Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem?…
2024-06-21, 14:45 Autor: Jakub Biel, Dawid Rajwa / oprac. AL

Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? [INTERWENCJA]

Kanał Lutnia w Przyworach [fot. archiwum prywatne]
Kanał Lutnia w Przyworach [fot. archiwum prywatne]
Co wpływa do kanału Lutnia w Przyworach pod Opolem? - to pytanie zadają sobie właściciele znajdującego się nieopodal rzeczki łowiska pstrągów. Od 4 lat toczą administracyjną batalię dotyczącą ustalenia, skąd i jakie substancje wpływają do jednego z dopływów Odry, przy okazji zanieczyszczając ich teren i zamieniając na co dzień przyjemną okolicę w kanał ściekowy.

Czy ktoś zainteresował się sprawą? Co na to Wody Polskie i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska? Tym tematem zajęliśmy się dziś (21.06) w magazynie interwencyjnym
.
Temat zgłosiła nam Monika Atłachowicz, która prowadzi razem z rodziną łowisko w Przyworach i ma małą agroturystykę. Na miejscu pojawił się nasz reporter Jakub Biel.

- Bardzo mocno dbamy o to, żeby stan wody był jak najlepszy, żeby klienci byli zadowoleni z tego, co jedzą, ale od 4 lat na naszym obiekcie pojawił się kłopot. Nie wiadomo skąd z dnia na dzień z nieczynnego wylotu wód opadowych z lasu, który jest w tym momencie zasypany, zaczęły nam lecieć ścieki poprodukcyjne, mimo że znajdujemy się na terenie czysto rolniczym. Nikt nam nie chce w tej sprawie pomóc, odbijamy się od sufitu - skarży się nasza słuchaczka.

- Oczekiwaliśmy tego, że instytucje, które mają się zajmować ochroną środowiska, ochroną wód gruntowych, wód powierzchniowych, powinny zainteresować się tym. Tymczasem wyszliśmy na paranoików, którzy zawracają niepotrzebnie głowę swoimi wnioskami - zauważa pani Monika.

- Minęły 4 lata. Mamy dwa umorzone postępowania w Prokuraturze, no i boimy się dzwonić dalej, bo nie ma to najmniejszego sensu, jeżeli my wzywamy WFOŚ, który reaguje w taki sposób, że traktuje nas po macoszemu, to my już nie wiemy, gdzie mamy uderzyć - żali się Monika Atłachowicz.

- Nie wiem, czy to tak powinno wyglądać. No albo jesteśmy wszyscy przedsiębiorcami, płacimy uczciwie i żyjemy, jak ludzie, albo każdy gdzieś tam sobie rzepkę skrobię. Tylko to nie na tym polega. Żyjemy w jakiejś małej społeczności, każdy płaci podatki - mówi nasza rozmówczyni.

- Moi rodzice kupili sobie na jesień życia piękną działkę. Niech oni sobie tutaj żyją spokojnie, mają piękny obiekt, niech sobie z niego korzystają bez zmartwienia się o to, czy dzisiaj będą ich zalewać ścieki. Oni chcą żyć spokojnie i pozwólmy im na - mówi Monika Atłachowicz.
Monika Atłachowicz
To, co naszemu reporterowi opowiedziała Monika Atłachowicz, potwierdził w rozmowie także jej ojciec, poszedł jednak o krok dalej. Jego zdaniem część odpowiedzialności spoczywa na... sąsiadach.

- Produkcja, która tutaj powstała w 2020 roku odpowiada temu, co się znajduje w rzece. I to mówię z całą świadomością tego. Jeden do jednego to, na czym bazuje firma obok, od niej te zanieczyszczenia trafiły do rzeki – mówi Zbigniew Atłachowicz.
Zbigniew Ałtachowicz
Sprawa trafiła zarówno do Wód Polskich, jak i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jakie jest stanowisko Wód Polskich do całej tej sytuacji, odpowiedziała nam Linda Hofman, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.
Stanowisko Wód Polskich
- Przeprowadzaliśmy w tym miejscu wielokrotnie kontrole – mówi Sylwia Stemplewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. - Pierwszy raz w roku 2021 podjęliśmy tam kontrolę interwencyjną. Kontrola nie wykazała naruszeń w tym zakresie. Następnie w roku 2022 dostaliśmy 5 zgłoszeń w analogicznej sprawie. Dokonano pięciu kontroli w terenie. W roku 2023 takie zgłoszenia były 2 i również nie potwierdzono nielegalnego odprowadzania ścieków.

Właściciele łowiska pstrągów nie mają jednak zamiaru odpuszczać i liczą na to, że ich głos zostanie usłyszany, a ktoś na poważnie zajmie się tym tematem.
Sylwia Stemplewska
Tematem zajęli się Dawid Rajwa i Jakub Biel. Cały magazyn interwencyjny jest do posłuchania poniżej.

Zobacz także

2024-09-13, godz. 16:10 "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana… » więcej 2024-09-12, godz. 17:55 Ten rów nie należy do gminy. Co zrobić, by nie zalało pobliskiego domu? [INTERWENCJA] Dziś (12.09) w magazynie interwencyjnym wracamy do tematu, o którym rozmawialiśmy wczoraj (11.09). Tym razem skupimy się jednak na innym aspekcie sprawy… » więcej 2024-09-11, godz. 14:25 Zmiażdżony potężną gałęzią samochód. Kto za to odpowiada i czy poszkodowana ma szansę na odszkodowanie? [INT… Na poboczu ulicy, przy której mieszka nasza słuchaczka w Mąkoszycach, w gminie Lubsza, 28 lipca spadła na zaparkowane obok samochody potężna gałąź ze… » więcej 2024-09-10, godz. 14:25 Jak nie paść ofiarą dofinansowania z programu "Czyste Powietrze"? [INTERWENCJA] Zainteresowanie dotacjami do ogrzewania, ocieplania i wszystkiego, co służy oszczędzaniu pieniędzy szczególnie w zimie, jest aktualnie szczególnie duże… » więcej 2024-09-09, godz. 14:15 Susza na Opolszczyźnie - jakie są straty i czy jest szansa na wypłatę odszkodowań? [INTERWENCJA] Pogoda podczas mijającego lata w Polsce była wyjątkowo upalna. Urlopowicze pewnie się z tego cieszyli, ale są takie branże, które z tego powodu poniosły… » więcej 2024-09-05, godz. 14:40 Brak internetu - co zrobić w przypadku awarii trwających nie kilka godzin, ale... kilka dni? [INTERWENCJA] Zgłosiła się do nas słuchaczka, która straciła dostęp do usług jednej z sieci telefonii komórkowej. Pani Elżbieta utraciła dostęp w piątkowy (30.08)… » więcej 2024-09-04, godz. 15:25 Opole rezygnuje z dopłat do pobytu dziecka w prywatnym żłobku. Opinie w temacie podzielone [INTERWENCJA] Od przyszłego roku Opole nie będzie już dopłacać do opieki dla dzieci w żłobkach niepublicznych. Taką uchwałę przyjęli na powakacyjnej sesji opolscy… » więcej 2024-09-03, godz. 13:25 Dziko żyjące kaczki - czym je dokarmiać i czy w ogóle trzeba to robić? [INTERWENCJA] Okazuje się, że sporo osób wciąż dokarmia ptaki wodne chlebem, a to - jak sprawdziliśmy u eksperta - nie służy im, a wręcz szkodzi. O zajęcie się tym… » więcej 2024-09-02, godz. 13:10 Magazyn interwencyjny wraca na antenę. Macie temat? Piszcie, dzwońcie! Audycja od września wraca na antenę, bo wielokrotnie nasi słuchacze dali nam dowód na to, że program jest potrzebny. To Wy, drodzy słuchacze jesteście twórcami… » więcej 2024-08-29, godz. 13:41 Magazyn interwencyjny wraca na antenę. Macie temat? Piszcie, dzwońcie! Audycja od września wraca na antenę, bo wielokrotnie nasi słuchacze dali nam dowód na to, że program jest potrzebny. To Wy, drodzy słuchacze jesteście twórcami… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »