJA] Dziś kolejna odsłona tematów związanych z powodzią i tym, jakie działania podjąć, by dramat, który niesie wielka woda, już się nie powtarzał i czy… » więcej 2024-10-14, godz. 14:50 Głuchołazy - jak wygląda odbudowa zniszczonej infrastruktury w mieście? [INTERWENCJA] Powódź za nami. Co będzie dalej? To pytanie, które nurtuje wszystkich mieszańców zalanych terenów. We wtorek (15.10) sprawdzimy, w jaki sposób można zabezpieczyć… » więcej 2024-10-11, godz. 14:17 "Można było wcześniej ewakuację ogłosić" - burmistrz Lewina Brzeskiego [INTERWENCJA] W magazynie interwencyjnym tym razem o sytuacji po powodzi w Lewinie Brzeskim. Przypomnijmy, 16 września wieczorem woda zalała nawet 90 procent miasta. Mieszkańcy… » więcej 2024-10-10, godz. 17:51 Podlewanie boiska w deszczu? Mieszkańcy krytykują, wójt Komprachcic wyjaśnia [INTERWENCJA] Podlewanie boiska sportowego w Komprachcicach, nawet podczas deszczu, wzbudziło niepokój jednego z mieszkańców, który uważa to za zbędne w kontekście problemów… » więcej 2024-10-09, godz. 14:21 Uwaga! Oszust! Jak bronić się przed cyberprzestępcami? [INTERWENCJA] Rządowe aplikacje, takie jak mObywatel, zapewniają bezpieczeństwo w weryfikacji danych, jednak oszuści coraz częściej wykorzystują ich autorytet, podszywając… » więcej 2024-10-08, godz. 14:57 Opóźnione alerty RCB i ignorowanie sygnałów ostrzegawczych [INTERWENCJA] Podczas niedawnej ewakuacji w Nysie, mimo uruchomienia syren alarmowych oraz wysyłki alertów RCB, wielu mieszkańców dowiedziało się o konieczności ewakuacji… » więcej 2024-10-07, godz. 14:16 Skutki powodzi w Głuchołazach. Zniszczony kolektor kanalizacyjny i pilna potrzeba napraw [INTERWENCJA] Powódź, która nawiedziła region Głuchołaz i okolice, wywołała znaczne zniszczenia, a sytuacja mieszkańców pozostaje trudna. Rzeka Biała Głuchołaska… » więcej 2024-10-04, godz. 12:41 Pani Dorota kontra PKP. Kobieta walczy o sprawiedliwość po zniszczeniu auta przez gałąź [INTERWENCJA] Pani Dorota z Mąkoszyc od miesięcy zmaga się z problemem związanym z własnością terenu wokół jej domu. Sprawa nabrała powagi, gdy spadająca gałąź… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »